Visas ziņas

Igaunijas bankas vadītājs ir pārliecināts par “apkaunojošām kriptovalūtu beigām”

Uzstājoties Rīgā konferencē “Eiro 5 gadi Latvijā”, Igaunijas Centrālās bankas vadītājs Ardo Hanssons (Ardo Hansson) paziņojis, ka “kriptovalūtu burbulis jau ir sācis plīst, un drīz elektroniskā nauda pazudīs no finanšu pakalpojumu tirgus kā absolūta bezjēdzība”.
Hanssons piebildis, ka “tagad atlicis tikai novērot – cik tālu nonāks šis sabrukums, un kas galarezultātā paliks no kriptovalūtām, kad situācija sasniegs zināmu līdzsvaru”.
Bankas vadītājs pat sniedzis prognozi, sakot: “Es domāju, ka pēc dažiem gadiem mēs uzdosim jautājumu – kā mēs vispār varējām nonākt tādā situācijā un noticēt tādām pasakām”.
Hanssons atkārtoja arī izplatītos uzskatus – tostarp piebilda, ka regulatoriem ir jāatceras par riskiem, kas saistīti ar kriptovalūtām, un jāpasargā no tiem “lētticīgie iedzīvotāji”. Turklāt – pēc viņa teiktā – kriptovalūtas var tikt izmantotas naudas atmazgāšanai un apdraudēt valsts finansiālo stabilitāti kopumā.
Neraugoties uz Igaunijas galvenā baņķiera kategorisko pozīciju – pērngad šajā mazajā Eiropas valstī tika izsniegtas vairāk nekā 500 licences kriptovalūtu maiņas un vairāk nekā 440 to uzglabāšanas pakalpojumiem.
Pagājušā gada vasarā Igaunija mainīja vairākus parametrus nacionālās kriptovalūtas izveides plānā. Plāna pārskatīšanu (un atteikšanos no paša jēdziena “nacionālā kriptovalūta”) izraisīja kritika no Eiropas centrālās bankas priekšsēdētāja Mario Dragi un vietējo baņķieru puses – tostarp Hanssona.
Varas iestādes atteicās no sākotnējā nodoma piesaistīt nākamos digitālos tokenus eiro, kā arī padarīt tos pieejamus visiem pilsoņiem. Tagad tiek paredzēts, ka piekļuve tiks atvērta tikai virtuālās uzturēšanās programmas dalībniekiem. Programma Igaunijā tika uzsākta 2014. gada 1. decembrī un ļauj cilvēkiem, kas nav valsts pilsoņi, piekļūt tādiem pakalpojumiem – kā kompānijas reģistrācija, banku pakalpojumi, maksājumu apstrāde un nodokļu samaksa. Virtuālo rezidentu programmas ietvaros kopš 2014. gada speciālas smartkartes ir saņēmuši vairāk nekā 35 000 ārzemnieki – pārsvarā no Somijas, Krievijas un Ukrainas.
Igaunijas ierēdnis Sims Sikkuts, kurš atbild par valsts IT stratēģiju, intervijā paziņojis:
“Mēs apspriedām estkoina jautājumu ar politiķiem un vienojāmies, ka tokens būs maksājumu līdzeklis tikai virtuālās uzturēšanās programmas dalībnieku kopienas ievaros. Citas iespējas netiek izskatītas. Mēs neradām jaunu valūtu”.
Estkoina idejas autors Kaspars Korjus apstiprināja Sikkuta teikto, piebilstot, ka detaļu analīze turpinās, lai saprastu – kādus potenciālos labumus dos projekts. Lai gan estkoins var palīdzēt virtuālo rezidentu programmas dalībniekiem nodrošināt vienam otru ar darbu vai konsultāciju pakalpojumiem – tas “viennozīmīgi nekļūs par nacionālo kriptovalūtu”, paziņoja Sikkuts.

gaunijas bankas vadītājs ir pārliecināts par “apkaunojošām kriptovalūtu beigām

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top