Visas ziņas

Jauns cūku gripas paveids. Vai pasaulei draud jauna pandēmija?

Cūku gripas mutācijas

Šķiet, ka 2020. gads mums nenes labas ziņas: saskaņā ar pētījumu, kas tika publicēts žurnālā “Proceedings of the National Academy of Sciences”, Ķīnā izplatās jauns cūku gripas vīrusa H1N1 paveids. Cūkas gripas vīruss pastāv kopš 2009. gada, vismaz 285 000 cilvēku ir kļuvuši par tā upuriem. Laika gaitā tas sāka pārvērsties par sezonālo gripu, bet jaunais paveids – G4EA H1N1 – sākotnēji izplatījās cūku fermās Ķīnā kopš 2016. gada un tas ir bīstams cilvēka elpošanas sistēmai. Līdz šim ar vīrusu galvenokārt ir inficējušies cūku audzētāji, un slimība ir bijusi vieglā formā, taču eksperti baidās, ka situācija jebkurā laikā varētu mainīties. Pētījuma autori atzīmē, ka vīrusa izplatība ir steidzami jāierobežo, pretējā gadījumā pasaule var saskarties ar vēl vienu pandēmiju.

Cūku gripas mutuācija

Cūku gripa ir ļoti lipīga infekcijas slimība, ko izraisa pandēmiskās gripas A vīruss (H1N1). Vīruss tiek pārnēsāts no cūkas uz cilvēku un efektīvi izplatās starp cilvēkiem. H1N1 gripas simptomi ir līdzīgi parastas gripas simptomiem ar drudzi, klepu, iesnām, un dažiem pacientiem ir arī vemšana, caureja un sāpes vēderā. Smagas slimības gaitas gadījumā ir iespējams letāls iznākums.

“G4 vīrusiem ir visas būtiskas potenciāli pandēmiska vīrusa pazīmes,” raksta pētījuma autori, atgādinot par nepieciešamību ieviest kontroli pār vīrusa izplatību cūkām un cieši uzraudzīt G4EA H1N1 izplatību cilvēku vidū. Pētījums ir balstīts uz cūku uzraudzību 10 Ķīnas provincēs no 2011. līdz 2018. gadam. Pēdējo trīs gadu laikā 15 cūku fermās un no 230 tuvējo mājsaimniecību iedzīvotājiem tika ņemti 338 asins paraugi.

Rezultāti parādīja pozitīvu G4EA H1N1 antivielu rezultātu 10,4% strādājošiem un 4,4% iedzīvotājiem cūku fermu tuvumā. Jāatzīmē, ka pozitīvs antivielu tests darbiniekiem vecumā no 18 līdz 35 gadiem tika konstatēts par 20,5% vairāk nekā starp citām vecuma grupām un tuvējo ciematu iedzīvotājiem.

Riska prognozēšana nevar būt precīza, taču ir jāpievērš pastiprināta uzmanība vīrusa izplatībai. Nevar izslēgt, ka G4EA H1N1 vīruss var mutēt un kļūt agresīvāks, kā tas ir ar SARS-CoV-2. Šis ir ļoti svarīgs pētījums, un vīruss izskatās diezgan bīstams.

Cik bīstams ir G4EA H1N1?

Saskaņā ar “The New York Times”, pētījums tika nosūtīts pārskatīšanai decembra sākumā, dažas nedēļas pirms koronavīrusa uzliesmojuma Ķīnas pilsētā Uhaņā. Nākamais svarīgais zinātnieku uzdevums ir noskaidrot, vai cūkkopjus nav inficējuši viņu kolēģi un vai vīruss ir izplatījies ģimenes locekļiem un kaimiņiem.

Pētījums arī norādīja, ka H1N1 vīrusa variācijas ir novērotas cūkām Eiropā un Āzijā gadu desmitiem ilgi, tomēr G4 vīrusa paveids ar elpceļu simptomiem cūkām, kas ir audzētas Ķīnas saimniecībās, pēc 2014. gada bija novērots lielākā apmērā. Jaunie pierādījumi liecina, ka G4EA H1N1 vīruss ir pieaugoša problēma cūku fermās.

H1N1 vīrusa mirstības līmenis, kura pandēmija izcēlās 2009. gadā, bija salīdzinoši zems, eksperti lēš, ka tas ir 0,02%. Salīdzinājumam pētnieki norāda, ka mirstība no 1918. gada gripas pandēmijas bija 2,5%. Neskatoties uz to, no spāņu gripas mira aptuveni 50 miljons cilvēku un varbūt vairāk, jo šis vīruss inficēja ļoti daudz cilvēku un izplatījās laikā, kad medicīniskā aprūpe nebija tik efektīva.

Jaunā koronavīrusa mirstības līmeņa noteikšana ir epidemiologu galvenais jautājums, taču viņi nevarēs uz to atbildēt, kamēr pandēmija nebūs beigusies.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top