Kādas nepatīkamas baktērijas dzīvo mūsu viedtālruņos
Pēc tualetes apmeklēšanas un pastaigas mēs cenšamies nomazgājam rokas ar ziepēm un ūdeni. Šo higiēnas noteikumu ievēro gandrīz visi, taču gandrīz neviens nemazgā rokas pēc viedtālruņa lietošanas. Un daži pētnieki uzskata, ka mobilajās ierīcēs uzkrājas pat vairāk nepatīkamu baktēriju nekā tualetēs.
Cik daudz netīrumu ir uz viedtālruņiem
2011. gadā britu zinātnieki paņēma paraugus no viedtālruņu virsmām un pārbaudīja tos mikroskopā. Izrādījās, ka 16 % ierīcēs bija ievērojams daudzums E. coli – zarnu nūjiņu baktēriju, kas parasti dzīvo izkārnījumos. Kad tās nonāk saskarē ar viedtālruņa virsmu, pastāv liela iespēja, ka tās nokļūs arī cilvēka mutes dobumā.
2022. gadā zinātnieki izpētīja 26 veselības aprūpes darbinieku viedtālruņu virsmas. Kopumā uz tiem tika atrasti 1307 dažādi baktēriju celmi. Turklāt viņi atrada arī daudz patogēnu sēnīšu un vīrusu. Tas, ka ārstu viedtālruņi izrādījās netīrākie, nebija pārsteigums – šīs profesijas pārstāvjiem bieži nākas kontaktēties ar inficētiem cilvēkiem.
Kādas baktērijas dzīvo viedtālruņos
Saskaņā ar IFL Science datiem uz mobilo ierīču virsmas bieži vien atrodamas ne tikai zarnu nūjiņu baktērijas, bet arī citi patogēni.
Bieži vien uz cilvēku viedtālruņiem ir sastopami stafilokoki – apaļas formas baktērijas, kuru kolonijas mikroskopā izskatās kā vīnogu ķekari. Zinātnei ir zināmas aptuveni 40 stafilokoku sugas, un lielākā daļa no tām ir nekaitīgas cilvēkiem. Taču ir tādas, kas, nonākot organismā, izraisa iekaisuma procesus. Stafilokoku infekciju var pavadīt izsitumi uz ādas un elpošanas traucējumi. Viss ir atkarīgs no baktērijas veida.
Arī starp izplatītajiem mikrobiem var izdalīt aktinobaktērijas (aktinomicetas), kas var izraisīt tuberkulozi un difteriju. Citrobaktērijas izraisa urīnceļu infekcijas un var izraisīt sepsi. Enterokoki izraisa dažādas infekcijas, tostarp meningītu.
Svarīgi atzīmēt, ka pēc viedtālruņu lietošanas minētās baktērijas var iekļūt organismā ne tikai tad, kad ēdat ar netīrām rokām. Dažkārt pietiek aiziet uz tualeti, lai baktērijas nokļūtu urīnceļos un izraisītu cistītu un citas slimības.
Būtībā viedtālruņi ir ļoti piesārņoti, jo daudzi cilvēki tos ņem līdzi uz tualeti. 2018. gadā zinātnieki veica aptauju un atklāja, ka to dara gandrīz katrs cilvēks. Turklāt viedtālruņi mums vienmēr ir pie rokas, kad staigājam, kad desmitiem reižu pieskaramies veikalu durvju rokturiem, margām utt.
Cilvēka rokas uzkrāj milzīgu netīrumu daudzumu. Pēc tam baktērijas ātri pārvietojas uz viedtālruņa virsmas – saskaņā ar statistikas datiem cilvēki savas mobilās ierīces ekrānam pieskaras vidēji 2617 reizes dienā. Aktīviem interneta lietotājiem šis skaitlis ir vēl lielāks – 5427 reizes dienā. Tātad pat pēc mazgāšanas mūsu rokas viedtālruņu lietošanas rezultātā ātri kļūst netīras.
Kā uzturēt viedtālruni tīru
Uzturēt viedtālruni tīru nav nemaz tik sarežģīti. Pēc sabiedrisko vietu vai tualetes apmeklējuma tos var viegli noslaucīt ar 70% spirtu, kas iznīcina lielāko daļu mikrobu. Pēc tam viedtālruni vajadzētu notīrīt ar mīkstu drānu. To pašu ieteicams darīt arī pēc pastaigas.
Protams, mūsdienu cilvēkam laika pastāvīgai tālruņa tīrīšanai var nepietikt. Tāpēc to var darīt tikai laiku pa laikam, kā profilaktisku pasākumu.