Visas ziņas

Inovācijām nav dzimuma – “EIT Health InnoStars” ir apņēmusies atbalstīt novatores sievietes

Inovācijām nav dzimuma - "EIT Health InnoStars" ir apņēmusies atbalstīt novatores sievietes

Foto: Pixabay

Starptautiskā sieviešu diena ir lieliska iespēja, lai godinātu sievietes – novatores. Tas ir arī laiks, lai pievērstu uzmanību nebūt ne nelielai dzimumu pārstāvniecības atšķirībai zinātnē. Saskaņā ar UNESCO ziņojumu tikai 33% pētnieku ir sievietes. “EIT Health” ir apņēmusies veicināt sieviešu pārstāvniecību un dzimumu daudzveidību veselības aprūpes inovāciju jomā.

Tā kā pēdējo gadu laikā dzimumu nevienlīdzībai ir pievērsta arvien lielāka uzmanība, pasaule ir sākusi mainīties un veikt pasākumus, lai panāktu vienlīdzīgu līdzsvaru. Mūsdienās meitenēm visa pasaulē izglītība ir vairāk pieejama, taču joprojām ir tāls ceļš ejams, lai novērstu dzimumu pārstāvniecības atšķirību zinātnē. Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) ziņojumu tikai 33% pētnieku ir sievietes.

UNESCO Zinātnes ziņojumā teikts, ka, lai arī trešdaļa pētnieku ir sievietes, tās pārstāv 45% bakalaura studentu un 55% maģistra līmeņa studiju pārstāvju, bet doktora studiju programmās sievietes ir 44%. Pastāvošie dzimumu stereotipi un rūpes par bērniem var spēlēt nozīmīgu lomu sieviešu atturēšanā no karjeras inovāciju jomā, tostarp veselības aprūpes jomā. Fakts, ka 70% veselības un sociālās aprūpes darbinieku ir sievietes un viņām maksā par 11% mazāk nekā viņu kolēģiem vīriešiem, veido bēdīgu kontrastu. Šo tendenci, cita starpā, var izmainīt programmas, kas veicina daudzveidību un sieviešu līdzdalību.

“Lai gan ir lieliski sieviešu novatoru piemēri, globālā aina joprojām ir diezgan drūma. Var vaicāt, vai ir nepieciešamas darbības, kas vērstas uz sieviešu iespēju paplašināšanu, vai arī mēs jau esam novērsuši dzimumu plaisu zinātnē. Mums, kas strādā inovāciju jomas centrā, ir pilnīgi skaidrs, ka sievietes joprojām ir nepietiekami pārstāvētas un noteikti ir jāveic vairāk darba, lai atbalstītu jaunas meitenes un sievietes novatores. Piemēram, ja ieskatāmies veselības aprūpes jaunuzņēmumu pasaulē, mēs ātri pamanām, ka tikai daži procenti kandidātu, kas izmēģina savus spēkus “EIT Health” akseleratoru programmās, ir sievietes,” saka Monika Tota (Mónika Tóth), “EIT Health” “InnoStars RIS” programmas vadītāja.

“Inovācijām nav dzimuma. Aiz katra risinājuma, kas var vai nu mainīt vēža diagnostiku, vai uzlabot pacientu ārstēšanu, protams, ir dažādas komandas. Tomēr es vēlos mudināt sievietes izmēģināt un pieteikt savas idejas, kas var palīdzēt cilvēkiem dzīvot ilgāk un veselīgāk,” viņa aicina.

2021.gadā “EIT Health” organizē Sieviešu uzņēmējdarbības nometni, lai palīdzētu sieviešu vadītiem vai līdzvadītiem jaunuzņēmumiem veidot sadarbību ar mentoru un investoru tīklu. Septiņu nedēļu programma nodrošina intensīvas apmācības, mentoringa un pircēju piesaistes iespējas Golvejā, Koimbrā, Barselonā un Londonā. Organizatori ir īpaši ieinteresēti jaunuzņēmumos, kas ir sieviešu vadīti, līdzdibināti, ar sievieti vadības komandā. Pieteikumus var iesniegt līdz 16.martam.

