Mainings

Vai kripto ziema ietekmē BTC hashrate līmeni un mainingu?

bitkoina mainings

Saskaņā ar maininga kompānijas Luxor jaunāko analītisko apskatu – ar bitkoina ieguvi 2022. gadā saistītie rādītāji parāda “monētas stabilitāti”. Mainigs 2022. gadā kļuva ārkārtīgi neienesīgs pirmās kriptovalūtas maineriem. Zīmīgi, ka gadu iepriekš tirgus piedzīvoja nebijušu pacēlumu. Industrijā tolaik parādījās daudz jaunu spēlētāju, kas piesaistīja papildu finanses. Tas kļuva par nopietnu katalizatoru bitkoinu un vairuma populārāko altkoinu ar augstu kapitalizāciju izaugsmei.

Protams, visai svarīga nozīme tajā bija institucionālo investoru ienākšanai. Taču – kā jebkurā tirgū – pēc ievērojamas izaugsmes vienmēr seko korekcija un dažkārt arī lejupslīde. Pērnais gads bija sarežģīts bitkoina mainingam – vispirms jau uz lejupslīdes fona. Lāču tirgus noveda pie tā, ka hash cena (“hashprice” – sagaidāmo ienākumu rādītājs dienā uz 1 Tx/s jaudas) nonāca līdz pašai apakšai, un daudzi maineri cieta zaudējumus vai pat bankrotēja.

Neraugoties uz to, kopējais hashrate pieauga par 41%, bet pirmās kriptovalūtas mainings nodrošina relatīvu peļņu – pat salīdzinājumā ar iepriekšējiem trim gadiem. Kompānijas Luxor speciālisti iepazīstināja ar paplašinātu maininga industrijas un kriptovalūtu tirgu analītisko pārskatu ar nosaukumu “Hashrate Index 2022 Bitcoin Mining Year in Review”. Pārskatā detalizētāk  aplūkotas visas šīs un daudzas citas tēmas. Taču galvenais aspekts, kam pārskatā veltīta uzmanība, ir hashrate līmenis.

Tīkla rādītāju analīze

Lai gan 2022. gads bija raksturīgs ar daudziem izaicinājumiem maininga industrijai: no pašas zemākās hash cenas līdz virknei atsevišķu kompāniju skaļu bankrotu un pat sniega vētru Amerikas Savienotajās Valstīs, kas ietekmēja kopējo skaitļošanas jaudu samazināšanos tīklā, hasrate vienalga pieauga. Turklāt daudz vairāk nekā 2021. gadā pēc negatīvo ziņu fona saistībā ar digitālās valūtas maininga un aprites aizliegumu Ķīnā.

Vispār ir interesanti izsekot hash cenas dinamiku. Šī rādītāja maksimums tika fiksēts 1. janvārī un bija 246.86 dolāru/PH dienā. Kopš tā brīža vērojama tikai samazināšanās. Zīmīgi, ka viszemākais hash cenas rādītājs 55,94 dolāru/PH dienā tika reģistrēts šogad. Tādējādi vērojama tieša hash cenas samazināšanās korelācija ar BTC kotējumu samazināšanos, bet hash cenas samazinājums proporcionāli bija lielāks.

Saskaņā ar Luxor pārskatu – viens no faktoriem, kas to ietekmēja, bija elektroenerģijas tarifu palielināšanās Amerikas Savienotajās Valstīs. Amerikas Savienotās Valstis joprojām ir BTC ieguves līderis, līdz ar to elektrības tarifu izmaiņas valstī var iespaidot arī kopējā hasrate dinamiku.

Tomēr daudzus štatus izmaksu pieaugums neskāra, jo tiem bija savi lielie elektroenerģijas ražošanas avoti. Tas viss izraisīja to, ka atsevišķos štatos daži spēlētāji ieguva priekšrocību un turpināja iegūt kriptovalūtu.

Pārskatā tiek arī uzsvērts, ka maineri, ņemot vērā savas darbības specifiku, var izmantot dažādas elastīgas “enerģētiskās stratēģijas” un pat īslaicīgi pārtraukt bitkoina maininga procesu ar sev relatīvi mērenām negatīvām sekām. Daļa tamlīdzīgu stratēģiju balstītas uz pārbaudītu elektroenerģijas patēriņa regulēšanu, pamatojoties uz tirgus signāliem.

Tas tika uzskatāmi parādīts Teksasā, kad maineri apturēja savas operācijas un, nepatērējot lieku elektroenerģiju, galarezultātā nopelnīja gandrīz tikpat, cik tad, ja viņi būtu turpinājuši mainingu. Tādējādi pašreizējās kripto ziemas periodā daudzi no tiem, kas iegūst kriptovalūtu, uzskatāmi parādīja, ka spēj “izdzīvot” pat kursa krišanas un kotējumu ilgtermiņa samazināšanās periodā.

Turklāt, atšķirībā no iepriekšējām kripto ziemām, kreditori labprātāk ir gatavi piekāpties un turpina sponsorēt nozares kompānijas (piemēram, piedāvā restrukturizēt parādu – kā gadījumā ar Greenidge Generation).

To visu var uzskatīt par pozitīvu signālu tirgum un daudzu investoru pārliecībai par tendenču maiņu drīzumā. Hashrate indekss arī netieši norāda uz izmaksu pieaugumu no maineru puses. Pēc Luxor datiem – līdz 2022. gadam patēriņš izmaksāja apmēram 0,05–0,06 dolāru par kilovatstundu. Taču tagad viss, kas ir zem 0,075 dolāru par kilovatstundu līmeņa, izskatās pēc “elektrības zādzības”, ņemot vērā aktuālos tirgus apstākļus.

Kopš janvāra sākuma, pretēji kripto skeptiķu prognozēm, ASIC tirgū iezīmējās augšupejoša tendence, un lielie bitkoina maineri sāka ieguldīt vēl vairāk naudas, pērkot jaunas iekārtas un paplašinot uzņēmumus. To veicināja ASIC maineru cenu kritums 2022. gada laikā. Rekordaugstas iekārtu cenas tika fiksētas jau 2021. gadā, taču līdz ar kotējumu samazināšanos kritās arī cenas.

2022. gadā daži lielie spēlētāji cieta nopietnus finansiālus zaudējumus lāču tendences fonā. Tādi giganti – kā Core Scientific – cieta maksimālus zaudējumus. Bet, kamēr dažas kompānijas bankrotēja, citām izdevās palielināt savas skaitļošanas jaudas. Dažreiz arī pateicoties ASIC pārdošanai otrreizējā tirgū mazāk efektīviem spēlētājiem.

Galarezultātā kripto ziemas notikumi bitkoina tīkla stabilitāti īpaši neietekmēja. Pamatojoties uz rezultātiem, lielie maineri palielināja kopējā hasrate rādītāju. Turklāt šis rādītājs pieauga visā 2022.gada laikā.

Secinājums

Pārskats parāda “bitkoina stabilitāti” to izaicinājumu fonā, ar kādiem tas paguva saskarties pagājušajā gadā. Makroekonomiskais spiediens, dabas anomālijas un pat dažu kompāniju akciju augstā volatilitāte (un atsevišķos gadījumos arī to bankrots) tā arī nespēja kavēt tīkla hasrate ievērojamo pieaugumu.

Šis materiāls un tajā esošā informācija nav individuāla vai citāda investīciju rekomendācija.

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top