Visas ziņas

Saturna un Jupitera satuvošanās, kas notiek reizi 400 gados

Jupiters pietuvināsies Saturnam

Foto: Mishal Ibrahim/Unsplash.com

Merkurs, Venēra un citas mums tuvas planētas rotē ap Sauli. Tās rotē orbītā ar dažādu ātrumu, tāpēc to atrašanās vieta debesīs nepārtraukti mainās. Austrālijas zinātnieki nesen ziņoja, ka Saturns un Jupiters decembrī maksimāli viens otram pietuvosies. Tas nozīmē, ka mums būs iespēja šīs planētas ieraudzīt un apskatīt ar neapbruņotu aci. Bet tas ir jāizdara decembra pirmajā nedēļā, jo jau pašā vidū šīs divas planētas pietuvosies viena otrai ļoti tuvu un tās izskatīsies kā viens punkts. Tā sauktā planētu “lielā pietuvošanās” notiek tikai vienu reizi mūžā, tāpēc ir jāapskata iespējas, kā atpazīt Saturnu un Jupiteru.

Saturna un Jupitera satuvošanās

Par planētu satuvošanos, kas notiek reizi 20 gados, tika stāstīts zinātniskajā publikācijā “ABC Science”. Saturna un Jupitera pietuvošanās patiešām notiek diezgan bieži, un katram cilvēkam ir iespēja redzēt šo skatu apmēram 3-4 reizes dzīvē. Bet 2020. gadā šo planētu pietuvošanās viena otrai būs maksimāla. Attālums starp šiem debess objektiem būs tikai grāda desmitā daļa, kas ir aptuveni piektā daļa no Mēness platuma. Tāpēc labāk nepalaist garām 2020. gada notikumu – maksimālā planētu satuvošanās notiek reizi 400 gados. Pēdējo reizi tas notika tālajā 1623. gadā.

Pēc astrofotogrāfa Entonija Veslija domām, Saturna un Jupitera pietuvošanās vislabāk būs vērojama decembra sākumā.

Tagad planētas ir augstu un pilsētas gaismas īpaši netraucē tās redzēt ar neapbruņotu aci. Lai tās ieraudzītu, jums ir jāiziet ārā un jāpaskatās uz rietumiem. Koncentrējieties uz to zvaigžņu atrašanās vietu, kuras atrodas nedaudz zemāk. Lai vērotu planētas, ir jābūt skaidrām debesīm.

Aptuveni stundu pēc saulrieta 21. decembrī abas planētas atradīsies vienā līnijā, tāpēc šķitīs, ka tās ir apvienojušās vienā punktā. Ja jums ir teleskops vai vismaz binoklis, visticamāk, jūs varēsier ieraudzīt Jupitera lielākos pavadoņus: Ganimēdu, Eiropu, Io un Kalisto. Pēc satuvošanās planētas sāks attālināties viena no otras, un tās būs daudz grūtāk ieraugāmas. Nākamā tuvākā planētu satuvošanās ir gaidāma tikai 2080. gadā, taču tā nebūs tik ievērojama kā šoreiz.

Kā vērot zvaigžņotās debesis?

Ja debesīs nevarat atrast interesējošās planētas, varat izmantot īpašas lietojumprogrammas viedtālruņos. Ir iespējams izmantot “Star Walk 2” bezmaksas versiju, taču Android un iOS ir arī daudz citu iespēju. Parasti šajās lietojumprogrammās jums vienkārši jāļauj piekļūt savai atrašanās vietai un jāpagriež viedtālruņa kamera uz zvaigžņotajām debesīm. Realitātes režīmā jūs varēsiet redzēt visu redzamo planētu un zvaigznāju nosaukumus, līdz ar to Saturnu un Jupiteru nebūs grūti ieraudzīt.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top