Visas ziņas

Digitālā higiēna un pārdomāta saziņa: kā aizsargāties pret doksingu

Digitālā higiēna un pārdomāta saziņa: kā aizsargāties pret doksingu

Kopš pagājušā gada mūsu dzīve būtībā ir pārcelta digitālajā vidē, tāpēc savas digitālās telpas drošība un aizsardzība ir kļuvusi vēl svarīgāka nekā iepriekš. Tiešsaistes informācijas aizsardzības nozīmības atzīšana ir izraisījusi uz konfidencialitāti orientētu piedāvājumu skaita pieaugumu, tomēr daudzi joprojām neizprot, kādu kaitējumu var nodarīt personas datu izpaušana. Pārzinot sastopamos apdraudējumus, ir vieglāk izvairīties no tiem, un viens no šādiem apdraudējumiem ir doksings — identificējošas informācijas ievākšana un izpaušana par kādu internetā pret šīs personas gribu.

Lai palīdzētu interneta lietotājiem aizsargāt sevi un tuviniekus no doksinga, „Kaspersky” kopā ar EndTAB.org ir izveidojis bezmaksas tiešsaistes kursus. Tajos izskaidrots, kas ir doksings, ko darīt, lai no tā izsargātos, un kā tikt galā ar tā sekām.

Mēdz uzskatīt, ka ar doksingu saskaras neaizsargātas grupas vai noteiktu profesiju pārstāvji, piemēram, žurnālisti, aktīvisti vai seksa nozares darbinieki. Daudzi domā, ka viņu dzīve nav pietiekami interesanta, lai viņi kļūtu par mērķuzbrukumu upuriem internetā, tomēr pieredze liecina, ka tā nav un par doksinga upuriem var kļūt visdažādākie ļaudis. Doksētāju rīcībai ir dažādi iemesli, tostarp izklaide internetā un nodarītā kaitējuma nenovērtēšana, tiesas spriešana (bieži vien kļūdaina), atriebība, greizsirdība, uzmākšanās un pat peļņa.

Doksings reiz var notikt un pavisam negaidīti pilnīgi sagraut personas dzīvi. Lietotāji ir eksponēti internetā visdažādākajos veidos, kas neaprobežojas tikai ar klātbūtni sociālajos medijos. Informāciju var iegūt no datu noplūdēm, aktivitātes reģistratoriem, kas publiski apmainās ar datiem, oficiālajiem reģistriem un privātām ziņām. Mēs atstājam milzīgas personas datu pēdas, un šos datus var savākt un izmantot doksētāju labā. Ņemot to vērā, ir svarīgi atgūt kontroli pār lietotāju datiem un pārvaldīt savu digitālo dzīvi, lai nodrošinātu ļaužu labklājību. Lai to panāktu, lietotājiem ir jāizstrādā pozitīvi digitālie ieradumi un pārdomāti jāveic darbības tiešsaistē. „Kaspersky” un EndTAB.org izstrādātie kursi ir paredzēti, lai palīdzētu to veikt.

Septiņās īsās nodarbībās sadalītajos kursos ir izklāstīti pamati, lai varētu izprast doksinga izcelsmi, doksētāju mērķus, šīs darbības ētiskos aspektus, kā aizsargāties pret doksingu un, pats galvenais, ko darīt, ja jūs vai kāds, ko pazīstat, ir pakļauts doksingam. Kursu pirmā puse jau ir pieejama tiešsaistē, un atlikušās nodarbības tiks publicētas tuvākajās nedēļās.

„Nav nekāds jaunums, ka dzīvojam digitālajā pasaulē un ka tāpat kā reālajā pasaulē mums ir jāizstrādā labi ieradumi un jāievēro noteikumi, kas palīdzēs droši orientēties vidē. Mēs liekam lietā kompetenci kiberdrošības un tehnoloģiju izmantošanas jomā, lai sniegtu lietotājiem vajadzīgās zināšanas un rīkus, kas palīdz sasniegt šo mērķi. Protams, doksings nav masveida parādība, tomēr mēs nekad neesam 100% pasargāti no tā. Un diemžēl mūsu rīcība nevar garantēt, ka kāds interneta vai īstenības sadusmotais neizvēlēsies mūs par upuri neatkarīgi no tā, vai galīgais nolūks ir kiberiebiedēšana, izspiešana, varbūt izklaide vai pat, doksētājaprāt, taisnīguma uzvara. Tāpēc vislabāk no nepatikšanām var izvairīties zinot, ar ko jums ir darīšana. Un es ceru, ka mūsu kursi palīdzēs lietotājiem justies stiprākiem, vienlaikus izjūtot mazāku digitālo stresu, lai bez raizēm izmantotu tehnoloģijas.

Tāpat ir svarīgi zināt, kā nejauši vai tīšām pašam nekļūt par doksētāju. Mums ir jāsaprot, kāpēc šāda prakse ir bīstama un pretrunā ētikas normām, ko sabiedrība cenšas ievērot,” komentē „Kaspersky” personas datu aizsardzības eksperte Anna Larkina.

„Varbūt doksings nav, bet tam vajadzētu būt visu uzmanības lokā. It sevišķi tas attiecas uz vecākiem. Par upuri var kļūt ikviens, tomēr tieši šī veida kaitējums parādās kiberiebiedēšanas un randiņu ar pusaudžiem ļaunprātīgas izmantošanas situācijās. Ar informētību par doksinga bīstamību mēs varam uzlabot savu un bērnu drošību internetā,” piebilst EndTAB.org vadītājs Ādams Dodžs.

Šie tiešsaistes kursi ir pirmā daļa rīku sērijā, ko „Kaspersky” speciālisti izlaidīs, lai lietotāji varētu uzturēt un uzlabot savu digitālo labklājību. Kursi par brīvu ir pieejami vietnē Education.kaspersky.com.

Lai vairāk uzzinātu par doksingu un personas datiem, kas tiek pārdoti tumšajā tīklā, izlasiet pārskatu.

Par EndTAB.org

EndTAB uzskata, ka nav jābūt tehnoloģiju ekspertam, lai būtu digitālā drošībā. Ar praktiskajām mācību programmām mēs dodam klientiem iespēju nepieļaut un novērst paņēmienus, ar kādiem tehnoloģijas un internets parasti tiek ļaunprātīgi izmantots, lai nodarītu kaitējumu darbiniekiem, klientiem un vietējai sabiedrībai. Mēs sadarbojamies ar universitātēm, valdībām, bezpeļņas, militārajām un komerciālajām organizācijām, lai veicinātu digitālo drošību visā pasaulē. 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top