Biržas

Kāda ir atšķirība starp centralizētajām un decentralizētajām kripto biržām?

Kāda ir atšķirība starp centralizētajām un decentralizētajām kripto biržām?

Kriptovalūtas izraisa interesi, pateicoties savai drošībai un uzticamībai, turklāt to nav iespējams viltot. Līdz ar monētu popularitātes palielināšanos – audzis arī pieprasījums biržās, kur tās var tirgot. Šīm platformām pašreiz ir svarīga loma blokķēdes industrijas attīstībā. Kriptovalūtu biržas parasti atbalsta vairāk nekā 20 dažādu valūtu tirdzniecību. Līdz ar to cilvēki var pēc iespējas izdevīgāk izmantot savus kriptovalūtu aktīvus un tos savstarpēji apmainīt.

Kriptoanalītiskā firma DataLight publicējusi savu pārskatu, saskaņā ar kuru, kripto biržas visbiežāk apmeklē lietotāji no ASV. Darbs balstīts uz simtiem kriptovalūtu biržu 22 miljonu ikmēneša apmeklējumu proanalītiku. Bet kādi vispār mēdz būt kriptovalūtu tirdzniecības biržu tipi un veidi?

Centralizētās un decentralizētās kripto biržas

Mēdz būt divu tipu kriptovalūtu platformas – centralizētas un decentralizētas.

Centralizēta birža funkcionē līdzīgi kā tradicionālās bankas un biržas:

• tai ir īpašnieks;
• tā atbild par drošību;
• tā ievēro normas un likumus.

Neskatoties uz daudzu jo daudzu centralizēto biržu pastāvēšanu, arvien biežāk var dzirdēt par decentralizēto biržu koncepciju. Var pat teikt, ka pret centralizētajām biržām ir izcēlies īsts karš.
Decentralizēta birža – tā ir platforma, kas ļauj lietotājiem pilnībā kontrolēt savus līdzekļus. Turklāt tādā biržā nav starpnieku. Decentralizētās pīringa biržas parādījās, lai risinātu problēmas, kas asociējamas ar centralizētajām platformām. “Pīringa” nozīmē, ka lietotāji var tirgoties viens ar otru tieši – pārskaitot kriptovalūtas starp saviem makiem un apejot kripto biržu makus.

Kā jau jūs visi zināt, monētas, kas tiek uzglabātas svešā servisā, faktiski jums nepieder. Proti – uzglabājot savus bitkoinus, piemēram, biržā, un turklāt bez privātas atslēgas, lai tām piekļūtu vai atjaunotu zādzības gadījumā, – jūs sevi pakļaujat milzīgam riskam visu pazaudēt.
Tieši tā arī notika ar HitBTC – centralizētu biržu ar tirdzniecības apjomu aptuveni 40 tūkstošu BTC apmērā diennaktī. Mēģinot izvadīt savus bitkoinus, daži treideri ieraudzīja paziņojumu “šim kontam izvadīšana uz laiku ir apturēta”. Turklāt centralizēto biržu lietotājus bieži uzlauž.

Ir jābūt gataviem riskiem, kas saistīti ar centralizētajām biržām:

• tās var “uzlauzt” un rezultātā tiek pazaudēti līdzekļi;
• biržu īpašnieki var negaidīti pazust kopā ar visu klientu naudu.

Centralizēto biržu reālie riski ir acīmredzami. Daži treideri decentralizētās kripto biržas uzskata par šīs problēmas risinājumu. Tās ļauj lietotājiem būt savu aktīvu īpašniekiem.

Decentralizēto biržu galvenās īpatnības:

• uzlabota konfidencialitāte, pateicoties reģistrācijas vai personības identifikācijas (KYC) prasību trūkumam;
• nav nepieciešams ievadīt un izvadīt līdzekļus trešās puses servisā. Visas transakcijas tiek veiktas tieši un apstrādātas caur aizsargātiem smartkontraktiem;
• vienota atteikuma (ievainojamības) punkta, kontroles vai regulējuma trūkums.

Vēl pirms dažiem gadiem decentralizētās biržas bieži vien saskārās ar dažādām problēmām, un cilvēki zaudēja līdzekļus nenozīmīgu kļūdu dēļ. Bet tagad tās ir intuitīvi saprotamas platformas tiešai kriptovalūtu maiņai. Krāpšanas novēršanai decentralizētās biržas papildus piedāvā escrow pakalpojumus, proti – iespēju rezervēt un garantēti saņemt līdzekļus, izpildot konkrētus nosacījumus.

Kā strādā decentralizēta birža

Decentralizēta birža funkcionē šādi:

1. monētu īpašnieks izvieto orderi (pieteikumu) par savu aktīvu maiņu pret citu biržā pieejamu aktīvu;
2. ja ir izlikts pārdošanas orderis, tad citi lietotāji var izlikt savus pirkšanas orderus;
3. kad pārdevēja noteiktais laiks beidzas, tad visus pirkšanas orderus pārskata un izpilda abas puses.

Apskatot posmus no lietotāja viedokļa, kurš izvieto orderi:

1. jūs izmantojat savu maka adresi, lai ieietu decentralizētajā biržā blokķēdē;
2. jūs varat iesniegt pirkšanas vai pārdošanas pieteikumu;
3. tiek izpildīti smartkontrakti un veikts aktīvu pārskaitījums.

Kā izvēlēties kripto biržu

Papildus iepriekš teiktajam, jāņem vērā arī tālāk minētais.

