Tehnoloģiju ziņas

Kādi mikroorganismi dzīvo mūsu mikroviļņu krāsnīs

Kādi mikrobi dzīvo mūsu mikroviļņu krāsnīs

Pirms dažiem gadu desmitiem mikroviļņu krāsnis šķita tehnoloģisks brīnums. Tās ļauj mums pāris minūtēs uzsildīt ēdienu un tas ļoti atvieglo dzīvi. Taču mūsdienās mēs esam tik ļoti pieraduši pie mikroviļņu krāsnīm, ka uzskatām tās par pašsaprotamu lietu mūsu virtuvēs. Bet vai esat kaut reizi aizdomājušies par to, cik tīrs ir to iekšpusē? Mēs tās tīram reti, jo domājam, ka visi mikroorganismi, kas dzīvo mūsu mikroviļņu krāsnīs iet bojā, pakļaujoties mikroviļņu iedarbībai. Bet vai tas tiešām tā ir?

Vai mikroviļņu krāsnī baktērijas iet bojā

Daudzi cilvēki ir pārliecināti, ka mikroviļņu krāsnis pilnībā iznīcina mikroorganismus. Tomēr realitāte nav tik viennozīmīga.

Sildīšanas laikā ēdiens tiek uzkarsēts nevienmērīgi: droši vien esat pamanījuši, ka dažas ēdiena daļas ir karstas, bet citas paliek tikai siltas. Šajās “aukstajās zonās” var izdzīvot bīstamas baktērijas, kas palielina saindēšanās risku. Lai samazinātu šo iespēju, ir svarīgi ēdienu maisīt vai novietot tā, lai tas sasiltu vienmērīgi.

Lielākā daļa baktēriju, kas izraisa saindēšanos ar pārtiku, iet bojā temperatūrā virs 60 grādiem pēc Celsija. Tomēr to toksīni – vielas, ko mikrobi izdala sava dzīves cikla laikā, – ir daudz izturīgāki pret karstumu. Pat, ja baktērijas ir iznīcinātas, toksīni var palikt pārtikā, padarot to joprojām bīstamu uzturā. Tāpēc nepaļaujieties uz mikroviļņu krāsni, lai “attīrītu” bojātu pārtiku. Ja produkts jau ir sācis bojāties, labāk to nekavējoties izmest.

Nesen zinātnieki veica pētījumu, kura rezultāti parādīja, ka bīstamie mikroorganismi var dzīvot nevis pārtikā, bet gan uz mikroviļņu krāsns sieniņām. Pētnieki ņēma paraugus no 30 mikroviļņu krāsnīm – gan mājas, gan koplietošanas vietās – birojos vai universitāšu ēdnīcās.

Rezultāti bija pārsteidzoši: izrādās, ka daudzi mikroorganismi nemaz nebaidās no mikroviļņu krāsnīm. Ja mikroviļņu krāsns iekšpuse reti tiek tīrīta, tās sienas kļūst par īstu “mājvietu” rezistentiem mikroorganismiem.

Kādi mikroorganismi dzīvo mūsu mikroviļņu krāsnīs

Baktērijas mikroviļņu krāsnīs

Pētnieki ir atklājuši, ka mikroviļņu krāsnīs dzīvo dažādas baktērijas. To vidū viņi identificēja Brachybacterium, Micrococcus, Paracoccus un Priestia. Šie mikroorganismi dzīvo uz mūsu ādas, elpceļos un vienkārši mums apkārt. Mēs par tiem reti aizdomājamies, taču tie vienmēr ir mums apkārt. Lai gan daži no tiem var būt potenciāli kaitīgi, to koncentrācija nepārsniedz pieļaujamo līmeni, kas sastopams parastā virtuves vidē.

Interesanti, ka mikroviļņu krāsnis privātmājās tika atzītas par “tīrākajām” baktēriju ziņā. Šenona indeksā, ar kuru mēra bioloģisko daudzveidību, tās ieguva zemus rādītājus.

Galu galā izrādās, ka mājas mikroviļņu krāsnīs nav daudz bīstamu baktēriju. Tās var vairoties tikai tad, ja pārtikas daļiņas nokļūst uz sieniņām. Tāpēc mikroviļņu krāsns jātīra regulāri, vismaz reizi dažos mēnešos.

Kādi mikroorganismi dzīvo mūsu mikroviļņu krāsnīs

Kā tīrīt mikroviļņu krāsni

Mikroviļņu krāsns tīrīšana var šķist sarežģīts uzdevums, taču patiesībā tas ir vienkārši. Tam nav nepieciešamas dārgas ķimikālijas.

Vispirms ir jāsāk ar dabīga tīrīšanas līdzekļa pagatavošanu . Lai to izdarītu, vienkārši piepildiet trauku ar ūdeni, pievienojiet 2-3 ēdamkarotes citrona sulas un ielieciet to mikroviļņu krāsnī. Pēc tam tā ir jāieslēdz ar maksimālo jaudu uz 3-5 minūtēm un vēl pāris minūtes jāatstāj tvaika iedarbībā. Tas mīkstinās taukus un noņems nepatīkamās smakas.

Pēc tam iekšējās sienas var noslaucīt ar mīkstu drānu vai sūkli, īpašu uzmanību pievēršot stūriem un grūti aizsniedzamām vietām. Ja netīrumi ir iesūkušies, varat izmantot zobu birsti.

Svarīgi ir neaizmirst par stikla paplāti – to var mazgāt ar rokām vai ievietot trauku mazgājamā mašīnā. Un, lai pabeigtu darbu, varat noslaucīt mikroviļņu krāsns ārpusi ar ziepjūdeni un ļaut tai kādu laiku vēdināt atvērot durtiņas.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top