Tehnoloģijas

Izveidota milzu interaktīva Visuma karte (Video)

Izveidota milzu interaktīva Visuma karte

Džona Hopkinsa universitātes astronomi ir izveidojuši interaktīvu Visuma karti, kas iezīmē 200 000 galaktiku pozīcijas un krāsas, kas stiepjas līdz novērojamā Visuma robežai.

Sloan Digital Sky Survey (SDSS) teleskops ir skenējis kosmosu gandrīz katru nakti vairāk nekā 20 gadus. Teleskops laika gaitā iezīmē kartē dažādas debess daļas, lai izveidotu visaptverošu atlantu dažādos mērogos, tostarp 4 miljonus zvaigžņu Piena ceļa galaktikā un citas miljardu gaismas gadu attālumā.

Divi Džona Hopkinsa astronomi Brice Menard un Nikita Shtarkman ir savākuši SDSS datus, lai izveidotu blīvu Visuma vizualizāciju. Mēs atrodamies šīs “kosmiskās picas šķēles” apakšā. No turienes karte atšķiras telpā un laikā, no tagadnes līdz 13,7 miljardu gaismas gadu attālumā. Un tas ir tikai 10 grādu sktījums, kas pats par sevi ir tikai neliela daļa no milzu sfēras.

Kartē ir 200 000 sīku punktu, no kuriem katrs attēlo veselu galaktiku, kurā ir miljardiem zvaigžņu, planētu un citu objektu. Šo punktu krāsas norāda galaktiku identitāti un īpašības. Gaiši zilie punkti ir spirālveida galaktikas, kas atrodas 2 miljardu gaismas gadu attālumā no Zemes. Tad punkti sāk dzeltēt, jo kartē dominē eliptiskas galaktikas – tās ir spilgtākas un redzamas no tālienes.

Attālumā no 4 līdz 8 miljardiem gaismas gadu karte kļūst sarkana. Tās joprojām ir eliptiskas galaktikas, taču to gaismas viļņi ir “sarkanā nobīde vai izstiepti uz spektra sarkano galu Visuma izplešanās dēļ. Pēc tam karte atkal kļūst zila – tie ir kvazāri, galaktikas ar ļoti aktīviem supermasīviem melnajiem caurumiem centrā, kas izstaro zilu gaismu.

Tuvāk kartes plašākajai daļai punkti atkal kļūst sarkani, jo sarkanās nobīdes kvazāri kļūst praktiski par vienīgo, kas joprojām ir redzams tik milzīgā attālumā. Un tad pēc gandrīz pilnīgas tumsas miljarda gaismas gadu mēs sasniedzam novērojamā Visuma robežu. Lai gan tehniski ir vairāk Visuma ārpus šīs robežas, mēs to nevaram redzēt, jo nav pagājis pietiekami daudz laika, lai gaisma no tik tālas vietas sasniegtu mūs.
Izmantojot šo karti, komanda nolēma “izveidot kosmosa vizualizāciju, ko cilvēki var lasīt, saprast un vērtēt”.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top