ICO

Kā ICO organizatori kļūst par krāpnieku upuriem

Cik bīstam ir ICO

Ieguldījumi ICO projektos tiek uzskatīti par investoriem ļoti riskantiem, bet riska zonā regulāri nonāk arī izstrādātāju komandas. Savā blogā portālā Medium Ņikita Anufrijevs, DateCoin dibinātājs, dalās pieredzē un stāsta par grūtībām, ar kādām viņam ir nācies saskarties, rīkojot pre-ICO.

Ņikita, kā Jūs uzskatāt, kas veido galveno problēmu cilvēkiem, kuri tikai uzsāk sava projekta virzīšanu?

  • Tas ir komplekss jautājums, tāpēc uz to ir diezgan grūti sniegt viennozīmīgu atbildi. Personīgi mums lielākā problēma bija izvēlēties tos cilvēkus, ar kuriem būs jāstrādā ceļa sākumā, jo tieši šis laiks ir komandai pats sarežģītākais. Rodas daudz jautājumu, sākot no atbalsta čatos un beidzot ar tokenu emisiju un visu tehnisko procesu nodrošināšanu.

Tai pašā laikā ar daudzu miljonu investīcijām ievilina ļoti daudzas kompānijas, kas specializējušās “gatavu” ICO veikšanā, kas vairumā gadījumā izrādās tukši vārdi. Jā, diemžēl tādas aģentūras bieži vien nesteidzas pildīt savas saistības. Kā uzskatāmu piemēru varu minēt mūsu darba pieredzi ar vieniem mārketinga “speciālistiem”, kuri vairākas nedēļas nevarēja mums iesniegt mārketinga plānu, to pamatojot ar it kā komercnoslēpuma pārkāpšanu. Proti, mums piedāvāja pirkt kaķi maisā, veicot simtprocentīgu priekšapmaksu.

Tādējādi tamlīdzīgas kompānijas faktiski trenē savas “pārdošanas” iemaņas pārsvarā uz jums, nevis uz potenciālajiem investoriem – viņi nopelna no jums, nevis ar jums.

– Laikam gan, balstoties uz savu pieredzi, jūs šobrīd varat ieteikt, kā izvēlēties darbuzņēmēju tiem, kas tikai sāk domāt par ICO norisi.

– Sākšu ar to, ka visdrīzāk vispār nenāksies meklēt darbuzņēmēju – speciālisti paši nāks ar savu komercpiedāvājumu. Protams, tas ir uzmanīgi jāizpēta.

Sazinoties ar darbuzņēmēju, kurš stāsta, ka viņš jau ir paveicis vairākus ICO, jāpiemin sava pazīšanās ar kāda projekta CEO, ar kuru šis cilvēks it kā ir strādājis. Cits variants – palūgt to kontaktinformāciju, ar ko viņš ir sadarbojies. Sarunu biedra reakcija daudz ko pateiks.

Otrs, ne mazāk efektīvs padoms – pievērst uzmanību ne tikai kompānijas reputācijai, bet arī lietišķajam imidžam un darbinieku nodarbinātībai. Aģentūras var vadīt vairāk nekā 15 projektus paralēli, ar ko mēs saskārāmies personīgi. Rezultātā tām vienkārši nepietiks resursu un laika, lai darbu izpildītu kvalitatīvi.

Par laimi, es un mani kolēģi paši nodarbojamies ar reālu IT biznesu un mums strādā liela profesionāla komanda. Tas mums ļāva savlaicīgi mobilizēt pašu resursus galveno uzdevumu risināšanai. Pretējā gadījumā es varu pilnībā pamatoti domāt, ka mēs vienkārši neaizietu līdz ICO, ja paļautos uz svešiem darbuzņēmējiem.

– Kā Jūs domājat, no kādiem tēriņiem ICO organizēšanā var vispār izvairīties vai minimizēt?

– Es, piemēram, ļoti piesardzīgi izturos pret kriptokonferencēm. Lieta tāda, ka to apmeklētāju vidū projektu potenciālo investoru procents nav visai liels (to pierāda mana personīgā pieredze un daudzu pazīstamu CEO pieredze). Atšķirībā no cenām, kādas uzliek tamlīdzīgu pasākumu organizatori. Intereses pēc salīdziniet dalības izmaksas parastajās konferencēs un konferencēs ar sakni “kripto”. Starpība ir vairākas reizes.

Lielāku efektivitāti var panākt, apmeklējot pasākumus, kas veltīti projekta tematikai – nauda tiek tērēta mazāk, bet labuma ir vairāk. Izņēmums – projekti, kas ir tieši saistīti ar blockchain tehnoloģijām.

Lai minimizētu izdevumus, nepieciešams pēc iespējas aktīvāk iedziļināties visos ICO norises procesos un maksimāli pašam risināt jautājumus, cik tas ir iespējams.

Kādi ir vēlamākie projekta virzīšanas veidi?

