Visas ziņas

Kāpēc Bitmain tieši tagad vēlas radīt savu mākslīgo intelektu

Bitmain un mākslīgais intelekts

Ķīnā notiek patiešām trakas lietas – pat pēc bitkoina kritērijiem. Lai arī daži uzskata kriptovalūtu bumu par lielāko spekulatīvo burbuli vēsturē, tieši uz šī viļņa pacēlās Ķīnas kompānija Bitmain Technologies, kas pārdod mainerus, kuri ģenerē 80% visu bitkoinu pasaulē. Saskaņā ar Bitmain līdzdibinātāja Džihana Vū teikto – “viņiem vienkārši paveicās”. Kompānija, par kuru vēl pirms diviem gadiem gandrīz neviens nezināja, 2017. gadā nopelnīja 3,5 mljrd. $.

Pastāv viedoklis, ka par “nopietnu” maineri tagad var kļūt tikai ar Bitmain iekārtu. Bet nevajadzētu aizmirst, ka tā ir Ķīna, kur viss var vienā mirklī sabrukt.

Pagājušajā gadā Ķīnas valdība izrēķinājās ar kriptovalūtu treidingu un aizliedza ICO likumdošanas līmenī, bet šogad ieminējās par nopietnu maininga ierobežošanu.

Tik nedrošos apstākļos Vū plāno nākamo nozīmīgo soli kompānijai: mākslīgā intelekta izstrādi. Pēc sarunām ar Bloomberg Businessweek Bitmain galvenajā birojā, Vū un viņa kolēģi dalījās ar domām par to, kāpēc mākslīgais intelekts ir vajadzīgs viņu ārkārtīgi noslēgtajai kompānijai.

Mākslīgajam intelektam nepieciešams liels skaits aprēķinu, kas to zināmā mērā padara līdzīgu mainingam: tieši ar to varēs tikt galā iestatāmie čipi, kas zināmi kā specializētas integrālas shēmas vai ASIC.

Pateicoties saviem “asikiem”, Bitmain kļuva par globālu tehnoloģisku kompāniju. Saskaņā ar Bernstein Research februāra pārskatu uzņēmums spēj iegūt peļņu vairāk nekā 3 mljrd. $ apmērā gadā, un tāds ienesīgums ir gandrīz samērojams ar daudz lielākas kompānijas Nvidia ienesīgumu. Pārskatā arī teikts, ka Bitmain, iespējams, ietilpst Taivānas giganta – čipu ražotāja Taiwan Semiconductor Manufacturing lielāko klientu pieciniekā līdz ar Apple un Qualcomm.

Oktobrī Bitmain sāka pārdot agrīnos sava Sophone BM1680 prototipus. Šis ASIC čips par 600 $ tiek pievienots datoram un kalpo vispirms jau mašīnu apmācību paātrināšanai. Lai gan pēdējais nedara visu to, ko spēj tādu kompāniju kā Nvidia un AMD videokartes, tas ir daudz lētāks un labāk piemērots dažiem dziļas izpētes veidiem.

Vū saka:

Mēs tikai cenšamies izdarīt to, ar ko citi pietiekami labi netiks galā.

Saskaņā ar viņa vērtējumiem – pēc pieciem gadiem līdz 40% ienākumu Bitmain iegūs no mākslīgā intelekta čipiem.

Un Vū ir pārdomāts rīcības plāns. Bitmain MI čips, kas nosaukts par Sophon (par godu niecīgam superdatoram no populārā Ķīnas zinātniskās fantastikas romāna The Three-Body Problem), nāca klajā piecus mēnešus pēc tamlīdzīga Google projekta – Tensor Processing Unit. Neraugoties uz to, ka Google ir acīmredzams līderis MI jomā, šie čipi ir pieejami tikai mākoņu servisu kompāniju klientiem, kas Ķīnā ir aizliegtas. Tas nostāda Vū izdevīgā situācijā. Starp citu, nesenais Bitmain stāsts liek saprast, ka Ķīnas kompānija diezin vai ilgi būs autsaiders mākslīgā intelekta jomā.

  1. gadā Vū – videospēļu fans, kas dod priekšroku baltiem T krekliem, viegliem džinsiem un sporta apaviem, sadūrās ar kripto pasauli, strādājot Pekinā par investīciju analītiķi. Šī tēma viņu burtiski pārņēma: viņš pārtulkoja ķīniešu valodā bitkoina white paper, ko sākotnēji Satoši Nakamoto bija uzrakstījis angļu valodā, un kļuva par kriptovalūtu online forumu pastāvīgo apmeklētāju.
  2. gadā Vū satikās ar uzņēmēju Mikri Čžanu, vakariņojot vietējā restorānā. Čžans – pēc specialitātes čipu izstrādātājs, dažus gadus pirms tam visu zaudējis investīcijās jaunuzņēmumā, kurš bija orientēts uz televizoru konsolēm. Viņi divas stundas apsprieda bitkoinu un beigās Vū piedāvāja organizēt čipu ražošanas kompāniju. Nākamajā rītā Čžans divas stundas veltīja tam, lai Vikipēdijā vairāk uzzinātu par kriptovalūtām, bet pēc tam piezvanīja Vū un apstiprināja savu dalību projektā. Tajā pašā gadā viņi pārdeva savu pirmo čipu.

