Visas ziņas

Jauns globālās temperatūras rekords varētu tikt uzstādīts jau 2024. gadā

Jauns temperatūras rekords varētu tikt uzstādīts jau 2024. gadā

Foto: Zane Lee/Unsplash

Pirmo reizi nākamo piecu gadu laikā pasaule var piedzīvot globālās temperatūras pieļaujamā sliekšņa pārsniegšanu. Pasaules Meteoroloģijas organizācija prognozē, ka pastāv 20% iespējamība, ka laika posmā no 2020. gada līdz 2024. gadam vismaz vienu gadu pasaules temperatūra būs 1,5 grādi pēc Celsija virs vidējā pirmsrindustriālā perioda līmeņa. Atgādināsim, ka atzīme 1,5 ° C ir maksimālais globālās temperatūras paaugstināšanās slieksnis, kā norādīts 2015. gada Parīzes nolīgumā. Lai gan jaunajam gada augstākajam līmenim var sekot vairāki gadi ar zemāku vidējo temperatūru, šī sliekšņa pārsniegšana tiks uzskatīta par papildu pierādījumu tam, ka starptautiskie centieni ierobežot klimata pārmaiņas nedarbojas.

Vai klimata pārmaiņas var apturēt?

Pēc Pasaules Meteoroloģijas Organizācijas klimata kontroles dienesta direktora Maksa Dillija teiktā, pašreizējais globālās temperatūras pieaugums parāda, cik tuvu mēs esam nonākuši līdz tam, ko Parīzes nolīgums cenšas novērst. Kā raksta “Associated Press”, ir pilnīgi iespējams, ka valstis spēs sasniegt Parīzes nolīgumā izvirzīto mērķi – saglabāt pasaules temperatūras līmeni krietni zem 2 grādiem pēc Celsija. Ideālā gadījumā temperatūras paaugstināšanās nedrīkst pārsniegt 1,5 ° C līdz gadsimta beigām.

Tomēr jebkura izvirzītā mērķa bremzēšana vienkārši samazinātu laika periodu, kurā vēl būtu iespējams mainīt šo klimata pārmaiņu tendenci un atgriezt temperatūru normas robežās. Zinātnieki uzskata, ka antropogēnā siltumnīcefekta gāzu emisijas dēļ vidējā temperatūra visā pasaulē jau ir vismaz par 1 ° C augstāka nekā 1850. – 1900. gadā.

Ženēvā esošā Pasaules Meteoroloģijas Organizācija ziņo, ka pastāv 70% iespējamība, ka 1,5 ° C atzīme tiks pārsniegta viena mēneša laikā no 2020. līdz 2024. gadam. Paredzams, ka piecu gadu laikā gada vidējā temperatūra būs 0,91 līdz 1,59 grādi virs vidējā pirmsindustriālā perioda līmeņa.

Klimata pārmaiņas bez pārspīlējuma var apdraudēt civilizācijas pastāvēšanu uz Zemes.

Šāda informācija izskanēja ikgadējā klimata prognozē, kas ir balstīta uz vairākiem ilgtermiņa datormodeļiem, kurus ir izstrādājusi Apvienotās Karalistes metropolitēna vadība. Ņemiet vērā, ka agrākie klimata uzraudzības modeļi ir pierādījuši savu precizitāti, jo tie ir balstīti uz labi zināmiem fizikāliem vienādojumiem par siltumnīcefekta gāzu ietekmi uz atmosfēru. Mūsdienās pētnieki var sniegt precīzākas prognozes par klimatu nekā par laikapstākļiem.

Klimats uz zemes

Foto: Karim MANJRA/Unsplash

Lai gan 1,5 grādu temperatūras pēc Celsija slieksnis ir “kliedzošs brīdinājuma signāls”, tam nevajadzētu novērst uzmanību no kopējiem centieniem līdz 2050. gadam samazināt antropogēno siltumnīcefekta gāzu emisiju līdz nullei. Pausaules Meteoroloģijas Organizācija norāda, ka prognozēšanai izmantotajos modeļos nav ņemta vērā ietekme, ko koronavīrusa pandēmija varētu radīt, piemēram, uz oglekļa dioksīda emisijas samazināšanu. Bet eksperti saka, ka visi ar pandēmiju saistītie emisijas samazinājumi, visticamāk, būs īslaicīgi un faktiski varētu kaitēt centieniem pakāpeniski pārtraukt fosilā kurināmā izmantošanu.

Gaisa piesārņojums ir viena no svarīgākajām mūsu laika problēmām. Saskaņā ar zinātniskiem pētījumiem katru gadu gaisa piesārņojums izraisa vairāk nekā piecu miljonu cilvēku nāvi. Vienkārši padomājiet par šiem skaitļiem.

Koronavīrusa ietekme ir daļēji iesaldējusi ekonomiku visā pasaulē. Bet mainīt esošo klimata situāciju var tikai ar veselīgu ekonomiku. Pasaules Meteoroloģijas Organizācijas pārstāvis Dillijs sacīja, ka rekordaugstā temperatūra, kāda pašlaik tiek novērota Arktikā, ir emisiju rezultāts, kas atmosfērā ir nonācis pirms gadu desmitiem, tāpēc vajadzētu mēģināt mainīt esošo situāciju saistībā ar klimatu.

Klimata pārmaiņas var salīdzināt ar okeāna laineri, kuram pagrieziena veikšanai ir nepieciešams ilgs laiks. Šis ir vēstījums, kuru cilvēkiem būtu jāņem vērā ikdienas dzīvē. Mums ir jāzina, cik daudz un kāpēc mēs veicam patēriņu un kā mēs utilizējam atkritumus un visu pārējo. Tikai radikālas pārmaiņas un kopīgi centieni var apturēt mūsu planētas bojāeju.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top