Kāpēc lidojumi ar katru gadu kļūs arvien bīstamāki
Kad cilvēki runā par globālās sasilšanas negatīvajām sekām, viņi parasti norāda uz ledāju kušanu, jūras līmeņa celšanos, dzīvnieku izmiršanu utt. Tomēr klimata pārmaiņu sekas patiesībā ir daudz nopietnākas, un tās jau sāk izpausties daudzās dzīves jomās. Pēc zinātnieku domām, gaisa satiksme ir kļuvusi bīstamāka nekā iepriekš, un ar katru gadu situācija tikai pasliktināsies. Turklāt tas notiek vairāku ar klimatu saistītu iemeslu dēļ vienlaikus.
Turbulence ir biežākais avāriju cēlonis
Turbulence ir visbiežākais avāriju cēlonis lidojumu laikā. Turbulence neizraisa lidmašīnu avārijas, taču tā izraisa pasažieru traumas un pat nāvi.
Kā norāda eksperti, klimata pārmaiņu dēļ šie negadījumi kļūst arvien biežāki, un pati turbulence kļūst ekstrēmāka. Saskaņā ar Rīdingas Universitātes atmosfēras zinātņu profesora Pola D. Viljamsa teikto, virs Ziemeļatlantijas okeāna zem skaidrām debesīm turbulence jau tagad notiek par 55 % biežāk nekā 1979. gadā. Tomēr līdz 2060. gadam šis rādītājs pieaugs līdz 180 procentiem, kas nozīmē, ka gaisa telpas platība, kurā būs turbulence, gandrīz trīskāršosies.
Iemesls, vēja plūsmas atmosfēras augšējos slāņos, kas virzās no rietumiem uz austrumiem, tās ir stipri paātrinātas. Kā liecina pētījums, ar katru temperatūras grāda pieaugumu vēja plūsma paātrinās par 2 procentiem.
Lidmašīnas arī biežāk sastopas ar skaidra laika turbulenci, kas tiek uzskatīta par visbīstamāko. Kā liecina viens no pētījumiem, īpaši apdraudētas ir Ziemeļāfrika, Austrumāzija un Tuvie Austrumi. Šis apdraudējums ir tik nopietns, ka, pēc pētnieku domām, tas būtu jāņem vērā gaisa kuģu konstruktoriem.
Gaisa blīvums samazinās, tādējādi apgrūtinot lidmašīnu pacelšanos.
Gaisa temperatūras paaugstināšanās ietekmē arī lidmašīnu spēju pacelties. Uzkarstot atmosfērai, gaiss izplešas un kļūst mazāk blīvs un samazinās dzinēju veiktspēja. Tāpēc lidmašīnām uz skrejceļa ir nepieciešams vairāk vietas, un to kravnesība samazinās.
Zinātnieki konstatēja, ka, klimatam sasilstot, lidmašīnu pacelšanās attālums palielinājās vidēji par aptuveni 0,15 % gadā. Kā ziņo aģentūra Bloomberg, ekstrēms karstums jau tagad izraisa daudz vairāk lidojumu kavējumu nekā ziemas laikapstākļi.
Aviokompāniju avārijas vētru dēļ kļūs par realitāti
2024. gada jūnijā vētras rezultātā tika nopietni bojāta Austrian Airlines lidmašīna. Tās priekšējo pārsegu gandrīz pilnībā iznīcināja krusa, un tika izsisti arī pilotu kabīnes logi. Par laimi, lidmašīna veiksmīgi nolaidās, un neviens no pasažieriem necieta. Pēc zinātnieku domām, šādi negadījumi vairs nebūs retums.
Ekstremāli augstas un zemas temperatūras izraisīs pastiprinātu nokrišņu daudzumu, kā arī intensīvākas un biežākas vētras. Saskaņā ar NOAA datiem kopš 1980. gadiem ir ievērojami palielinājies ekstrēmu vienas dienas nokrišņu daudzums, kas ietekmē daudz lielāku sauszemes teritorijas daļu nekā iepriekš.
Gaisa satiksmes ilgums palielināsies
Strūklas plūsmas (strauji plūstošas, šauras, līkumotas gaisa straumes Zemes atmosfērā) pastiprināšanās palēnina lidojumus uz rietumiem spēcīgā pretvēja dēļ. Saskaņā ar pētījumu katru gadu lidmašīnām būs jāpavada gaisā par 2000 stundām ilgāk nekā pašlaik.
Tas nozīmē lielākas izmaksas aviosabiedrībām un līdz ar to arī lielākas lidojumu izmaksas pasažieriem. Turklāt, jo ilgāk gaisa kuģis atrodas gaisā, jo lielāks ir risks, ka lidojuma laikā var notikt negadījums.
Skrejceļi tiks biežāk appludināti
Lidostas bieži tiek būvētas zemās un līdzenās vietās, kas ir ideāli piemērotas skrejceļu izbūvei. Taču tās jau tagad saskaras ar plūdiem. Brazīlijas Salgado Filho starptautiskā lidosta maijā tika appludināta rekordlielu nokrišņu dēļ.
Saskaņā ar 2021. gadā publicētajiem datiem 100 lidostas visā pasaulē atrodas zem jūras līmeņa. Līdz 2100. gadam jūras līmeņa celšanās dēļ jūras līmeņa paaugstināšanās risks, ka lielākās lidostas tiks appludinātas, palielināsies 69 reizes. Turklāt pat lidostas, kas neatrodas zem jūras līmeņa, var saskarties ar plūdiem, jo palielināsies nokrišņu un vētru daudzums.