Pēc Vū teiktā tas bija viens no diviem ar bitkoinu saistītiem biznesa modeļiem, kas šķita dzīvotspējīgi. Otrais – kriptobirža, modelis ar lieliem juridiskiem riskiem. Viņš saka:

Vienīgā lieta, kas patiešām ir laba – tas ir bitkoinu mainings, jo tas ir 100% likumīgi.

Sākumā, kad bitkoins un tā analogi piesaistīja galvenokārt matemātiķus-gīkus, mainingot varēja ar programmatūras palīdzību tieši klēpjdatorā. Bet, kriptovalūtu popularitātei pieaugot, maineri bija spiesti pieaudzēt savu fermu jaudas, ja vēlējās turpināt risināt uzdevumus un nopelnīt monētas konkurences apstākļos. Tas izraisīja neprātīgu tehnoloģisko “bruņošanās sacensību”: no maininga ar mājas PC procesoru pārgāja uz augstas veiktspējas videokartēm, kas pēc tam radīja ASIC ierīces.

  1. gada beigās, kad bitkoina cena pirmoreiz sasniedza 1000 $, maineri sāka eksperimentēt ar “asikiem”, tostarp tiem, kurus izstrādāja Bitmain.

Optimizētie silīcija čipi  strādāja ātrāk un patērēja mazāk elektronerģijas, nekā videokartes.

Bitmain maineri ar zīmolu Antminer – tās ir šaura profila skaitļošanas mašīnas, kuru cena variējas no dažiem simtiem līdz vairākiem tūkstošiem dolāru. Atšķirībā no tradicionālajiem PC, kuru darbu nodrošina daudzi dažādi komponenti, ASIC maineri sastāv no desmitiem vai simtiem identiskiem jaudīgiem čipiem.

Lielākā daļa klientu ir lielas maininga kompānijas vietās ar lētu elektrību, piemēram, Ķīnas provincēs ar elektroenerģijas pārpalikumu.

Bitmain panākumi izraisīja bitkoina agrīno atbalstītāju sašutumu, kuri tajā saskatīja vispirms jau veidu, kā sagraut centralizēto varu. Lēmumi par valūtas nākotni tiek pieņemti demokrātiski ar balsstiesībām, pamatojoties uz kontrolēto transakciju procentuālo daļu. Bitmain apgalvojums par to, ka bitkoins ir jāmaina, lai ikdienā to būtu vienkāršāk lietot (piemēram, nelieliem pirkumiem), izraisīja plašu rezonansi.

Kārtējo reizi apmainoties ar laipnībām, 2016. gadā vienmēr savaldīgais Vū kāda kritiķa Tviterī uzrakstīja “F— your mother”. Galu galā bitkoins ir sadalījies.  Bitcoin Cash, Bitcoin Gold…

Atceroties konfliktu, Vū saka:

Tas ir sens stāsts. Kriptovalūtu pasaule kļūst aizvien daudzveidīgāka.

Ņemot to vērā, Bitmain pārdod mainerus, kas iestatīti darbam ar desmitiem dažādām monētām, un plāno šo skaitli palielināt.

Bitmain aktivitāte joprojām izraisa pretdarbību. Aprīlī kompānija paziņo par maineri Ethereum – kriptovalūtai, kas tika uzskatīta par noturīgu pret ASIC.

Jaunumi izraisīja nelielu paniku, un čipu ražotāju akcijas kritās. Ethereum kopienā sākās diskusija par to, vai vajag rīkot hardfork, lai pasargātu sevi no Bitmain ASIC maineriem.

Kopš tā laika izstrādātāji ir nedaudz pieklusuši un samierinājušies, ka Bitmain ražo šādu produktu. Pats Vū vienaldzīgi izturas pret to, ka viņa kompānijai pārmet monopolismu. Viņš piebilst:

Ja ne mēs, tad tie varētu būt Intel, Nvidia vai AMD.

Pašreiz Bitmain atrodas avangardā. Tā būvē jaunas fermas ASV un tostarp fokusējas uz čipu izstrādi Ķīnā. Bitmain ir vērsta arī uz mākslīgā intelekta industriju, kas, atšķirībā no kriptovalūtām, var lepoties ar oficiālās Pekinas beznosacījumu atbalstu. Pagājušā gada jūlijā Ķīnas valdība paziņoja par plāniem līdz 2030. gadam pārvērst valsti par vadošo spēlētāju mākslīgā intelekta jomā, investējot pētījumos un ar to saistītu uzņēmumu atbalstā. Ja šie plāni tiks realizēti dzīvē, Bitmain nenoteiktā pozīcija un vajāšanas risks no varas iestāžu un regulatoru puses paliks pagātnē.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top