Visas ziņas

Irāna ir tuvu savas kriptovalūtas aktivizēšanai

Irāna ir tuvu savas kriptovalūtas aktivizēšanai 6.jūnijā Irānas Nacionālās bankas izpilddirektors Muhameds Reza Huseinzade paziņoja, ka valstī drīz tiks aktivizēta kriptovalūta PayMon.

Saskaņā ar Huseinzade sacīto – kriptovalūta tiks laista apgrozībā kopīgi ar vairākām Irānas kompānijām: bankām “Milli”, “Millet”, Parsian”, “Pasardžad” un privāto kompāniju Ghoghnoos.

“Pirmajā etapā kriptovalūta darbosies nekustamā īpašuma pirkšanas un pārdošanas sektorā un pakāpeniski aptvers visas sfēras”, – sacīja Nacionālās bankas vadītājs.

Šī gada janvāra beigās Irāna oficiāli paziņoja par kriptovalūtas  – ar valsts rezervēm nodrošināta stablecoin laišanu apgrozībā. Neviena cita valsts nekad nav izmantojusi zeltu kā kriptovalūtas nodrošinājumu (izņemot Venecuēlu, bet El Petro gadījumā attiecīgas deklarācijas, pēc visa spriežot, ir nepatiesas).

Jaunās kriptovalūtas galvenais mērķis – palīdzēt apiet starptautiskās sankcijas.

Blockchain speciālists un Irānas kriptovalūtu sektora vadošā analītiskā portāla Arz-e Digital dibinātājs Hamids Reza Šaabani februārī pastāstīja par Irānas jaunās digitālās valūtas parametriem:

“PayMon funkcionē kriptovalūtas Stellar tīklā. Valūtas lietošanas mērķis – izveidot drošus un uzticamus sakarus starp lietotājiem un finanšu uzņēmumiem”.

Kompānijai Ghoghnoos ir iespēja nodrošināt kriptovalūtas lietotājiem glabātuves zelta rezerves un garantēt procesa caurskatāmību. Līgums ar kompāniju paredz, ka tokenu īpašnieki var par tiem saņemt zeltu, bet detaļas pagaidām ir neskaidras.

Mūsu vienošanās ar Ghoghnoos paredz naudas atmazgāšanas apkarošanu un klientu verifikācijas noteikumu ievērošanu.

PayMon lauvas tiesa nonāks tirgū un tiks tirgoti īpašos biržu birojos. Saistībā ar starptautisko apriti – te viss atkarīgs no likumdevēju lēmumiem. Ļoti iespējams, ka kriptovalūta tiks tirgota pasaules biržās.

Elektronisko tokenu zelta standarta koncepcija nekad oficiāli nav realizējusies nevienā valstī, lai gan 2017. gadā diskusijas par to norisinājās. Pastāv vairāki tokeni, kas nodrošināti ar zeltu, bet – atšķirībā no PayMon – tie funkcionē neatkarīgi no banku sistēmas.

Kriptovalūtu eksperts Deniss Lavnikevičs uzskata, ka Irānas PayMon diezin vai gaidāms Venecuēlas Petro liktenis, jo Irānas kriptovalūta ir izveidota  četru lielāko valsts banku aizbildnībā. Saskaņā ar Lavnikeviča teikto – lai kriptovalūta darbotos, to jāatzīst neatkarīgiem auditoriem. Lavnikevičs piebilda: “Ja Irānas kriptovalūta patiešām tiks atzīta par nodrošinātu ar zeltu, tad tā pavisam noteikti var kļūt par reālu Irānas norēķinu līdzekli ar citām valstīm”.

Šeit ir svarīgs faktors: zelta tirdzniecības galvenie operatori atrodas Londonā un Šveicē, tāpēc Irānai ir iespēja legalizēt kriptovalūtu, jo – atšķirībā no ASV – Eiropa, kurai nepieciešama Islāma Republikas lētā nafta un gāze, neatbalsta sankcijas. Irānai pagaidām ir liegta iespēja pārdot savu naftu par dolāriem, un Eiropā tika izveidota kompānija, kas veiks bartera darījumus – pirks naftu, bet iegūtos līdzekļus novirzīs Eiropas kompānijām, kuras eksportē uz Irānu rūpniecības preces, medikamentus un pārtiku.

Deniss Lavnikevičs neizslēdz, ka Irānai kriptobalūtas izveidē varēja palīdzēt Krievija: 2018. gada sākumā KF uzsāka kripto projektu ar tādu pašu nosaukumu. Tika plānots ne tikai emitēt kriptovalūtu, bet arī izveidot platformu maksājumu veikšanai. Pēc tādas pašas shēmas tika izveidota Irānas kriptovalūta. Šis modelis neparedz mainingu – tokenu vienīgais emitents ir valsts.

Paredzams, ka ārpusbiržas vērtspapīru tirgū PayMon pārstāvēs Irānas kompānija Fara Bourse. Mēneša laikā, pamatojoties uz tirgus pieprasījumu, tiek plānots laist apgrozībā 600 miljonus tokenu  PayMon.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top