Tehnoloģiju ziņas

Japāņu zinātnieki ir radījuši litija jonu akumulatoru, kas uzkrāj par 60 procentiem vairāk enerģijas

Japāņu zinātnieki ir radījuši litija jonu akumulatoru bez kobalta, kas uzkrāj par 60 procentiem vairāk enerģijas

Tokijas Universitātes pētnieki ir izstrādājuši bezkobalta litija jonu akumulatora prototipu, kas spēj uzkrāt par 60 % vairāk enerģijas nekā tāda paša izmēra līdzīgas baterijas.

Litija jonu baterijās, ko izmanto dažādu ierīču darbināšanai, sākot no viedtālruņiem un beidzot ar elektromobiļiem, parasti ir elektrodi, kas satur kobaltu, niķeli un mangānu. Taču zinātnieki strādā pie alternatīvām, kas nesatur kobaltu, jo šis materiāls ir dārgs un ļoti kaitīgs videi.

Viens no piemēriem ir litija-dzelzs-fosfāta baterijas jeb LFP baterijas. Izmantojot litija-dzelzs-fosfātu, šos elementus var izgatavot par 30 % lētāk nekā parastās litija jonu baterijas.

Meklējot efektīvāku alternatīvu, Tokijas Universitātes komanda izveidoja akumulatoru ar elektrodiem, kas satur litiju, niķeli, mangānu, silīciju un skābekli. Šāda elementu kombinācija ļauj izmantot baterijas ar lielāku spriegumu. Taču ir zināms, ka šādu bateriju komponenti var sabojāties, kas apgrūtina to ilgstošu lietošanu.

Pētnieki šo problēmu atrisināja, izmantojot nesen izstrādātu elektrolītu. Viņu prototipa mazā baterija pēc viena izlādes cikla saglabāja 80 % no tās ietilpības. Tās enerģijas blīvums ir par aptuveni 1000 % lielāks nekā LFP baterijām un, iespējams, pat lielāks nekā tipiskām kobaltu saturošām litija jonu baterijām.

Komanda uzraudzīs, kā akumulators nolietojas vairāku gadu laikā. “Mēs meklēsim veidus, kā sadarboties ar uzņēmumiem, kas ir ieinteresēti tehnoloģijas komercializācijā, tostarp izmantojot licencēšanu,” teica Tokijas Universitātes profesors Atsuo Jamada.

Avots: Nikkei

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top