Visas ziņas

Igaunijā vēlas radīt MI tiesnesi

Igaunija vēlas radīt MI tiesnesi

Igaunijas Tieslietu ministrija oficiāli vērsusies pie Otto Velsberga – galvenā datu apkopošanas speciālista – ar lūgumu izveidot “tiesnesi-robotu”, kurš nodarbotos ar strīdu izskatīšanu mazās lietās.

“Daži cilvēki uztraucas, ka, ja mēs samazināsim civilo darbinieku skaitu, tad cietīs pakalpojumu kvalitāte. Bet mākslīgais intelekts var mums tikai palīdzēt: apmēram 22 procenti igauņu strādā valsts sektorā – tas ir apmēram Eiropas valstu vidējais rādītājs; ASV tas ir 18 procenti”, – sacījis Velsbergs.

Pēc viņa teiktā – MI izvēršanai valsts sistēmā ir izšķiroša nozīme: tas padarīs valdību pēc iespējas caurredzamāku.

Īsā laikā Velsbergs jau ir izveidojis vairākus tamlīdzīgus projektus: Igaunija ieviesusi MI vai mašīnapmācību 13 vietās, kur algoritms ir aizstājis valsts darbiniekus. Plānotais “robots-tiesnesis” risinās strīdus tikai saistībā ar mazām pretenzijām, kuru summa nepārsniedz septiņus tūkstošu eiro, tas ievērojami samazinās slodzi uz valsts aparātu – cilvēkiem būs vairāk laika svarīgu jautājumu risināšanai.

Projekts ir agrīnā stadijā un, visticamāk, vēlāk šogad sāksies testa režīmā lietās par līgumu konfliktiem.

Domājams, ka abas puses lejupielādēs visus nepieciešamos dokumentus un atbilstošo informāciju, bet MI pieņems lēmumu, kuru vēlāk protams varēs pārsūdzēt. Daudzas detaļas vēl ir jāizstrādā: Velsbergs apgalvo, ka sistēma tiks koriģēta pēc atsauksmju saņemšanas no juristiem un tiesnešiem.

Robota-tiesneša ideja Igaunijā var gūt panākumus daļēji arī tāpēc, ka 1,3 miljoni iedzīvotāju jau izmanto nacionālo identifikācijas karti, un ir pieraduši pie dažādiem online servisiem – tādiem kā elektroniskā balsošana un nodokļu deklarācijas iesniegšana. Valdības datu bāzes ir savstarpēji savienotas sistēmā X-road – digitālā infrastruktūrā, kas padara vieglāku datu apmaiņu.

 

 

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top