Tehnoloģijas

Kāda situācija Krievijā ar auto rezerves daļām un auto remontiem pēc sankciju ieviešanas?

Kāda situācija Krievijā ar auto rezerves daļām pēc sankciju ieviešanas?

Krievijā populārāko auto rezerves daļu cenas ir pieaugušas vairāk nekā divas reizes. Eiropas ražotāju aiziešanas dēļ globālu problēmu nav, taču pamatīgi trūkst vējstiklu, virsbūves daļu, dzinēju un palīgmateriālu – eļļas un degvielas filtru. Ne visu var importēt ar paralēlo importu.

Atkarībā no automašīnas markas rezerves daļas kopš janvāra sadārdzinājušās par 35-65%. Tās ir saspringtās ģeopolitiskās situācijas un Eiropas ražotāju aiziešanas, un valūtas kursa nestabilitātes sekas, kā arī būtiski loģistikas sarežģījumi.

“ Saistībā ar sankcijām piegādes tiek organizētas pa citiem ceļiem. Transporta izmaksas ir pieaugušas, un to papildina ražošanas izmaksu pieaugums izejvielu cenu pieauguma dēļ , ”saka Daņils Solovjovs, autoservisu tīkla Fit Service līdzdibinātājs.

Pēc apdrošinātāju aplēsēm, vieglo automašīnu rezerves daļu vidējā cena pieauga par 32%. Topā ir Ford, Subaru, Suzuki, Renault, Audi, Mazda, Volvo detaļas. Saskaņā ar vienu no lielākajiem Krievijas autoservisu tīkliem, motoreļļai cenas pieaugums ir 40%, bremžu uzlikām – 65%, filtriem – 65%.

Premium segments ir cietis vēl vairāk, jo paralēlajā importā dominē lēti modeļi. Kā norāda apdrošināšanas kompānijas Renaissance Insurance pārstāvis Sergejs Demidovs, joprojām ir problēmas ar BMW, Mercedes, Jaguar, Land Rover, Volvo, Lexus, GM, Porsche rezerves daļām. Deficīts, pirmkārt, virsbūves daļas, kas atsevišķos gadījumos sadārdzinājušās par 50 procentiem.

“ Problēma ar palīgmateriāliem tika atrisināta diezgan ātri, uz analogu rēķina. Ar virsbūves daļām ir grūtāk, tās nav tik izdevīgi ievest. Dažu marku vējstiklu izmaksas sasniedz 500 tūkstošus un pat dažreiz miljons rubļu. Un cilvēki ir spiesti maksāt tik daudz , ”atzīmē Romāns Timašovs no Altufievo Avtodom autoservisa.

Oriģinālās rezerves daļas

Automatizācijas un rezerves daļu tirgus analīzes servisā “Stock Pro” apstiprināja: ir grūtības ar premium klases vācu zīmolu oriģinālajām rezerves daļām – Mercedes, BWM, Audi, Porsche. “ Īpaši ar virsbūves daļām, vējstikliem, pārnesumkārbām, dzinējiem, diferenciāļiem. Šīs sastāvdaļas ir vai nu ļoti grūti atrast, vai arī cenas ir pieaugušas piecas līdz desmit reizes. Piemēram, Mercedes krosoveru vējstikls maksā 300–500 tūkstošus rubļu , ”skaidroja servisa izpilddirektors Artjoms Potekhins.

Bet arī budžeta segmentā ir deficīts. Fit Service apstiprina, ka Toyota Camry nav vējstiklu, priekšējo bamperu un amortizatoru. “ Pat tiešsaistes veikalos oriģinālu tagad būtībā nav iespējams iegūt. Viņi pērk lietotus no privātajiem tirgotājiem , ”skaidroja uzņēmumā. Kā norāda tirgus eksperti, vistrūcīgāk joprojām ir ar plānveida apkopei nepieciešamajiem eļļas un degvielas filtriem.

Pārtraukumi ar rezerves daļu piegādēm ir ietekmējuši remonta un apkopes izmaksas. Apkope pie dīlera tagad ir pusotras līdz divas reizes dārgāka.

Paralēlais imports

Paralēlais imports darbu sāka maija beigās. Lielākā daļa industrijā strādājošo tikai apgūst šo shēmu un galvenokārt ieved neoriģinālos produktus no Ķīnas, Taivānas, Dienvidkorejas, Indijas un Turcijas. Oriģinālo rezerves daļu tirgū praktiski nav.

Toties arvien vairāk tirgū tiek piedāvāti viltojumi. Kā norāda Tencar mākoņpakalpojuma izpilddirektors Gļebs Lubeņņikovs, tirgus bija piesātināts ar viltojumiem jau pirms sankcijām un tagad no noliktavām tie ir nonākuši arī veikalu plauktos.

Kā norāda Avilon AG ģenerāldirektora vietnieks servisa jautājumos Aleksejs Guļajevs, automašīnu īpašniekiem labāk sazināties ar lieliem uzņēmumiem, kas precīzi zina detaļu izcelsmi.

Daudz jautājumu par paralēlā importa shēmām

“ Atļauto sarakstā tika iekļautas tikai dažas automašīnu ražotāju markas, un tā ir neliela daļa no rezerves daļu tirgus un sertifikātus izsniedz arī tikai ražotāji , ”atzīmē Artjoms Potekhins no Stock Pro. Romāns Timašovs no Avtodom uzņēmumu grupas piebilst, ka paralēlā importa ietvaros sankciju draudu dēļ nav iespējams vest produkciju ar unikālu VIN numuru. Piemēram, elektroniskās sastāvdaļas vai dzinēja blokus.

Tāpēc ir parādījusies jauna tendence: patērētājiem tiek piedāvātas lietotas oriģinālās rezerves daļas. Bieži vien tā ir vienīgā izeja nopietnu bojājumu gadījumā. Apdrošinātāji arī ir sākuši izmantot  lietotas virsbūves daļas KASKO remontam. ” Viņi ļoti aktīvi piegādā lietotas automašīnas, viņi pat paši importē automašīnas demontāžai ,” sacīja Stoke Pro.

Pēc tirgus dalībnieku domām, līdz gada beigām komponenti var sadārdzināties vēl par 15%. Arī pakalpojumu izmaksas pieaugs par 10-15%.

Avots: Komersant, IXBT, AGauto

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top