Latvijā ir vairāk sieviešu ar augstāko izglītību nekā vidēji Eiropas Savienībā

Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes 2019.gada dati rāda, ka 36,6% Latvijas sieviešu ir augstākā izglītība – par 7,3% vairāk nekā vidēji Eiropas Savienībā. Turklāt 75,7% no visiem 2019.gada absolventiem veselības un sociālās aprūpes programmās bija sievietes. Sieviešu ar doktora grādu Latvijā jau ir vairāk nekā vīriešu. Ja šī tendence turpināsies, apmēram 40 gadu laikā vairāk nekā 55% no doktora grādu ieguvējiem būs sievietes.

Tas skaidri parāda, ka Latvijā pieaug to sieviešu skaits, kuras ir augsti izglītotas un motivētas darboties veselības aprūpes jomā. Tomēr “EIT Health” Latvijas centra dati rāda, ka sievietes ir tikai aptuveni trešdaļa no veselības aprūpes jaunuzņēmumu dibinātājām vai īpašniecēm Latvijā. Tāpēc “EIT Health” vēlas palīdzēt veidot inovāciju ekosistēmu, kas būtu draudzīgāka sievietēm – lai ikviens varētu īstenot savas idejas.

“EIT Health” centrs Latvijā sniedz atbalsta sistēmu sievietēm novatorēm

“EIT Health” centrs Latvijā jau vairāk nekā divus gadus sadarbojas ar Rīgas Stradiņa universitāti un ir palielinājis savu klātbūtni Latvijas veselības aprūpes inovāciju ekosistēmā. Radīt atbalsta sistēmu sievietēm, kuras vēlas ieviest inovācijas, ir daļa no centra funkcijas.

“Mēs, “EIT Health” centrs Latvijā, esam priecīgi redzēt arvien vairāk sieviešu uzņēmēju, kas izrāda interesi meklēt jaunus risinājumus dažādām veselības aprūpes problēmām. Ir daudz veselības stāvokļu, kas lielākoties ietekmē sievietes, taču vēsturiski tie ir aizmirsti. Sievietes ir arī liela daļa veselības aprūpes darbinieču, kurām ir sava pieredze. Daudzas sievietes studē STEM studiju jomās. Tāpēc veselības aprūpes risinājumiem jābūt iekļaujošiem un jāreaģē uz mūsu iedzīvotāju daudzveidību. Sieviešu pārstāvība visos veselības aprūpes aspektos ir nepieciešama. “EIT Health” centrs Latvijā strādā, lai dotu iespēju uzņēmējām sievietēm. Mēs vēlamies atzīt sieviešu ieguldījumu zinātnē un uzņēmējdarbībā, aicinot viņas īstenot savas idejas ietekmīgos projektos. Uzskatām, ka sieviešu iesaistīšanās ir īpaši nozīmīga Latvijā, kur sievietes ir ļoti izglītotas un motivētas strādāt veselības aprūpē,” saka Baiba Pētersone, Rīgas Stradiņa universitātes Starptautisko sakaru departamenta direktore un “EIT Health RIS” centra vadītāja Latvijā.

Ja jūs interesē “EIT Health” iespējas Latvijā, aicinām sazināties ar “EIT Health” centru, rakstot uz e-pastu: eithealth@rsu.lv.

