Pasākumi

IKT nozares mērķis – oglekļa neitralitāte, ziņo Barselonas Mobilajā pasaules kongresā

IKT nozares mērķis – oglekļa neitralitāte, ziņo Barselonas Mobilajā pasaules kongresā

Ik gadu Barselonā tiekas tehnoloģiju nozares pārstāvji no visas pasaules, lai diskutētu par aktuālajām tēmām, prezentētu jaunākos sasniegumus un plānotu nākamos soļus nozares attīstībā. Šogad Barselonas Mobilā pasaules kongresa tēma bija IKT nozares pienesums, virzoties uz Eiropas Zaļā kursa mērķiem, un tas, kā digitālās tehnoloģijas palīdz Eiropai attīstīties ilgtspējīgi. Reģiona lielākie tehnoloģiju un telekomunikāciju uzņēmumi dalījās ar saviem novērojumiem, veikumiem un plāniem attiecībā uz zaļo attīstību, kā galveno mērķi izceļot vienu – oglekļa neitralitātes sasniegšanu.

Eiropas izvirzīto ilgtspējas mērķu sasniegšanā liela loma būs tieši informācijas un komunikāciju tehnoloģijām (IKT). To īpaši uzsvēra Eiropas Parlamenta locekle Sūzana Pereza (Susana Solís Pérez), norādot, ka “praktiski katra nozare gūs kādu labumu no digitālajiem risinājumiem.” Tādēļ liela nozīme būs tehnoloģiju uzņēmumu iesaistei zaļākas nākotnes veidošanā, jo tieši IKT risinājumi palīdzēs ātrāk un efektīvāk samazināt kaitīgo izmešu daudzumu un pāriet uz atjaunojamiem enerģijas resursiem, samazinot uzņēmumu ekoloģiskās pēdas nospiedumu un virzoties uz oglekļa neitralitāti.

Viens no Barselonas Mobilā pasaules kongresa partneruzņēmumiem, tehnoloģiju ražotājs Huawei norādīja, ka atbalsta Eiropas Zaļā kursa mērķus un strādā pie risinājumiem, kas ļautu klientiem darboties dabai draudzīgāk. “Mūsu un Eiropas Savienības nākotnes mērķi ir līdzīgi – mēs vēlamies attīstīties ilgtspējīgā un dabai draudzīgākā veidā. IKT nozare šobrīd rada tikai 2% no pasaules kaitīgo izmešu apjoma, tāpēc tā jau ir ļoti zaļa. Taču tieši ar digitālo tehnoloģiju palīdzību mēs varam samazināt pasaules kopējo kaitīgo izmešu daudzumu par 20%, tādējādi padarot visu pasauli tīrāku un nākotni – zaļāku,” stāsta Inese Šuļžanoka, “Huawei Technologies Latvia” komunikācijas vadītāja.

Mobilā pasaules kongresa laikā daudz uzmanības tika veltīts arī jautājumiem par sadarbības veidošanu zaļākas nākotnes vārdā – gan sadarbību starp dažādām nozarēm, gan valdības līmenī. Iniciatīvas “Mobilās pasaules galvaspilsēta – Barselona” Digitālās nākotnes sabiedrības nodaļas vadītāja Karina Lopeza (Carina Lopes) uzsvēra, ka “nepietiek tikai ar oglekļa neitralitātes sasniegšanu. IKT un telekomunikāciju nozarēm ir iespēja kopīgi mainīt mūsu sabiedrības domāšanu.” Savukārt Globālās Mobilo komunikāciju sistēmu asociācijas (GSMA) Klimata pārmaiņu vadītājs Stīvens Mūrs (Steven Moore) atgādināja, ka telekomunikāciju operatoriem ilgtspējas mērķu sasniegšanai ir nepieciešama zaļā enerģija un sakārtots regulējums šajos jautājumos: “Mūsu galvenā ziņa, ko vēlamies nodot lēmumpieņēmējiem – mēs nevaram pāriet uz atjaunojamiem enerģijas veidiem tikai pašu spēkiem.”

Kongresa dalībnieki dalījās arī ar konkrētiem ilgtspējīgas attīstības plāniem, galvenokārt fokusējoties uz oglekļa neitralitātes sasniegšanu. Viens no lielākajiem Spānijas sakaru operatoriem Orange informēja, ka uzņēmuma grupas līmenī plāno sasniegt oglekļa neitralitāti līdz 2040. gadam, samazinot tīkla enerģijas patēriņu, pakāpeniski palielinot atjaunojamās enerģijas lietošanu tīklos un vairāk ieviešot aprites ekonomikas principus. Par līdzīgiem, ambicioziem plāniem informēja arī Spānijas vadošais telekomunikāciju uzņēmums Telefonica, kas plāno sasniegt nulles izmešu līmeni jau 2025. gadā. Uzņēmuma operatīvās transformācijas direktors Huans Manuels Karo Bernats (Juan Manuel Caro Bernat) skaidroja, ka “mēs maksimāli samazināsim savu ekoloģiskās pēdas nospiedumu, bet atlikušās emisijas neitralizēsim ar dažādu oglekļa absorbēšanas projektu palīdzību.”

Barselonas Mobilā pasaules kongresa laikā vairums uzņēmumu uzsvēra, ka IKT nozares galvenais fokuss šobrīd ir oglekļa emisiju samazināšana un enerģijas taupīšana. No enerģijas taupīšanas viedokļa uzmanība tiek vērsta no kopējā uz individuālā enerģijas patēriņa samazināšanu un enerģijas izmantošanas efektivitātes uzlabošanu. Savukārt no oglekļa emisiju samazināšanas viedokļa tiek radīta jauna pieeja tīkla “zaļuma” mērīšanai – oglekļa izmeši uz datu vienību. Tai gan vēl jāpiemēro precīza definīcija, lai vienību veiksmīgāk ieviestu nozarē un tā palīdzētu labāk monitorēt un pārvaldīt oglekļa līmeņa samazināšanos Eiropā.

Barselonas Mobilais pasaules kongress šogad norisinājās no 28. jūnija līdz 1. jūlijam Barselonā, Spānijā. Plašākā informācija par kongresu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top