BitCoin

Vai esam gatavi investēt bitkoinā?

Vai esam gatavi investēt bitkoinā
Bitkoins bieži tiek pielīdzināts zeltam. To arī uzskata par tradicionālā uzkrājumu aktīva digitālo ekvivalentu. Daļēji tas saistīts ar dažām līdzīgām īpašībām – tostarp bitkoina un zelta deficīto raksturu, bet atšķirību tomēr ir daudz. Kādas vēsmas šobrīd valda pasaulē?

  • Liberālis un dārgmetāla pielūdzējs Pīters Šiffs paziņo, ka “atšķirībā no zelta – BTC nav iekšējās vērtības, un tātad tā ir masveida spēle, kas balstās uz “lielākā muļķa teoriju”(Greatest Fool Theory). Viņš domā, ka galvenais nav bitkoina “vērtība”, bet iespēja to pēc kāda laika dārgāk pārdot. Parasti tā arī aug spekulatīvie burbuļi.
  • Slavenais ASV cīkstonis Bens Askrens, kas interesējas arī par kriptovalūtām, nesen nolēma veikt aptauju un izpētīt jaunākos sabiedrības noskaņojumus.

Bitkoins vai zelts – kas labāks?

27. septembrī Bens Askrens aptaujāja savus sekotājus Twitter. Jautājums bija par tāda aktīva izvēli, kas ir ekvivalents 10 tūkstošiem dolāru un kuru nedrīkst aiztikt desmit gadus. Kur ieguldītu sportista sekotāji? Starp atbilžu variantiem bija bitkoins, zelts, ASV valsts obligācijas. Rezultāts sanāca diezgan interesants.

Aptaujā piedalījās 64 185 cilvēki. Izrādījās, ka puse no tiem vēlētos saņemt dāvanā 10 tūkstošus dolāru bitkoinos, vēl 41 procents respondentu atdeva balsi par zeltu. Tikai 9 procenti par samērā drošu variantu uzskatīja investīcijas ASV valsts kases obligācijās.
Šeit jāpiebilst, ka pārsvars starp zeltu un bitkoinu sanāks nenozīmīgs. Abi varianti joprojām ir spēcīgi, taču bitkoins tomēr izvēles ziņā ierindojās pirmajā vietā.

Kāpēc zelta cienītājus nedrīkst vērtēt par zemu?

Lai gan tā ir relatīvi nevainīga aptauja – tā atsedz bitkoinu entuziastu un zelta atbalstītāju mūžīgo strīdu. Aplūkojot kaut vai Grayscale reklāmas kampaņu. Divu nometņu konflikts ir acīmredzams.

Un, ja paskatās plašāk, tad kā tomēr tamlīdzīga ķīvēšanās varētu iespaidot cieto valūtu autoritāti? Spriežot pēc arvien pieaugošā bitkoina lietotāju skaita – efekts ir negatīvs.
Piemēram, ne tik sen Gabors Gurbahs no finanšu firmas VanEck Partners, kas viena no pirmajām iesniedza pieteikumu bitkoina ETF atzīšanai, paziņoja, ka bitkoinu un zeltu uzskata par vienlīdzīgiem aktīviem, jo viņš “tic godīgai naudai”.

Un daudzi kripto entuziasti prasmīgi pretstata bitkoinu pret zeltu – tādējādi uzsverot kriptovalūtas priekšrocības.
Starp citu – Bens Askrens neaizmirsa par ļoti svarīgu atšķirību: ja jūs ieguldītu bitkoinā 10 tūkstošus dolārus pirms 10 gadiem, tad tagad jums rokās būtu 26 miljardi dolāru. Kā jūs domājat – cik daudz izdotos pavairot savu bagātību, to pašu summu tai pašā brīdī ieguldot zeltā? Par veseliem 5 tūkstošiem dolāru. Diezgan vāji, vai ne?

Nav brīnums, ka ar tādiem pirmās kriptovalūtas pieauguma tempiem investori izvēlas tieši to – vismaz Twitter aptaujās. Lietotāji vēlas vairāk nopelnīt, un bitkoins periodiski tādu iespēju nodrošina. Pat pašreizējie 8388 USD par BTC ir vismaz divas reizes vairāk par monētas vērtību janvāra pirmajos datumos. Ar zeltu tā nesanāks nopelnīt. Arī par to ir stāsts.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top