Tehnoloģiju ziņas

Kā krāpniekam izdevās iegūt 1,2 miljonus dolāru kriptovalūtā no neeksistējoša fonda

Kā krāpniekam izdevās nopelnīt 1,2 miljonus dolāru kriptovalūtā no neeksistējoša fonda

ASV Vērtspapīru un biržu komisija (SEC) izmeklē Braiena Sevela (Brian Sewell) krāpniecisko shēmu, kurš no piecpadsmit apkrāptiem ieguldītājiem nelikumīgi ieguva 1,2 miljonus ASV dolāru. Sevels sevi pozicionēja kā tirdzniecības guru, kurš gatavojās izveidot savu riska ieguldījumu fondu Rockwell Capital Management, ko vadītu mākslīgais intelekts. Turklāt viņš solīja kapitāla turētājiem nopietnu peļņu, lai gan patiesībā fonda nebija. 

Krāpnieku un hakeru darbību mērogs kriptovalūtu nozarē ir milzīgs, iepriekš ASV varas iestādes veica izmeklēšanu par kriptovalūtas biržas FTX uzlaušanu, kas notika tās bankrota dienā 2022. gada novembrī un kuras rezultātā tika nozagts 400 miljonu ASV dolāru ekvivalents. Kā izrādījās, incidentā nebija iesaistīti uzņēmuma darbinieki, kā iepriekš tika uzskatīts. Tā vietā krāpnieki veica veiksmīgu SIM karšu maiņas uzbrukumu vienam no biržas pārstāvjiem, kas viņiem ļāva iejaukties tirdzniecības platformas drošības sistēmā un izņemt lielu naudas summu. Vairāk par nepatīkamo situāciju lasiet atsevišķā materiālā.

Kā tiek nozagtas kriptovalūtas

Pēc izmeklēšanas noskaidrojās, ka Braiens Sevela vienkārši savācis investoru līdzekļus un uzglabājis tos savā kriptovalūtas makā. Vēlāk maciņš tika uzlauzts, un no tā pazuda visa uzglabātā kriptovalūta. Tagad Sevelam, visticamāk, būs jāatmaksā cietušajiem kompensācijas, kas būs diezgan grūts uzdevums, ņemot vērā nozagto līdzekļu apjomu.

Saskaņā ar jaunāko SEC iesniegto informāciju Braiens Sevels aicināja investorus veikt ieguldījumus savā fondā no 2018. gada sākuma līdz 2019. gada vidum.

Sūdzībā apgalvots, ka Sevels, kurš dzīvoja Hurricane, Jūtas štatā, pirms pārcelšanās uz Puertoriko no piecpadsmit saviem investoriem saņēma aptuveni 1,2 miljonus ASV dolāru. Tomēr viņš nekad nav uzsācis fonda darbību vai īstenojis tirdzniecības stratēģijas, kuras viņš reklamēja ieguldītājiem.

Krāpnieki bieži izmanto mentoringa tēmu, lai piesaistītu upurus. Šajā gadījumā viņi spēlē uz vēlmi nopelnīt naudu ar kriptovalūtām cilvēkos, kuri iepriekš nav saskārušies ar kripto un kuriem nav attiecīgās pieredzes. Tāpēc pēdējie ir gatavi uzticēt savus līdzekļus citiem, kas dažkārt beidzas gan ar naudas, gan krāpnieka pazušanu.

Rockwell Capital Management

Rockwell Capital Management mājaslapa

Sevels solīja, ka Rockwell Capital Management izmantos jaunākās tehnoloģijas mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās jomā. Uzlabotie tirdzniecības algoritmi nodrošinās ieguldītājiem ārkārtīgi augstu peļņu no ieguldījumiem.

Pēc līdzekļu piesaistīšanas krāpnieks tos glabāja bitkoinos savā kriptovalūtas makā un pēc maka uzlaušanas skumju pārņemtais uzņēmējs protams zaudēja savāktos līdzekļus. Saskaņā ar SEC datiem tas bija reāls notikums, nevis tikai aizsegs, lai aizdomās turētais varētu noslēpt iegūtos aktīvus.

Rockwell Capital Management galu galā parakstīja vienošanos par kompensāciju ieguldītājiem. Fonds atgriezīs (kas ir mazticams) cietušajiem 1,2 miljonus dolāru, kā arī soda procentus aptuveni 402 000 dolāru apmērā. Ja tiesa apstiprinās vienošanos, Sevels arī pats maksās civiltiesisku sodu 223 229 ASV dolāru apmērā.

Saskaņā ar SEC teikto,  “neatkarīgi no tā, vai runa ir par mākslīgo intelektu, kriptovalūtu, decentralizēto finanšu jomu vai kādu citu populāru terminu, SEC turpinās saukt pie atbildības tos, kuri apgalvo, ka izmanto uzmanību piesaistošas tehnoloģijas, lai apkrāptu investorus“.

Braiens Sevels

Braiens Sevels

Milzīgais krāpnieku skaits ir negatīvs aspekts, kas ietekmē kriptovalūtu popularitāti. Ņemot to vērā pēdējā gada laikā monētu tirgū notiekošo, Amerikas Super Bowl LVIII pārraides laikā netiks rādītas reklāmas, kas veltītas digitālajiem aktīviem.

2022. gada Super Bowl LVI laikā tika rādītas reklāmas kriptovalūtu uzņēmumiem, tostarp FTX, eToro, Crypto.com un Coinbase. Pirmā nosauktā platforma pēc tam bankrotēja, un tās bijušais izpilddirektors tika atzīts par vainīgu septiņās krāpšanas lietās.

Ņujorkas Universitātes Sterna biznesa skolas mārketinga profesors Pols Hardarts (Paul Hardart) uzskata, ka, visticamāk, “jautrība, humors un izklaide” būs galvenā Super Bowl LVIII tēma. Arī skatītājiem netiks uzsvērtas tehnoloģiskās tendences, mākslīgais intelekts un kriptovalūtas.

Šī situācija skaidri parāda, cik lētticīgi un slinki var būt investori, kuri vēlas pelnīt naudu ar kriptovalūtām, neko nezinot par šo jomu. Un, lai gan šajā gadījumā krāpnieks atbildēs par savām darbībām, kapitāla turētājiem šādos apstākļos būtu labāk iegādāties populāras monētas un turēt tās savos aparatūras makos. Un dot naudu tā sauktajam uzticības pārvaldījumam noteikti nav laba ideja.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top