Visas ziņas

Kādi vārdi dominē Google meklētājā Ukrainā

 

Google meklētājā dominē atslēgvārdi “Bitkoins” un “kriptovalūtas iegūšana”

Google meklētājā vārdi „Bitkoins“ (Bitcoin) un „kriptovalūtas iegūšana“ (minings) ir pakāpušies aptaujas “Google Unkraina 2017” top 5 kategorijā “Kas ir…”, kā ziņo plašsaziņas līdzeklis “Zeitgeist”. Jautājumi “Kāpēc gāzes cena ir pieaugusi?” un “Kāpēc mēs dzīvojam?” arī ir atrodas Google aptaujas top augšgalā. Starp citu Google meklētāja top augšdaļā ir arī atrodama frāze “Man vajag spineri”.

Atslēgvārds “Bitkoins” Google meklētājā sasniedz top augšdaļu

Lai arī kā Kijeva necenstos “kuģi virzīt” uz Rietumu piekrastes ostu, kuģa enkurs joprojām atrodas pie Krievijas krastiem. Ziņo, ka Ukrainā pastāv neveselīga inflācija, šī problēma jau sākās 2013. gadā. Saskaņā ar Valsts statistikas dienesta datiem, patēriņa cenas novembrī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu ir pieaugušas par 13,6% (gandrīz par 18% – pārtikai). Ukrainas IKP pieauguma temps pēdējos septiņus gadus vidēji ir -0,09% (jā, tas ir mīnus), liecina Ukrstat dati.

Kriptovalūta ir alternatīva pastāvīgi vērtību zaudējošajai valsts valūtai grivnai, kā to cilvēki visā pasaulē ir sākuši uzsvērt. Un neskatoties uz institūciju nevēlēšanos nopietni paskatīties uz šo jautājumu, šobrīd tiek gatavoti tiesību akti, kas legalizētu un regulētu Ukrainas kriptovalūtas ekosfēru. Amatpersonas cer piesaistīt nozīmīgas ārvalstu kriptovalūtas investīcijas, lai uzlabotu uzņēmējdarbības vidi, atbalstītu grivnu un veicinātu valsts attīstību.

Juridiski Bitkoins joprojām atrodas “krēslas zonā”

Līdz ar Ukrainā pieaugošo interesi par kriptovalūtu, Kijeva cenšas reaģēt uz esošajiem izaicinājumiem. Pašlaik Bitkoins nav ne likumīgs, ne arī nelikumīgs. Vēl joprojām tiek diskutēts par tā statusu, jo nav konsolidētas valdības pieejas šim jautājumam. Ukrainas Nacionālā banka tāpat kā lielākā daļa Austrumeiropas centrālo banku, – izsaka stingrus brīdinājumus par kriptovalūtas riskiem, kas nav uzskatāma par valūtu. Publiskajos paziņojumos to pārstāvji ir skaidri norādījuši, ka Natsbank rūpīgi sekos Eiropas regulatoriem un pasaules vadošajām centrālajām bankām, lai formulētu savu politiku.

Ukrainas plašsaziņas līdzekļi norāda, ka nav zināms, vai banka kaut ko darīs pēc tam, kad ASV regulatori ir akceptējuši Bitkoinu kā preci un atļaus fjūčeru pārdošanu. Tajā pat laikā kolēģi Kijevā ir sašaurinājuši alternatīvas:

“Viņi apgalvo, ka kriptovalūta nav ne digitālā nauda, nedz arī vērtspapīri. Preces nav minētas, bet ir minēti finanšu līdzekļi

– norāda komersants un kriptogrāfs Pāvels Kravčenko, atsaucoties uz 24 kanāla ziņām.

Kriptovalūtu legalizācija

Pirms dažiem mēnešiem Ukraina kļuva par pirmo valsti postpadomju telpā, kas ir izstrādājusi īpašus tiesību aktus, lai legalizētu kriptovalūtas un reglamentētu to pārvaldību, tirdzniecību, maksājumu veikšanu un citus darījumus. Kā liecina likumdevēju oficiālā tīmekļa vietne, kopš oktobra Ukrainas parlaments ir izstrādājis jau trīs likumprojektus.

