Tehnoloģijas

Kā kosmoss ietekmē cilvēka redzi un kustības?

Kā kosmoss ietekmē cilvēka redzi un kustības?

Foto: WikiImages /Pixabay.com

Smadzenes, tāpat kā sirds, ir vienas no galvenajiem cilvēka ķermeņa orgāniem. Tās sastāv no daudziem reģioniem un katram no tiem ir īpaši uzdevumi. Piemēram, smadzenītes – šis nelielais reģions smadzeņu aizmugurē atbild par mūsu kustību koordināciju. Cilvēka smadzenēm ir spēja pielāgoties apkārtējiem apstākļiem, tomēr uz Zemes tās darbojas pēc viena principa, bet kosmosā tās sāk darboties pavisam citādi. Zinātnieki nesen pētīja astoņu krievu atronautu smadzenes, kuri ilgu laiku pavadīja Starptautiskajā kosmosa stacijā un pirms septiņiem mēnešiem atgriezās uz Zemes. Izrādījās, ka bezsvara apstākļos viņu smadzenēs notika būtiskas izmaiņas. Šo atklājumu nevar nosaukt par sliktu – savā ziņā to spējas pārsniedza parasto cilvēku prasmes.

Kā cilvēka ķermenis mainās kosmosā?

Zinātniskais izdevums “Science Alert” publicēja zinātniskā darba rezultātus ar atsauci uz “Business Insider”. Pētījumā esot piedalījušies astoņi astronauti, kuri sešus mēnešus pavadīja Starptautiskajā kosmosa stacijā. Ir pagājuši septiņi mēneši kopš viņu atgriešanās uz Zemes. Šajā laikā visām izmaiņām, kas parasti notiek cilvēka ķermenī kosmosa apstākļos, vajadzētu izzust. Pētnieki ar profesoru Stīvenu Džilingsu priekšgalā nolēma pēc kāda laika apskatīt, kas notiek ar šo astronauti smadzenēm. Tomogrāfija, kas ļauj apskatīt cilvēka iekšējos orgānus, parādīja, ka dažas izmaiņas astronautu ķermenī ir saglabājušās pat pēc atgriešanās uz Zemes.

Labā ziņa ir tā, ka astronauti ir kļuvuši veiklāki nulles gravitācijā. Sliktā ziņa ir tā, ka viņu redze ir pasliktinājusies, jo ilgu laiku ķermenim bija jāatrodās jaunos apstākļos. Dabiski, ka viņu orgāni sāka pielāgoties nepazīstamajai videi. Starptautiskajā kosmosa stacijā apkalpes locekļi atrodas nulles gravitācijas apstākļos, un šādos apstākļos ir ļoti svarīgi saglabāt veiklību. Iedomājieties, ka jūs jau ilgu laiku mācāties staigāt pa virvi, un laika gaitā jūs apgūstat spēju noturēt līdzsvaru. Pēc šādas prasmju apguves, ikdienišķa staigāšana pa zemi šķiet pavisam vienkārša. Tas pats notiek ar astronautiem – nulles gravitācijā viņi vienmēr uztur modrību, un pēc atgriešanās uz Zemes viss šķiet ļoti vienkārši.

Kā cilvēka ķermenis mainās kosmosā

Foto: skeeze/Pixabay.com

Veiklības attīstīšana

Viena no cilvēka smadzeņu zonām ir atbildīga par kustību koordināciju – jo tā ir aktīvāka, jo labāk cilvēks spēj saglabāt līdzsvaru. Acīmredzot nulles gravitācijā šī smadzeņu daļa darbojas  īpaši aktīvi, jo tomogrāfijas uzņēmumos var redzēt, ka tās ļoti atšķirās no tā paša parasto cilvēku smadzeņu reģiona. Kosmosa vide pozitīvi ietekmēja astronautu kustību koordināciju, un šī ietekme izrādījās ilgtermiņa. Pēc kāda laika tas pazudīs, bet, vai vispār pazudīs, zinātniekiem vēl nav skaidrs. Varbūt viņi to varēs noskaidrot turpmākajos pētījumos.

Redzes pasliktināšanās

Astronauti, kas piedalījās pētījumā, sacīja, ka viņu redze kosmosā ir pasliktinājusies. Šai parādībai ir zinātnisks izskaidrojums. Kā jūs zināt, cilvēks sastāv no liela daudzuma šķidruma un nulles gravitācijas apstākļos tas sāk kustēties savādāk nekā parasti. 2012. gadā zinātnieki veica aptauju par astronautu redzes asumu, un aptuveni 60% astronautu atbildēja, ka viņiem kosmosa stacijā tā pasliktinās. Vairumā gadījumu astronautiem rodas tālredzība, tas ir, tuvumā viņi vairs nevar labi redzēt. Zinātnieki uzskata, ka tas ir saistīts ar šķidruma uzkrāšanos acu zonā, kas izraisa pietūkumu. Šo parādību sauc par neirookulāro sindromu, un NASA dažkārt pat nosūta brilles uz kosmosa staciju, lai uzlabotu redzi dažiem apkalpes locekļiem.

Redzes paslitināšanās kosmonautiem

Foto: David Travis/Unsplash

Uz cik ilgu laiku astronautu redze pasliktinās, nav iespējams precīzi pateikt. Tas ir atkarīgs no katra organisma individuālajām īpašībām. Visiem astronautiem sākotnēji ir lieliska redze, jo citādi viņi nebūtu varējuši sākt strādāt šajā profesijā.

Patiesībā fakts, ka cilvēka ķermenis tik ļoti mainās, reaģējot uz izmaiņām vides apstākļos, ir ļoti interesants. Būtu interesesanti uzzināt, kādas pazīmes parādīsies pirmajiem Marsa kolonizatoriem. Šobrīd zinātnieki var izvirzīt tikai teorijas, un patiesību mēs uzzināsim tikai pēc 2024. gada. Galu galā šogad “SpaceX” dibinātājs Īlans Masks plāno sūtīt pirmos cilvēkus uz Marsu. Nesen viņš pat organizēja tikšanos ar ekspertiem Sarkanās planētas izpētes ietvaros.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top