Monero

Kā vienā dienā Monero sadalījās četros neatkarīgos projektos

Monero hardfork

6.aprīlī kriptovalūta Monero realizēja hardforku līdz sava protokola 12. versijai. Tomēr ne visi to atbalstīja. Sekojot piemēram, kā ar Ethereum Classic, daži lietotāji nolēma palikt pie vecā Monero blockchain, šajā gadījumā neizdaloties atsevišķā projektā. Tādējādi tagad ir Monero Classic, Monero 0 (XMZ), Monero Original (XMO), kā arī vēl viens projekts ar nosaukumu Monero Classic (XMC): tie visi iekļauti Monero protokola 11. versijā. Tas nozīmē, ka tiem visiem saglabājas saderība ar vienu tīklu, izmantojot vienu un to pašu aktīvu (monētu), tikai ar dažādiem nosaukumiem.

Monero vēsture līdz hardforkam

Hardfork

Sava funkcionējošā protokola atjaunošanai projekts Monero īsteno hardforku ik pēc sešiem mēnešiem. Pēdējais hardfork piedāvāja vairākas jaunas funkcijas: palielināta lielāku un resursu ietilpīgāku transakciju konfidencialitātes paaugstināšana, daudzparakstu transakcijas, sākotnējs aparatūras maka Ledger Nano S atbalsts un daudzas citas.

Pēdējais hardfork ieviesa arī hešēšanas algoritma CryptoNight iestatījuma parametrus. Šī  pretēji nesaderīgā izmaiņa padara bezjēdzīgu ASIC maineru izmantošanu. Tādas iekārtas lietošana izraisa lielāku satraukumu saistībā ar CryptoNight, nekā ar citiem algoritmiem, jo ASIC maineri varēs uzsākt DDoS uzbrukumus maineriem ar videokartēm un tīkla mezgliem, kas nav iesaistīti mainingā.

Ar ASIC maineru izmantošanu saistītie riski bija galvenais iemesls tam, ka vairums Monero izstrādātāju un lietotāju piekrita hardforkam. Tomēr dažiem tas radīja tikai sarūgtinājumu.

Bitmain, kā arī mazākie Halong Mining un PinIdea nesen paziņoja, ka ir izstrādājuši ASIC mainerus algoritmam CryptoNight. Pēc Monero hardfork visas šīs iekārtas kļūs bezjēdzīgas.  

Pēdējo divu nedēļu laikā četri projekti paziņoja, ka turpinās izmantot protokolu, kas bija pirms Monero hardforka. Tā kā tie visi strādā ar vienu un to pašu protokolu, tad tie pārstāv vienu un to pašu tīklu un monētu, neskatoties uz dažādajiem nosaukumiem un logotipiem.

Monero Classic

Jauna monēta MoneroPirmā monēta Monero Classic, to iniciēja cilvēku grupa, kuri sevi pozicionē kā Monero entuziastus no Singapūras. To skaitā ietilpst izstrādātāji un nedaudz maineru, kuri uzskata, ka “pienācis laiks rīkoties”. Grupas pārstāvis Bento Tans intervijā Bitcoin Magazine paskaidroja, ka ASIC ieviešana – tas ir veselīgs tirgus process.

Viņš teica:

Izvēles iespēja veicina konkurenci, un tas stimulē izaugsmi. Uz šīm lietām mums jāskatās tieši tādā veidā. Vienpusēja kontrole – tā ir pasliktināšanās, jo tādējādi tiek likvidēta pilnveidošanās un inovāciju nepieciešamība.

Tans arī uzskata, ka veselīgu dinamiku apstiprina fakts, ka ir vismaz trīs dažādi ASIC maineru ražotāji, nevis viens.

Turklāt hardfork ASIC ierīču izslēgšanas nolūka ir lielāks risks, nekā maininga centralizācijas risks. Paziņojumā vietnē Monero Classic teikts:

Monero Classic atbalstītāju galvenā ideja ir tāda, ka izstrādātāju protokola Proof-of-Work mainīšana rada lielu centralizāciju. Monero izstrādātāji saka, ka var un mainīs konsensa noteikumus katru reizi, kad viņiem tas ir izdevīgi, bet kopiena ir spiesta ievērot viņu vēlmes.

Tans apgalvo, ka Monero Classic nekādā veidā nav saistīts ar citiem Monero jaunajiem projektiem un neplāno ar tiem sadarboties

Monero-Classic (XMC)

XMCProjekta vietnē cilvēks, kas stāv aiz Monero-Classic (XMC), prezentē sevi kā “PZ, agrīnais bitkoina atbalstītājs un blockchain ekosistēmu izstrādātājs”.

Tieši tāpat kā iepriekš aprakstītā Monero Classic pārstāvis, PZ vietnē paskaidro, ka “specializētu maininga mašīnu parādīšanās kriptovalūtām ir normāla parādība tirgus ekonomikai”. Turklāt PZ apgalvo, ka profesionālas maininga ierīces varētu pasargāt no

Monero uzbrūkošajiem bottīkliem (to ir vairāk nekā 500 000), kuri nesankcionēti tiek izmantoti šīs kriptovalūtas mainingam.

Tā kā projekts aktīvi tiek virzīts, izmantojot Bitmain maininga pūlu AntPool un, protams, tāpēc, ka Bitmain būs vinnētājs no Monero maininga ar  CryptoNight, dažiem lietotājiem radušās aizdomas, ka šis ASIC ražotājs ir iesaistīts projektā Monero-Classic (XMC).

