Visas ziņas

IOTA tīkls atkal darbojas, bet vai uz ilgu laiku?

IOTA tīkls atkal darbojas, bet vai uz ilgu laiku

Jaunuzņēmums IOTA izstrādā tīklu un lietojumprogrammas lietu internetam, un papildus ir paspējis sadarboties ar britu autokoncernu Jaguar Land Rover. Pagājušajā mēnesī IOTA vadība bija spiesta pilnībā pārtraukt tīkla darbību hakeru uzbrukuma dēļ – pēc tā projekta dibinātājs David Sonstebo solīja kompensēt zaudējumus no savas kabatas. Zādzība tika lēsta 8,55 miljonu IOTA monētu apmērā – un tas ir aptuveni 2 miljoni dolāru. Tagad šķiet, ka tīkls ir atguvies.

Saskaņā ar IOTA fonda datiem – joprojām nav izdevies noteikt hakera personību. Taču komanda, mēģinot izsekot noziedznieku, sadarbojas ar FBI un arī Lielbritānijas, Vācijas un Maltas policiju. Projekta kopiena tagad svin tīkla restartēšanu. Tomēr joprojām pastāv nepieciešamība veikt papildu pasākumus, kas palīdzēs glābt projektu un atjaunot tā aptraipīto reputāciju.

Daži lietotāji pat Twitter joko: “IOTA atkal darbojas. Tātad tagad arī pasaules ekonomika sāks normāli darboties”.

IOTA tīkls izmanto savu datu struktūru ar nosaukumu Tangle [tulkojumā no angļu valodas – “kamols”]. Pēc uzlaušanas pašu tīkla darbību neapturēja, bet 27. dienā izslēdza iespēju veikt vērtību transakcijas, proti – pārsūtīt naudu. Fonds bija spiests to darīt hakera dēļ, kurš bija pratis apiet jaunuzņēmumam piederošā kripto maka Trinity drošības līdzekļus, un nozagt IOTA monētas.

Uzņēmuma komandai izdevās iesaldēt noziedznieka transakcijas pateicoties tam, ka viņi joprojām kontrolē Tangle, izmantojot rīku, kas zināms ar nosaukumu Coordinator.

Coordinator – viens no galvenajiem IOTA tīkla mezgliem, ko sauc arī par pilnu nodu.

Dažas dienas pēc informācijas pārskatīšanas fonds restartēja tīklu, lai būtu iespējams pilnvērtīgi nosūtīt monētas. Tagad izstrādātāju komanda lietotājiem iesaka manuāli pārcelt visus IOTA ietaupījumus uz jauniem makiem.

Pieredzējuši kriptovalūtu entuziasti baidās, ka atkārtosies līdzīga situācija – kāda tā bija ar Cryptopia. Atgādinām – tā ir kriptovalūtu birža, kuru arī uzlauza hakeri. Pēc dažām nedēļām to restartēja, bet pēc tam nolēma likvidēt. Biržas klienti savu naudu tā arī nedabūja. Protams, ka tas neko negarantē, bet risks tādā situācijā tomēr pastāv.

Kā IOTA plāno uzlabot drošību?

Lai arī IOTA atbalstītāji reakciju pēc uzlaušanas vērtē kā komandas prasmes un disciplīnas labu piemēru – platforma joprojām ir tālu no ideālas. Bez šaubām – uzlaušana atklāja vadības galveno funkciju problēmas. Turklāt, uzņemoties atbildību par drošības pārkāpšanu, fonds vēl ilgi netiks galā ar cietušajiem un kompensācijām.

Lielākais kaitējums izpaudīsies tieši platformas reputācijas zaudējumos. Lai arī hakeris neuzlauza IOTA galveno protokolu – šis incidents uz visiem laikiem ir sabojājis kripto maka Trinity reputāciju.

Vēl nesen Trinity tika uzskatīts par maksimāli drošu un kaut kādā ziņā bija fonda galvenais lepnums. Un, ļoti iespējams, ka uzlaušana kļuva iespējama tādēļ, ka izstrādātāji nolēma atļaut integrāciju ar maku no malas.

Nevajadzētu noliegt projekta pilnīgas reabilitācijas iespējamību. Galu galā aiz tā stāv talantīga un ambicioza izstrādātāju komanda ar labu finansējumu. Pat nemaz nerunājot par kopienu ar lielu entuziasmu. Turklāt jāatzīst, ka reakcija pēc uzlaušanas bija bezprecedenta un, šķiet, pilnībā kontrolējama. Tomēr drošības pārkāpums kļuva iespējams, visticamāk, pašu drošības protokolu neievērošanas dēļ. Cerēsim, ka viss būs labi.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top