Tehnoloģijas

Kā lidmašīnas pilots lidojuma laikā izkrita pa logu un izdzīvoja

 

Kā lidmašīnas pilots lidojuma laikā izkrita pa logu un izdzīvoja

Dažiem cilvēkiem ir neticamas izdzīvošanas spējas, un britu BAC 1-11 lidmašīnas pilota gadījums ir viens no spilgtākajiem piemēriem.

1990. gada jūnijā 42 gadus vecais pilots Timotijs Lankasters (Timothy Lancaster) devās uz darbu un gatavojās lidot no Birmingemas uz Spānijas Malagu un pat nenojauta, kādas šausmas viņam nāksies piedzīvot. Lidmašīna ar sešiem apkalpes locekļiem un 81 pasažieri pacēlās gaisā, un neko ļaunu nenojaušot piloti nolēma atsprādzēt drošības jostas un atpūsties. Timotijs Lankasters nolēma atbrīvot arī vidukļa jostu, ko viņam nevajadzēja darīt, it īpaši šajā dienā. Dažas minūtes pēc pacelšanās pasažieru lidmašīnai izlidoja priekšējais aizsargstikls un daļēji izlidoja arī pats komandieris – brīnumainā kārtā viņa kājas iesprūda starp stūri un instrumentu paneli.

Pilots ārpus borta

Vistuvāk komandierim bija stjuarts Naidžels Ogdens (Nigel Ogden). Viņš vīrieti satvēra aiz bikšu jostas – vēlāk atzinās, ka bijis ļoti nobijies, bet rīkojies automātiski.
Kad lidmašīna zaudēja vējstiklu, bija liela spiediena starpība un kabīnes durvis ar blīkšķi atsprāga. Pilotu kabīnē nenostiprinātie priekšmeti traumēja apkalpi. Protams, pasažieri to visu dzirdēja un sāka krist panikā. Kamēr Naidžels Ogdens turēja komandieri aiz jostas, pārējie stjuarti nomierināja pasažierus un lūdza piesprādzēt drošības jostas.

Stjuarts Naidžels Ogdens

Stjuarts Naidžels Ogdens pa labi no pilota.

Izdzīvošana ārpus lidmašīnas

Kad lidmašīnas komandieris tika izmests un piespiests pie fizelāžas, instrumentu paneļa autopilots tika izslēgts. Otrais pilots Alastairs Ačisons (Alastair Atchison) pārņēma vadību un pārraidīja avārijas signālu. Tomēr vēja un trokšņu dēļ viņš nevarēja sadzirdēt atbildi no gaisa satiksmes vadības.

Tikmēr stjuartam, kurš turēja rokās kapteini Naidželu Ogdenu, bija redzamas jau apsaldējuma pazīmes. Todien laikapstākļi bija labi: redzamība bija 10 kilometri, gaisa temperatūra aptuveni +15 grādi pēc Celsija. Taču darbības notika vairāk nekā 5000 metru augstumā, lidmašīna, kas lidoja ar ātrumu 600 kilometri stundā, atradās -17 grādu temperatūrā. Naidželam Ogdenam palīgā nāca vēl divi stjuarti.

Apkalpes locekļi redzēja pilota Timotija Lankastera seju – viņa acis bija atvērtas, taču viņš neizrādīja nekādas dzīvības pazīmes. Otrais pilots un stjuartes domāja, ka viņš jau ir miris. Taču neviens neuzdrošinājās viņu palaist, jo viņa ķermenis varēja arī iekļūt dzinējā un izraisīt lidmašīnas avāriju. Turklāt pēc tam Naidželam Ogdenam būtu jāskatās acīs kapteiņa radiniekiem. Tika nolemts, ka neviens viņu nelaidīs vaļā.

Otrais pilots Alastairs Ačisons

Otrais pilots Alastairs Ačisons – pirmais no kreisās.

Lidmašīnas avārijas nosēšanās

Pēc vairākiem mēģinājumiem otrais pilots beidzot dzirdēja gaisa satiksmes vadības norādījumus. Sākotnēji viņš lūdza, lai viņam atļauj nolaisties Londonas lidostā, jo viņš tur jau bija iepriekš veicis nolaišanos. Bet viņam lika nolaisties Sauthemptonas lidostā, jo tā bija daudz tuvāk. Neskatoties uz to, ka pilots nebija pazīstams ar šo lidostu, viņš nolaišanās manevru veica perfekti.

Pasažieru avārijas evakuācija netika veikta – visi pameta lidmašīnu pa ierasto izeju. Kapteinis Timotijs Lankasters tika iznests uz nestuvēm un dzīvs. Viņam bija lauzta labā roka, viena plaukstas locītava, viens pirksts, deguns un apsaldētas dažas ķermeņa daļas. Stjuarts Naidžels Ogdens guvis pleca izmežģījumu, kā arī apsaldējumus.

Avārijas cēlonis BAC 1-11

Izmeklēšanā konstatēts, ka BAC 1-11 vējstikls izlidoja lidostas darbinieka kļūdas dēļ. Izrādījās, ka tas tika uzstādīts tikai dienu pirms lidojuma. Tā kā nakts maiņā trūka speciālistu, apkopes vadītājs nolēma to uzstādīt pats. Viņš no noliktavas paņēma dažas skrūves un pamācību un bez īpaša aprīkojuma, ar skrūvēm nostiprināja stiklu. No 90 skrūvēm 84 izrādījās mazākas nekā nepieciešams  un sešas pareizā diametra skrūves bija par īsu.

Speciālists apskata logu, no kura izlidoja Timotijs Lankasters.

Speciālists apskata aizsargstikla rāmi.

Apkalpes locekļu liktenis BAC 1-11

Incidents lielā mērā ietekmēja apkalpes locekļu likteni. Kapteinis Timotijs Lankasters atgriezās aviācijā, bet vairs nelidoja ar pasažieru lidmašīnām. Viņa glābējs, stjuarts Naidžels Ogdens nolēma atrast citu darbu. Otrā pilota Alastaira Ačisona dzīve īpaši nemainījās – viņš turpināja lidot un pensijā aizgāja tikai 2015. gadā. Otrais pilots un vairāki stjuarti pēc tam saņēma apbalvojumus.

British Airways lidojuma 5390 video versija

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top