Parlamentā ierosinātie tiesību akti vēl nav pieņemti

Oktobrī Augstākajā Padomē tika iesniegts likums “Par kriptovalūtas apriti Ukrainā”. Tā galvenais mērķis ir legalizēt Bitkoinu, kā ziņo Ukrainas plašsaziņas līdzekļi. Projekts paredz tādu pamatkonceptu legālu definējumu kā kriptovalūta, blokķēde, valūtas iegūšana un tamlīdzīgi. Tajā ir arī skaidra atruna – ne Centrālā banka, ne izpildvara Kijevā neuzņemas atbildību vai nenodrošinās aizsardzību pret risku, kas ir saistīts ar kriptovalūtām.

Tomēr kriptovalūtu biržām būs jāīsteno tā dēvētās “pārziniet savu klientu” procedūras un jānodrošina visaptverošs visu darījumu reģistrs. Šis likumprojekts arī groza Ukrainas Nodokļu kodeksu, iekļaujot svarīgo Bitkoina legalizācijas procesa aspektu. Tajā ir norādīti vairāki punkti, kas attiecas uz ieņēmumiem no kriptovalūtas ieguves procesiem un darījumiem ar kriptovalūtu. Sākotnējie ziņojumi par atbrīvošanu no nodokļiem darījumos ar kriptovalūtu, vēl nav apstiprināti.

Ukrainas likumdevēji 10. oktobrī ieviesa alternatīvu likumprojektu “Par kriptovalūtu un to atvasinājumu tirgus stimulēšanu”. Tiks izstrādātas kriptovalūtu un to atvasinājumu juridiskās definīcijas. Pamatnoteikumos, ko ir norādījuši Bitkoina pārvaldības pārstāvji, ir norādīts, ka kriptovalūtas ir “īpašuma tiesību objekti”, tātad kriptovalūtai ir juridisks statuss, kas atļauj veikt bartera darījumus apmaiņā pret citām precēm un pakalpojumiem. Mēneša beigās tika iesniegts arī papildu likumprojekts “Par grozījumiem Ukrainas nodokļu kodeksā (par kriptovalūtas tirgus stimulēšanu)”.

Juridisko procesu pabeigšana prasīs vismaz 6 mēnešus

Visi trīs likumprojekti līdz šim ir pārvarējuši galvenos šķēršļus, tie ir izgājuši cauri parlamentāro komisiju pārskatīšanas procesam, arī attiecībā uz finanšu un banku jautājumiem, ekonomikas politiku un muitas regulējumiem. Eiropas integrācijas komisijas locekļi ir arī apsprieduši šos projektus. Valsts pārvaldes ziņojumā ir iekļauti jautājumi par kriptovalūtas likumiem, kas paredz pievērst uzmanību jauno tiesību aktu ietekmei uz valsts budžetu. Bet juridisko procedūru pabeigšana, visticamāk, aizņems vismaz sešus mēnešus, jo Ministru kabinetam un Nacionālajai bankai ir jāizstrādā savi pakārtotie tiesību akti jauno likumu ieviešanai. Kā redzams, kad Ukraina legalizēs Bitkoinu, tā kļūt par pirmo bijušo padomju valsti, kas ir ieviesusi savu Bitkoina “legalizācijas” versiju.

Ukraina ir pirmā valsts, kuru interesē vietējo un ārvalstu kriptovalūtas investīciju piesaiste un kura realizē iniciatīvas, kas nodrošinātu zemākus elektroenerģijas tarifus un atbrīvojumus no nodokļiem. Gan privātpersonas, gan korporatīvās organizācijas varēs veikt kriptovalūtas ieguves un tirdzniecības darījumus. Paredzētie atvieglojumi tiks noteikti pēc galveno tiesību aktu pieņemšanas. Bet pat tagad ārvalstnieki, kuri vēlas veikt investīcijas Ukrainas kriptovalūtas sektorā, var Kijevā reģistrēt sabiedrību ar ierobežotu atbildību tikai par 100 ASV dolāriem Pameklējiet šo informāciju Google! 100 000 dolāru ieguldījuma gadījumā investoram tiks piešķirta Ukrainas pase.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top