Zemas komisijas maksas

Tirdzniecības komisijas maksas – tas ir tas, kam pievērš uzmanību vairums kripto treideru. Tradicionālo platformu gadījumā klienti maksā fiksētu komisijas maksu par katru darījumu. Kripto biržas šai ziņā atšķiras.
Centralizētās kripto biržas iekasē procentus no katras transakcijas. Decentralizētajās biržās komisijas maksas atgādina tradicionālās komisijas maksas par darījumu – tikai jūs maksājat par jūsu transakcijas apstiprinājumu blokķēdē. Tāda komisijas maksa parasti nepārsniedz vienu dolāru ekvivalentā.

Treideru anonimitāte

Decentralizētajām biržām parasti nav centrālās vadības institūcijas. Tāpēc tām nav prasību saistībā ar papildu personības pārbaudēm. Var vienkārši reģistrēties un sākt tirgot. Turklāt anonimitāte dod lietotājiem piekļuvi instrumentiem, kas citos gadījumos ir nepieejami.
Kā piemēru var minēt BitMEX – kripto biržu, kas ļauj tirgot, izmantojot kredīta plecu, bet neatļauj savus servisus lietot treideriem no ASV. No otras puses, decentralizētā birža dYdX ļauj izmantot visus servisus jebkuram, kas vēlas.

Vienpersoniska naudas pārvaldīšana

Vēl viena decentralizēto biržu īpašība – lietotājiem pilnībā pieder viņu aktīvi. Centralizēto biržu gadījumā monētas pilnībā kontrolē birža. Tā kā birža pati tur atslēgas, tad darījumi var notikt ātrāk, jo lietotājam nav ikreiz jāpiešķir piekļuve līdzekļiem. Bet tas arī var kļūt par kriptovlūtas pazaudēšanas iemeslu.
Un ir reāli piemēri. 2018. gadā tika nozagtas kriptovalūtas 713 miljonu dolāru apmērā, turklāt liela daļa sakarā ar biržas Coincheck uzlaušanu. Decentralizētajās biržās jūs esat pilnībā brīvi no tādiem riskiem.

Kriptoaktīvu likviditāte

Viena no centralizētajām biržām piemītošajām priekšrocībām – tā ir likviditāte, proti – laba pieprasījuma un piedāvājuma esamība dažādām kriptovalūtām. Bez likviditātes ir grūti panākt adekvātu cenu veidošanos. Lūk, ko par likviditātes svarīgumu saka biržas Zeus.Exchange izpilddirektore Catherine Yushina.

Kriptovalūtu likviditāte var tikt nodrošināta, pateicoties kriptoaktīvu piesaistei tradicionālajiem aktīviem, it kā apvienojot kriptovalūtu un fiat tirgus. Augstāka likviditāte nodrošina ātrākas transakcijas, stabilas cenas un tātad – lielāku spēlētāju skaitu tirgū. Tas veicina plašāku blokķēdes tehnoloģijas kripto instrumentu pieņemšanu un industrijas “briedumu”. Neraugoties uz strīdiem par kriptovalūtu pasauli pret fiat, kripto drīzāk ir ekspansija – finanšu tirgus nākamais evolūcijas solis.

Vai decentralizētās bitkoinu biržas tagad ir populāras?

Kopumā ņemot – nav. Spriežot pēc centralizētajām biržām – Binance, Coinbase, Bittrex – tās veido 99 procentus no visa kriptovalūtu transakciju apjoma. Taču patlaban daudzi jaunuzņēmumi ir ieinteresēti izveidot decentralizētas biržas, jo tās var kļūt populāras un ienesīgas. Galvenais iemesls ir tas, ka decentralizētās biržas iepriekš gandrīz neattīstījās. Un brīdī, kad tirgū ienāca lielākā daļa kripto investoru, bija pieejamas galvenokārt centralizētās biržas.

Ja salīdzina centralizēto un decentralizēto biržu raksturlielumus, tad decentralizētās biržas daudzējādā ziņā ir prioritātē. Turklāt – tā kā cilvēki arvien vairāk sliecas uz tāda veida biržām – tad, iespējams, tās ir vērts izskatīt kā jaunu virzienu biznesā.
Atkarībā no tā, kā kripto pasaule pieaugs un pārvērtīsies pilnvērtīgi funkcionālā ekosistēmā – kripto biržām arī turpmāk būs centrālā loma. Monētas un tokeni pašreiz tiek izmantoti galvenokārt investīciju spekulācijās, un tas nozīmē, ka platformas, kur tos var tirgot, nosaka industrijas attīstību. Daudzi jaunuzņēmumi tagad izstrādā savus biržu variantus.
Izvēle star starp centralizētām un decentralizētām biržām ir pilnībā atkarīga no jums un jūsu mērķiem. Ja jūs izvēlaties decentralizētu biržu, tad vienmēr ir nepieciešams augstāks atbildības līmenis, lai aizsargātu savus aktīvus. Gadījumā ar centralizētajām ir jābūt gatavam “uzlaušanai” un iespējai pazaudēt līdzekļus.  Lai gan lielās platformas, pēc visa spriežot, atlīdzinās iespējamo zaudējumu.
Decentralizācija dāvā mums jaunu pasauli, kurā nav nepieciešams uzticēties starpniekiem, taču sev un savai atbildībai tomēr ir jāuzticas.

Jebkurā gadījumā – ja uzglabāt kriptovalūtas, tad aukstajos makos, tādos, kā Ledger, Trezor uc. Ja spekulējat, tad protams kaut kāda daļa monētu ir jātur biržās, jo nebūs laika gaidīt transakciju no sava aukstā maka uz biržu. Tikmēr situācija tirgū var strauji mainīties.

Neturiet visus līdzekļus biržās, tikai tos ar kuriem tirgojat.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top