Monero 0 (XMZ)

Monero 0Sarunā ar Bitcoin Magazine Monero 0 (XMZ) pārstāvis savu grupu nosauca par “ieinteresētiem lietotājiem” un “Proof-of-Work maksimālistiem”, kuriem mainings ir hobijs.

Vietnē Monero 0 tika paziņots:

Mēs nolēmām, ka Monero Project stratēģija ar tās nebeidzamajiem hardfork jau vairs nav stabila un saprātīga. Mēs uzskatām, ka Satoši Proof-of-Work ir vienīgais decentralizēta konsensa mehānisms. Tā sauktie tīkla atjauninājumi, kas centralizēti paredzēti Monero Project, ir Trojas zirgs, kas apdraud Proof-of-Work efektivitāti Monero tīklā. Monero 0 – tas nav hardfork; tā ir īsta Monero monēta.

Monero 0 pārstāvis teica arī, ka Monero (XMR) – tas ir “NVDA projekts”, ka Proof-of-Fork (“fork pierādījums”) nav konsensa metode, un “Bitamin cenšas iznīcināt Monero”.

Monero Original (XMO)

Monero Original (XMO)Par projektu Monero Original un par cilvēkiem, kas aiz tā stāv, nav pārāk zināms daudz zināms.

Projekts ir prezentēts GitHub un tas nosūtīja preses relīzi dažiem plašsaziņas līdzekļiem. Pēdējā bija “Monero Original komandas vadošā izstrādātāja” paziņojums:

Monero vienmēr ir iestājies par izvēles brīvību, projekta individualitāti un spēcīgu kopienu. Mēs Monero cienītājiem piedāvājam iespēju atbalstīt kulta monētu un palikt oriģinālajā blockchain. Monero Original komada iestājas par individualitāti un savdabību – evolucionējošas attīstības atribūtiem. Mēs ļoti priecājamies redzēt, ka mūsu mīļā monēta ir nobriedusi, un mēs vēlamies saglabāt tādas tās īpašības.

Birža HitBTC paziņoja, ka visi XMR īpašnieki hardforka brīdī saņems XMO. Vienlaikus HitBTC neapgalvo, ka iekļaus XMO sarakstā, lai gan tāda varbūtība pastāv.

Grūtības

Šobrīd funkcionē jaunais blockchain Monero (XMR), kā arī blockchain, kas pastāvēja pirms atjaunošanas, un abus atbalsta mazāks hash apjoms, nekā pirms hardfork. Tas nozīmē, ka bloki tiek atklāti lēnāk, jo īpaši blockchain Monero (XMR), bet situācijai jāstabilizējas tuvākajās dienās.

Pieņemot, ka vismaz viens no četriem jaunajiem projektiem sāks funkcionēt uz vecā blockchain, un, ja jaunais blockchain Monero (XMR) arī darbosies, tad tas var radīt zināmus sarežģījumus.

Pirmkārt, hardfork Monero (XMR) nav realizējis aizsardzību pret atkārtotu reproducēšanu. Tas var nozīmēt, ka lietotāji, kuri tērē XMR jaunajā Monero blockchain, var netīši iztērēt ekvivalentas monētas vecajā blockchain, un otrādi.

Tomēr, pateicoties izmaiņām Monero (XMR) jaunajā protokolā, šis risks ir ierobežots vecā blockchain lietotājiem. Monero (XMR) jaunajā protokolā transakcijas pēc noklusējuma tiks uzskatītas par nederīgām. Tomēr Monero (XMR) jaunā blockchain lietotājiem tā nebūs. Ja viņi vēlas saglabāt monētas, kas viņiem bija pirms hardfork, viņiem tās ir jāizvada pirms sava XMR pārvietošanas, un jāizdara tā, lai gredzena lielums pēc noklusējuma būtu 5 (vai 6).

Ar laiku atkārtotas reproducēšanas uzbrukumiem jākļūst mazāk iespējamiem pat lietotājiem, kuri nav pārvietojuši savas monētas. Lieta tāda, ka Monero monētu sajaukšana ir obligāta prasība, un palielināsies varbūtība, ka lietotāji sajauks savas monētas ar tām, kuras ir derīgas tikai vienā blockchain. Tas visas transakcijas padarīs par nederīgām tikai vienā no blockchain.

Liela problēma ir tas, ka monētu pārvietošana abos blockchain atklāj, kādas monētas kontrolē viens un tas pats lietotājs. Tas ir pretrunā ar Monero galvenajiem principiem – konfidencialitāti un savstarpēja aizstāšanu. Tāpēc tiem, kas izmanto Monero tieši konfidencialitātes apsvērumu dēļ, ieteicams izvēlēties tikai vienu blockchain un pilnībā ignorēt otru. (Acīmredzot, vislabāk ignorēt to blockchain, kuram ir vismazākā vērtība.)

Pat tie lietotāji, kuri neizmanto abus blockchain, var zināmā mērā zaudēt konfidencialitāti. Sajaucot savas monētas ar to lietotāju aktīviem, kuri atklāj, kādas monētas viņiem ir, viņi riskē ar savu anonimitāti. Tomēr šo risku, iespējams, kompensē Monero jaunais protokols, pateicoties transakciju gredzena lieluma palielināšanai.

Mēs vēl redzēsim, vai visas četras Monero versijas spēs vecajā blockchain nopelnīt kādu tirgus vērtību un saglabāt to.

Monero vadošais izstrādātājs Rikardo Spagni pagaidām nekomentē izveidojušos situāciju.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top