Japānā dažu dienu laikā parādījusies jauna sala (Video)
Līdz 2023. gadam zinātnieki bija pārliecināti, ka Japānā ir 6852 salas. Taču nesen pētnieki šo skaitu pārrēķināja un noskaidroja, ka to varētu būt divreiz vairāk – aptuveni 14 125. Dažas no šīm salām ir lielas un populāras. Piemēram, salas Honšu platība ir 227 tūkstoši kvadrātkilometru, un tajā dzīvo 104 miljoni cilvēku. Japānas arhipelāgā ietilpst arī tūkstošiem mazu vulkānveida salu, un to skaits pastāvīgi pieaug. Nesen Klusā okeāna ūdeņos vulkāniskās darbības rezultātā radās jauns zemes gabals, kura diametrs ir 100 metri. Iespējams, kādu dienu tam tiks dots vārds un dzīvos arī cilvēki.
Jauna sala Japānā 2023. gadā
Zemūdens vulkāna izvirduma rezultātā Japānā ir radusies jauna vulkāniska sala. Process sākās 2023. gada 21. oktobrī. Sākumā jaunais zemes gabals nebija redzams. Taču 30. oktobrī vulkāniskā magma sasniedza ūdens virsmu un izsprāga kā vertikāla melnas krāsas strūkla.
Tokijas Universitātes zinātnieki uzskata, ka Klusajā okeānā notika freatomagmatiskais izvirdums, kurā magma no zemūdens vulkāna saskārās ar ūdeni – reakcijas rezultātā radās sprādzieni ar manāmiem triecienviļņiem. Pēc pētnieka Fukashi Maeno teiktā, pelnu un dūmu kolonnas pacēlās 50 metru augstumā.
Pēc tam sacietējusī magma izveidoja nelielu salu ar 100 metru diametru. Ja vulkāna izvirdums neapstāsies, jaunā Japānas sala var ievērojami izaugt. Ja vulkāniskie procesi tomēr norims, jaunā sala var pazust zem viļņiem.
Līdz šim vārdā nenosauktā Japānas sala ir redzama no Ioto salas piekrastes, kā arī no Ogasavaras salu daļas un atrodas 1000 kilometrus uz dienvidiem no Tokijas.
Vulkānisku salu veidošanās Japānā nav nekas neparasts. 2021. gada augustā zinātnieki novēroja, kā veidojas jauna sala. Tā parādījās zemūdens vulkāna Fukutoku-Okanoba izvirduma rezultātā, salai ir pusmēness forma, un tās diametrs ir 1 kilometrs.
2013. gadā Japānas ūdeņos parādījās vulkāniska sala, kas izauga tik liela, ka tai piešķīra nosaukumu – Nidžima. Galu galā tā pat saplūda ar citu zemes gabalu.
Dažās vulkāniskās salās cilvēki ir dzīvojuši simtiem gadu. Piemēram, Kutinoerabu salā, kuras platība ir 38 kvadrātmetri, dzīvo 150 cilvēki. Viņi nodarbojas ar zveju un lauksaimniecību, un dažkārt uzņem tūristus no dažādām valstīm. Taču vietējo iedzīvotāju dzīvi nevar saukt par mierīgu, jo regulāri notiek vulkāna aktivitātes. 2015. gadā izvirduma dēļ nācās evakuēt visus salas iedzīvotājus.
Kāpēc Japānā ir daudz salu?
Japāna bieži cieš no vulkānu izvirdumiem un zemestrīcēm. Tam visam ir tikai viens iemesls – valsts atrodas uz vairāku tektonisko plātņu krustpunkta vienlaikus. To kustības rezultātā veidojas un mostas vulkāni un notiek zemestrīces, no kurām dažas ir arī katastrofālas.
Dažkārt jaunas salas veidojas nevis no vulkāniskās magmas, bet gan no dubļiem. Piemēram, 2013. gadā spēcīgas zemestrīces rezultātā viena no tām izveidojās Pakistānas teritorijā, kuras rezultātā tika nopietni ievainoti vairāk nekā 700 cilvēku. Tāpat zemes grūdienu rezultātā Arābijas jūrā izveidojās 180 metrus plata sala.
Dubļu salu nosauca par Zalzala Kohu, taču tā nepastāvēja ilgi. Tā kā tās sastāvā bija dubļi, jau pēc pāris mēnešiem to sāka izskalot ūdens. Vēl 2016. gadā tā bija redzama no kosmosa, bet 2019. gadā tā bija pazudusi no redzesloka.