Japāna plāno uz Mēnesi nosūtīt raķeti, kuras degviela tiek iegūta no govju mēsliem
Japānas kosmosa nozarei ir jauna lappuse – kāds jaunuzņēmums izmēģināja raķetes dzinēja prototipu, kas darbināms ar degvielu, kura iegūta tikai no vietējā ražotāja – govs mēsliem.
Eksperimenta laikā, kas tika veikts angārā, dzinējs aptuveni 15 sekundes izmeta zili oranžā krāsā liesmu 10-15 metru garumā. Tests apstiprināja dzinēja veiktspēju un lielo jaudu.
Degviela bija pilnībā izgatavota no gāzes, kas iegūta no govs mēsliem, kuri iegūti divās vietējās saimniecībās.
“Mēs to darām ne tikai tāpēc, ka tā ir videi draudzīga, bet arī tāpēc, ka tā var būt ļoti ekonomiska un ir augstas veiktspējas un arī tīra degviela. Domāju, ka nav pārspīlēts apgalvojums, ka šī prakse varētu izplatīties visā pasaulē,” sacīja Interstellar Technologies izpilddirektors Takahiro Inagava.
Interstellar cer izmantot šo degvielu, lai palaistu satelītus kosmosā. Sadarbojoties ar Air Water, Interstellar Technologies varēja apvienot spēkus ar vietējiem lauksaimniekiem, kuriem ir nepieciešamais aprīkojums govju mēslu pārvēršanai biogāzē. No biometāna viņi saražoja augstas kvalitātes degvielu.
“Savā reģionā iegūtajām izejvielām ir ļoti liels potenciāls. Ja starptautiskā situācija mainīsies, ir svarīgi, lai Japānai būtu pieejams enerģijas avots,” teica Tomogiro Nišikava, Air Water inženieris.
No govs mēsliem iegūtā biometāna izmantošanas tehnoloģija jau tiek izmantota dažādās nozarēs, tostarp transportā un mājokļu apsildē. Šāda veida degvielas ieviešana raķešu dzinējos ir jauns solis atjaunojamās enerģijas izmantošanā un negatīvās ietekmes uz vidi mazināšanā. Air Water biometānu jau izmanto vietējā piena rūpniecība un citas rūpnīcas, lai apsildītu vietējās mājas, kā arī lai darbinātu kravas automašīnas un kuģu dzinējus. Tas palīdz samazināt lauksaimniecības ietekmi uz vidi, kas saskaņā ar Greenpeace datiem rada 14 % siltumnīcefekta gāzu emisiju. Sadedzinot biogāzi, arī rodas siltumnīcefekta gāzes, taču tas pats notiek, ja biogāzi atstāj sadalīties dabiskā veidā.
Programmā iesaistīto lauksaimnieku vidū ir arī Eji Mizushita, kurš audzē govis, kas ik dienas saražo vairāk nekā 40 tonnas kūtsmēslu. Viņa saimniecībā ir izveidota rūpnieciska sistēma, kas automātiski savāc atkritumus, tos fermentē un pārvērš biogāzē un mēslošanas līdzeklī, kā arī pārstrādā dzīvnieku pakaišos. “Mani sajūsmina doma, ka mūsu kūtsmēslus var izmantot, lai palaistu raķeti,” viņš teica.
Šis solis kosmosa industrijas attīstībā palīdzēs Japānai radīt neatkarīgākus enerģijas avotus. Tas ir arī nozīmīgs ieguldījums tīru enerģijas avotu attīstībā, kas var kalpot par piemēru un iedvesmu citām valstīm. Tas viss padara raķetes dzinēja prototipa, ko darbina ar biometānu no govs mēsliem, izmēģināšanu par notikumu, ko var dēvēt par izrāvienu kosmosa inženierijā un vides tehnoloģijās.
Avots: Phys