Kāpēc FTX pirms tās bankrota atvēra līdzekļu izņemšanu Bahamu salu klientiem?
Dažas dienas pirms FTX bankrota oficiālās pasludināšanas ar biržu notika daudz dīvainu notikumu no tās lietotāju viedokļa. Tostarp FTX sākumā ierobežoja, bet pēc tam vispār bloķēja līdzekļu izņemšanu no platformas, atsaucoties uz likviditātes problēmām. Tomēr pēc kāda laika līdzekļu izvadīšana atsākās, taču tikai Bahamu salu lietotājiem, kur atrodas biržas galvenais birojs. Kāds ir notikušā iemesls?
Atzīmēsim, ka visiem bija zināma īpašā attieksme pret FTX lietotājiem no Bahamu salām. Šai sakarā daži treideri iepriekš izmantoja viltotus dokumentus, lai apstiprinātu piederību šim reģionam, un pat mēģināja uzpirkt biržas darbiniekus. Un lai gan beigu beigās daži blokķēdes kopienas pārstāvji Twitterī to padarīja par joku – tomēr šķiet, ka dažiem no viņiem tomēr ir izdevies izņemt biržā iestrēgušo kriptovalūtu.
Tad kriptovalūtu cienītāji domāja, ka šādā veidā biržas vadība nevēlas saskarties ar papildu problēmām no viņu reģistrācijas valsts varas iestāžu puses. Šo jautājumu komentējis bankrotējušās biržas dibinātājs Sems Bankmans Frids. Izrādās, ka Sems speciāli atļāvis līdzekļu izņemšanu Bahamu salu iedzīvotājiem, lai “nenonāktu vienā vietā ar lielu skaitu sadusmotu cilvēku”. Par to viņš atzinies telefonsarunā ar kripto blogeri Tifani Fongu. Vienlaikus Bahamu salu ģenerālprokurors iepriekš paziņoja, ka FTX sabrukums radīja nopietnu kaitējumu valsts reputācijai.
Intervija ar Fongu tika ierakstīta telefona zvana laikā ar Bankmanu Fridu – fragmentu no tās var atrast blogera YouTube kanālā.
“Iemesls, kāpēc es to izdarīju, ir tāds, ka tas bija ļoti svarīgi biržas nākotnei. Tieši Bahamu salās es tagad atrodos, jūs nevēlaties būt valstī, kurā ir daudz niknu cilvēku. Jūs nevēlētos strādāt naidīgu cilvēku ieskautā kompānijā”.
Bankmans Frids apgalvo, ka viņš “dienu iepriekš brīdināja” Bahamu salu regulatorus par to, ka FTX grasās atvērt līdzekļu izvadi, taču tie nav atbildējuši ne “jā” – ne “nē”, pirms beigu beigās valsts lietotāji varēja iegūt piekļuvi savām monētām. Sems intervijā atzina, ka tāds lēmums bija netaisnīgs attiecībā pret visiem pārējiem, liekot saprast par bažām par savu drošību.
Saskaņā ar Cointelegraph avotu datiem – FTX bijušais izpilddirektors (CEO) arī bija tuvu tam, lai noskaidrotu hakera identitāti, kurš “kņadas aizsegā” gandrīz uzreiz pēc paziņojuma par bankrotu nozaga biržas aktīvus vairāk nekā 450 miljonu dolāru vērtībā.
“Es precīzi nezinu, kurš tieši tas bija, jo pusceļā uz to, lai noskaidrotu, man pazuda piekļuve biržas sistēmām. Es sašaurināju aizdomās turēto loku līdz astoņiem cilvēkiem. Es nezinu, kurš ir kurš no viņiem, bet man ir nojauta.”
Tai pašā intervijā Bankmans Frids teica, ka, viņaprāt, tas bija “vai nu bijušais darbinieks, vai kāds, kurš instalēja ļaunprātīgu programmatūru bijušā darbinieka datorā”. Atgādinām – kopienā arī iepriekš radās aizdomas, ka nekāds hakeru uzbrukums nav noticis – naudu it kā izņēmis pats Sems.
Mēs uzskatām, ka Sems Bankmans Frids saņem pārāk daudz iespējas izteikties mēdiju platformās, ņemot vērā viņa darbības. Viņa mijiedarbība ar lietotāju naudu tomēr izraisīja miljardiem dolāru zaudējumus nevainīgiem cilvēkiem, kuri diezin vai tuvākajā laikā tiks pie saviem līdzekļiem. Tādēļ daudzi kripto investori noteikti vēlētos redzēt Semu tiesas sēdēs – nevis dažādās konferencēs.