Visas ziņas

Igaunija palīdzēs Ukrainai realizēt koncepciju “Valsts viedtālrunī”

10.-11. jūnijā Ukrainas delegācija Ukrainas prezidenta padomnieka Mihaila Fjodorova vadībā atradās Igaunijā. Darba vizītes mērķis ir iegūt profesionālu ekspertu novērtējumu koncepcijai “Valsts viedtālrunī” un vienoties par turpmāko sadarbību ar Igaunijas ekspertu kopienu.

“Tieši Igaunija pirmā pasaulē ieviesa reģistru un ID kartes elektronisko mijiedarbību, organizēja elektroniskās vēlēšanas un sasniedza tiešsaistes pakalpojumu rādītāju 99% apmērā, nodrošināja elektroniskās pilsonības iespēju. Šīs valsts pieredze ļoti iespaido. Mūsu mērķis – izmantot modernākās un inovatīvākās tehnoloģijas un pieejas koncepcijas “Valsts viedtālrunī” ieviešanai, lai strauji virzītos augšup, izlaižot vairākus evolūcijas posmus tur, kur tas iespējams”, – atzīmēja Mihails Fjodorovs.

Divu dienu vīzītes laikā Ukrainas delegācijai bija vairāk nekā 10 tikšanās, tostarp ar Igaunijas galveno informatizācijas menedžeri, Ministru kabineta valsts sekretāru, Eiropas Komisijas, Ārlietu ministrijas, Informācijas sistēmu aģentūras, Reģistru centra, Igaunijas e-valdības akadēmijas pārstāvjiem.

“Galvenais, ka Igaunijas eksperti atzinīgi novērtēja mūsu plānus, kā arī vienojāmies par konkrētu atbalstu reģistru audita veikšanas, “Trembita” sistēmas attīstības, mūsdienu elektroniskās identifikācijas SmartID un e-Residency ieviešanas lietā. Katras tikšanās gaitā mēs jutām absolūtu atklātumu un vēlmi palīdzēt Ukrainai. Tas ļoti iedvesmo”, – piebilda valsts vadītāja padomnieks.

Ukrainas Elektroniskās valdības jautājumu valsts aģentūras priekšsēdētāja pirmais vietnieks Aleksejs Viskubs no savas puses norādīja, ka elektroniskās mijiedarbības sistēmas “Trembita”, kas Ukrainā sāka funkcionēt maija beigās, aktīvai attīstībai jānoved pie pilnīgas visu neefektīvo, birokrātisko un korumpēto procesu izskaušanas valstī.

Igaunijā uz “Trembita” analoga – X-Road – bāzes ir izveidota 2691 “elektroniskā mijiedarbība”. Sistēmas X-Road galvenais mērķis – nodrošināt datu apmaiņu starp valsts elektroniskajiem reģistriem reāllaikā. Tādā vai citādā veidā sistēma strādā 60 pasaules valstīs; tostarp, tai pateicoties, Igaunijā 98% valsts pakalpojumu iedzīvotājiem ir pieejami tiešsaistē.

Saskaņā ar Viskuba sacīto – kad Ukrainā būs vismaz 100 “elektronisko mijiedarbību”, tad ikviens pilsonis jau sajutīs, ka pakalpojumi ir kļuvuši vienkāršāki un ērtāki, bet valsts – caurskatāmāka un efektīvāka.

Iepriekš, komentējot projektu “Valsts viedtālrunī”, prezidenta padomnieks digitalizācijas jautājumos Mihails Fjodorovs teica:

“Mums jārealizē “vienota loga” ideja, jādod pilsoņiem viena tīmekļa adrese visiem esošajiem pakalpojumiem, jāievieš vienota autorizācijas un identifikācijas sistēma, vispār visa sistēma jāizveido orientētāka uz pilsoņu vajadzībām, jāievieš unificēti principi saistībā ar dizainu un jāintegrē esošie elektroniskie pakalpojumi vienotā tehnoloģiskā ietvarā”.

Viņš atzīmēja, ka pilsoņiem vajadzēs atcerēties tikai vienu adresi ērtai navigācijai pa visu elektronisko pakalpojumu spektru – gan jau izstrādāto, gan to, kurus vēl plāno izveidot.

Idejas autors – prezidents Zelenskis, uzstājoties IT forumā Kijevā, paziņoja: “Tiesa, es sapņoju par mūsu valsti viedtālrunī, un par to, lai mēs būtu pirmie pasaulē”.

Jau šonedēļ eksperti sāks apspriest koncepciju “Valsts viedtālrunī”. Pēc apspriešanas dokuments tiks publicēts – ar detalizētu rīcības plānu 2019. gadam un stratēģiskajiem mērķiem līdz 2024. gadam.

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top