“Saskaņā ar neseno ziņojumu “Baltic Startup Scene Report” Latvijā tikai 6% jaunuzņēmumu, kas dibināti kopš 2019.gada, ir pārstāvēti abi dzimumi. Jaunuzņēmuma dibinātāja ceļš nav piemērots visiem, tomēr sievietēm tas ir vēl sarežģītāks, jo viņām ir nepieciešams līdzsvarot biznesa izaugsmi ar rūpēm par ģimeni. Tāpēc ir ļoti svarīgi atbalstīt sieviešu vadītus uzņēmumus jau no šī neparedzamā ceļojuma sākuma. Jaunuzņēmumam “Semantic Intelligence” dažādu “EIT Health” programmu sniegtās iespējas pēdējo trīs gadu laikā ir bijušas nenovērtējamas un atvērušas daudzas durvis diezgan konservatīvajā veselības aprūpes nozarē. Es skatos nākotnē ar stingru pārliecību par sieviešu spēju ieviest jauninājumus dzīvē un radīt ilgtspējīgu veselības aprūpi ikvienam,” saka Vita Stūre, “Semantic Intelligence” dibinātāja un izpilddirektore.

“Atbalstot un stiprinot sievietes inovācijās, mēs palīdzam izaugt visai ekosistēmai. Es vēlos iedrošināt domāt par sasniegumiem, kurus sievietes Latvijā jau ir īstenojušas, un par to, kā mēs varam palīdzēt viens otram augt, atbalstot arvien vairāk sieviešu, kuras vēlas radīt savus inovatīvos risinājumus, veidot veiksmīgas komandas un izstrādāt lieliskus produktus, risinot veselības aprūpes problēmas. Jo vairāk iedrošinātu sieviešu mums būs inovāciju jomā – jo vairāk veiksmes stāstu mēs iegūsim,” saka Marina Petrakova, “VREACH” dibinātāja un izpilddirektore, “Riga TechGirls” līdzradītāja.

Riga TechGirls” ir pirmā kopiena Latvijā, kas iedvesmo un izglīto meitenes un sievietes par tehnoloģijām. Tā ir bijusi ļoti aktīva Latvijas inovāciju ekosistēmā – sākot ar tādiem projektiem kā “Iepazīsti tehnoloģijas”, kas palīdz sievietēm apgūt jaunas tehnoloģiju prasmes un atrast darbu tehnoloģiju jomā, līdz pat tādiem pasākumiem kā hakatons “Sievietes. Tehnoloģijas. Ilgtspēja.”, kas sāksies nedēļā no 8.marta.

“Lai arī vairāk nekā puse Eiropas iedzīvotāju ir sievietes, tomēr tikai 34,4% no tām ir pašnodarbinātas personas un 30% ir uzņēmējas jaunuzņēmumos. Mēs vēlamies iedrošināt sievietes ar lieliskām idejām, lai tās īstenotu savu sapni, un palīdzēt viņām izveidot veiksmīgu veselības aprūpes jaunuzņēmumu. Kopā mēs varam panākt izmaiņas un mainīt to, ka sievietes ir nepietiekami pārstāvētas veselības aprūpes inovāciju jomā,” saka Monika Tota.

Par “EIT Health”

“EIT Health” ir bezpeļņas organizācija un viena no lielākajām Eiropas publiskā privātā sektora partnerībām veselības aprūpes inovāciju jomā. “EIT Health” veido vairāk nekā 150 partneri, un tas ir unikāls Eiropas vadošo uzņēmumu, universitāšu, pētniecības un izstrādes centru, kā arī slimnīcu un institūtu tīkls. “EIT Health” uzdevums ir izveidot ekosistēmu, kas ļautu attīstīt nākotnes veselības aprūpi, lai Eiropas iedzīvotāji varētu dzīvot ilgāk un veselīgāk. “EIT Health” uzlabo veselības aprūpes speciālistu prasmes visā Eiropā, ieguldot Eiropas talantīgākajos speciālistos un sekmējot novatorisku veselības aprūpes produktu/risinājumu komercializāciju Eiropas Savienībā. Tā ir viena no lielākajām publiski finansētajām veselības nozares iniciatīvām, un to atbalsta Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūts (EIT), kas ir Eiropas Savienības iestāde.