– Visi. ICO palaišana nozīmē plaša mēroga informācijas sniegšanu par produktu visos pieejamos laukumos. Protams, ka internets un ar to saistītās platformas ir vēlamākas. Lielu efektivitāti demonstrē mesendžeri, dažādi forumi, lai cik tas dīvaini nebūtu. Šķiet, ka forumu laiks ir neatgriezeniski pagājis, bet izrādījās, ka tas tā nav. Diemžēl gandrīz par katru soli nākas maksāt, un kriptolaukumi reizēm par virzīšanu uzliek vairākas reizes augstākas cenas, nekā autoritāri PL ar daudzgadīgu pieredzi. To, no kādiem faktoriem veidojas reklāmas cena klasiskajos PL, šobrīd laikam gan zina daudzi. Ar kriptoPL šis jautājums karājas gaisā.

Vispār kompetentai ICO projekta virzīšanai nepieciešama kompleksa pieeja. Bez grupām sociālajos tīklos, forumos, You-Tube un telegrammu kanālos projekta apraksts obligāti jāizvieto ICO trekeros.

Pēdējie virzieni, iespējams, ir visproblemātiskākie. Lieta tāda, ka telegrammu kanāla vadīšana neparedz atgriezenisko saikni ar abonētājiem, bet tā efektivitāte tiek novērtēta tikai ar to daudzumu. Šo apstākli nereti izmanto negodprātīgi tirgus dalībnieki, mākslīgi “uzvelkot” abonētājus. Ir zināmi gadījumi, kad no vairākiem tūkstošiem abonētāju kanālā aktīvo daļu veidoja tikai daži cilvēki. Bet tā vadīšanai taču nepieciešami zināmi līdzekļi (satura izveide, reklāmas izvietošana maksas telegrammu katalogos utt.).

– Jūs minējāt ICO trekerus, kādas grūtības var rasties ar tiem?

– ICO nereti saskaras ar mākslīgu reitinga pazemināšanu. Tas vienlīdz attiecas gan uz maksas, gan bezmaksas servisiem. Jo ir taču loģiski pieņemt, ka projekts, kurš ieņem augšējās rindas reitingā, investoriem būs interesantāks. Trekera pārstāvji mākslīgi pazemina projekta pozīcijas, pēc tam komandai piedāvā samaksāt par tā pacelšanu. Mūsu funkcionējošajā biznesā – dating servisā Denim – ir noteikts analogs, ko sauc par anketas pacelšanu TOP. Tas ļauj daudz ātrāk atrast cilvēku ar līdzīgām interesēm un mērķiem. Aptuveni tas pats ir reitingos – samaksā par iekļūšanu top un ātrāk atradīsi investorus.

Man pat ir zināmi gadījumi, kad negodprātīgi visai cienījamu ICO trekeru “eksperti” ir šantažējuši projektu vadītājus, lai uzspiestu tiem savus maksas pakalpojumus un pieprasītu samaksu. Starp citu, šādi “speciālisti” bija nākuši no lieliem Krievijas valsts uzņēmumiem, kas ļauj runāt par to, ka visas ierastajam biznesam raksturīgās nelaimes sāk aktīvi pārmigrēt uz kriptopasauli.

Kopumā nav grūti izskaitļot trekeri, kas pārdod vietas. Lai to izdarītu, jāpaņem kāds projekts no otrā trešā desmita un jāsalīdzina tā pozīcijas analogos servisos. Ja novērtējumi ir stipri atšķirīgi, tad ir iemesls aizdomāties. Pilnībā iespējams, ka labs projekts, kas izvietots tādā platformā, reitingā kārtīgi iesēdīsies. Starp citu, pat ja jūs samaksāsiet un atgūsiet tam objektīvu vērtējumu, tas būtiski nemainīs situāciju – krasas svārstības nepalielina investoru uzticēšanos.

Trekeros vispār reizēm notiek dīvainas lietas. Tā var būt mākslīga publikācijas termiņu novilcināšana vai nesaskaņota un nepamatota cenu paaugstināšana.

No tamlīdzīgas pieredzes var izvairīties, sadarbojoties ar servisiem, kuru reputācija tirgū netiek apšaubīta.

– Daži vārdi mūsu lasītājiem?

Pasaulē katru mēnesi tiek palaisti desmitiem ICO, bet līdz ar tiem parādās arī jaunas afēras. Ar dažām es pats saskāros, ar citām mani draugi un paziņas, bet jebkurā gadījumā par visām krāpšanas shēmām ir jārunā atklāti. Tā iemesla dēļ, ka tamlīdzīgi projekti kriptopasaulē joprojām ir jaunums iemītniekam, viņam rodas iespaids, ka tur sēž vieni vienīgi afēristi. Tas ir tālu no patiesības. Viņu nav ne vairāk un ne mazāk kā jebkurās citās sfērās. Šai tēmai tikai jāvelta pēc iespējas vairāk uzmanības, tad mazāks skaits cilvēku kļūs par krāpnieku upuriem un ievērojami paaugstināsies uzticēšanās līmenis godprātīgiem ienesīgiem projektiem.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top