Tehnoloģijas

Vai dzīvība uz Titāna, Saturna pavadoņa ir iespējama?

Titāns, Saturna satelīts

Kā jūs domājat, kas šeit var dzīvot? – Foto: Vadim Sadovski/shutterstock.com

Saturns ir sestā planēta no Saules, kurai ir vismaz 82 dabiskie pavadoņi. Lielākā daļa no tām ir ļoti maza izmēra, bet starp tām ir arī liels pavadonis Titāns. Tas ir vienīgais debess ķermenis bez Zemes, uz kura virsmas noteikti ir ūdens.

Tajā ir arī blīva atmosfēra, kas var aizsargāt potenciāli dzīvos organismus no bīstamā kosmiskā starojuma. Tāpēc ir pilnīgi loģiski pieņemt, ka dzīvība var pastāvēt uz šī pavadoņa. Kopumā šī ir ļoti interesanta vieta no zinātniskā viedokļa, taču tās izpēte netiek veikta tik aktīvi, kā vēlētos.  Lielāko daļu informācijas par Titānu ir iegūta no kosmosa misijas “Cassini”, kas ilga no 2004. līdz 2017. gadam. Apkopotie dati joprojām tiek pētīti, un zinātnieki ir veikuši ļoti interesantus atklājumus. Noskaidrosim, ko viņi zina par potenciālo dzīvi uz Titāna.

Titāna izpēte ar orbitālo aparātu “Cassini”

Orbitālais aparāts “Cassini” tika palaists 1997. gada 15. oktobrī un Saturnu tas sasniedza 2004. gada 30. jūnijā.  Pats aparāts nebija paredzēts tieši Saturna izpētei, bet, lai veiktu tā pavadoņa Titāna izpēti, izmantojot zondi “Huygens”. 2005. gada 14. janvārī aparāts veiksmīgi iegāja Titāna atmosfērā un veica nosēšanos uz tā virsmas. Turklāt aparāta izstrādātāji neizslēdza iespēju, kas tas varētu nosēsties ūdenī. Kopumā nolaižamajam aparātam “Huygens” bija jāizpilda 5 zinātniskie uzdevumi:

  • noteikt Titāna atmosfēras fiziskos raksturlielumus, piemēram, blīvumu, spiedienu, temperatūru un tā tālāk;
  • aprēķināt to vielu procentuālo attiecību, no kurām sastāv Titāna atmosfēra;
  • izpētīt ķīmiskos procesus, kas notiek pavadoņa atmosfērā;
  • izpētīt dabas parādības, kas notiek uz pavadoņa: proti, vai ir mākoņi, vai ir pērkona negaiss utt., novērtēt Titāna virsmas fizisko stāvokli.

Fakti par Saturna pavadoni Titānu

Kādu laiku pēc nolaišanās kosmosa kuģis nosūtīja ļoti interesantus datus par Titānu. Izrādījās, ka temperatūra uz tā virsmas ir aptuveni – 179 grādi pēc Celsija. Mākoņu augšdaļu veido metāna ledus, bet apakšdaļu – šķidrais metāns un slāpeklis. Nolaišanās laikā kosmosa kuģis uzņēma vairākus attēlus, kuros ir pamanāmas ūdens klātbūtnes pēdas: upes gultnes un krasta līnijas. Tāpat tika pamanīti akmeņi aptuveni 15 centimetri diametrā, uz kuriem arī redzamas ūdens iedarbības pēdas.

Viens no zinātnieku pārsteigumiem bija dzeltenā metāna dūmakas atklāšana atmosfērā, kas apgrūtina debess ķermeņa virsmas novērošanu. Dūmaka atrodas visos augstumos, lai gan pētnieki gaidīja, ka Saturna pavadoņa atmosfēra būs caurspīdīga zemāk par 60 kilometriem.  Bet kopumā pavadoņa atmosfēra ir ļoti līdzīga Zemes atmosfērai, kaut vai tikai tāpēc, ka tās pamatā ir slāpeklis. Pēc zinātnieku domām, šobrīd Titāna apstākļi ir gandrīz tādi paši kā uz Zemes pirms 2,8 miljardiem gadu. Tas ir, šobrīd tur ir mezoarhaiskais laikmets.

Interesants fakts: Mezoarhaiskajā laikmetā gandrīz visu Zemes virsmu klāja sekls okeāns. Cietzeme jau pastāvēja, bet bija mazas vulkāniskas salas. Laika gaitā to izmērs pieauga un izveidojās lieli kontinenti.

Dzīve uz Titāna

Ja tā ir taisnība, tad uz Saturna pavadoņa Titāna šobrīd var būt pirmās zilaļģes. Kādreiz tās aktīvi iesaistījās atmosfēras oglekļa dioksīda pārveidošanā par skābekļa gāzi. Tas noveda pie pašreizējās slāpekļa un skābekļa attiecības izveidošanās uz Zemes, kas ir ļoti svarīgi dzīvības pastāvēšanai. Tātad, kas zina – varbūt pēc miljardiem gadu cilvēki parādīsies arī uz Saturna pavadoņa? Un arī viņi attīstīsies, būvēs raķetes un mēģinās atšķetināt kosmosa noslēpumus.

Nākotnē NASA plāno izpētīt Titānu, izmantojot kosmosa kuģi “Dragonfly”. Tas tiks izgatavots rotorplāna formā, kas spēj lidot pāri pavadoņa plašumiem. Kosmosa kuģa palaišanu plānots veikt 2027. gadā. Plānots, ka tas sasniegs Saturna pavadoni līdz 2036. gadam. Paredzams, ka kosmosa kuģa misija ilgs vismaz 2,5 gadus.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top