“EIT Health” sadarbības partneri ir: GE Healthcare (Ungārija), Lodzas Medicīnas universitāte (Polija), Koimbras Universitāte (Portugāle), Semmelveisa universitāte (Ungārija), SynLab (Itālija), CelonPharma (Polija), Centro Hospitalar Universitario Lisboa Norte (Portugāle), IPN – Pedro Nunes institūts (Portugāle), E-Group, Pacientu inovāciju asociācija (Portugāle), Neapoles Frederika II universitāte (Itālija), Centro Hospitalar e Universitario de Coimbra (Portugāle), Glintt (Portugāle), SDN (Itālija), Itālijas Tehnoloģiju institūts (Itālija), BCU – Bio Check Up (Itālija), Debrecenas Universitāte (Ungārija), Nofera Arodmedicīnas institūts (Polija), Polpharma (Polija), Gdaņskas Medicīnas universitāte (Polija), Lukasiewicz PORT (Polija), NOVA de Lisboa Universitāte (Portugāle), Lisabonas Universitāte (Portugāle).

Vairāk informācijas skat. vietnē Eithealth.

Par “EIT Health InnoStars”

InnoStars kopa ir viens no septiņiem “EIT Health” ģeogrāfiskajiem apgabaliem. Tas aptver pusi Eiropas, tostarp Poliju, Ungāriju, Itāliju un Portugāli, kā arī EIT Reģionālās inovācijas shēmas programmā iekļautos papildu reģionus – Baltijas valstis, Horvātiju, Slovākiju, Čehiju, Slovēniju, Grieķiju un Rumāniju. Saskaņā ar Eiropas inovācijas rezultātu pārskatu (European Innovation Scoreboard) šo valstu grupa ir novērtēta kā mēreni novatoriska. InnoStars ir vērsta uz uzņēmējdarbības, inovācijas un izglītības veicināšanu veselības aprūpes, veselīga dzīvesveida un aktīvas novecošanas jomās, kā arī uz atšķirību novēršanu starp reģioniem, kas ir inovācijas līderi, un reģioniem, kas vēl attīstās.

Par EIT Reģionālās inovācijas shēmu (EIT RIS)

Reģionālās inovācijas shēma (RIS) ir Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) izveidota programma, kuras mērķis ir mazināt atšķirības starp reģioniem, kas ir inovācijas līderi, un reģioniem, kas vēl attīstās. Programma tiek īstenota, iesaistoties vietējiem centriem. Veselības aprūpes jomā programma tiek attīstīta kopš 2016.gada, un tās koordinators ir “EIT Health InnoStars”. Programmā piedalās 14 “EIT Health” centri 13 Austrumeiropas, Centrāleiropas un Dienvideiropas valstīs. Šie centri kalpo par piekļuves punktiem Eiropas labāko universitāšu, uzņēmumu un to projektu tīklam. Programmas mērķis ir veicināt šo reģionu izaugsmi, atklājot unikālus, novatoriskus aktīvus un piesaistot vietējos novatorus dalībai Eiropas programmās un konkursos.

Programma tiek īstenota, iesaistot vietējos centrus. Latvijā “EIT Health” RIS centrs ir Rīgas Stradiņa universitāte. RIS centri citās valstīs: Zagrebas Universitāte (Horvātija), inovāciju centrs DEX (Čehija), Tartu Biotehnoloģiju parks (Igaunija), EKT (Grieķija), Transdisciplināro atklājumu institūts (Ungārija), Consorzio Arca (Itālija), Lietuvas Veselības zinātņu universitāte (Lietuva), Ēvoras Universitāte (Portugāle), Porto Universitāte (Portugāle), FreshBlood (Rumānija), Ļubļanas Universitātes inkubators (Slovēnija).

Kontaktinformācija: Kazár Olķvia, mobilais tālrunis +36 706040697, e-pasts: kazar.olivia@acg.hu

Marta Kaczmarek, “EIT Health InnoStars” saziņas speciāliste, mobilais tālrunis +48 692821598 I e-pasts: marta.kaczmarek@eithealth.eu

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top