Tehnoloģijas

Kāpēc nevajadzētu mājās glabāt vecas baterijas un akumulatorus

Kāpēc nevajadzētu mājās glabāt vecas baterijas un akumulatorus
Mūs ieskauj daudz dažādu ierīču un sīkrīku, kam nepieciešamas baterijas un akumulatori. Laika gaitā to resursi izsīkst, tāpēc rodas jautājums par to utilizāciju. Taču tā vietā, lai no tām atbrīvotos, dažkārt cilvēki dažādu iemeslu dēļ baterijas atstāj mājās. No vienas puses, baterijas un akumulatorus izmest parastajā atkritumu tvertnē patiešām nav atļauts. Taču, no otras puses, arī nevajadzētu tās glabāt mājās, jo tas var būt kaitīgi un pat bīstami veselībai.

Kādi ir bateriju un akumulatoru draudi?

Jebkuras baterijas vai akumulatora iekšpusē elektrolīta vidē atrodas katoda un anoda elektriskā ķēde. Ķīmiskās reakcijas rezultātā starp sārmiem vai smagajiem metāliem, piemēram, dzīvsudrabu, kadmiju, svinu, niķeli, rodas spriegums jeb, pareizāk sakot, potenciālu starpība.

Par dažu iepriekšminēto metālu, īpaši dzīvsudraba un svina, kaitīgumu nav nepieciešams runāt. Tiesa, tie nav visos akumulatoros. Visbīstamākās ir baterijas (uzlādējamās baterijas), jo tās satur vistoksiskākos smagos metālus.

Parastās sadzīves baterijas, piemēram, tās, ko izmanto tālvadības pultīs, bērnu rotaļlietās vai lukturīšos, satur cinku un mangānu. Lai gan šie metāli ir toksiski, tie nav tik kaitīgi veselībai kā dzīvsudrabs un kadmijs. Jāsaka, ka zinātnieki jau ir izgudrojuši nekaitīgas videi un cilvēkiem baterijas, taču tās vēl šobrīd nav pārdošanā.

Kas notiks, ja mājās glabāsiet vecas baterijas

Baterijas un akumulatori ir izgatavoti hermētiskā apvalkā, tāpēc, kad tie ir jauni, tie nerada apdraudējumu veselībai un videi. Tomēr laika gaitā apvalkā var zust hermētiskums, piemēram, akumulatora tilpuma palielināšanās dēļ. Ir zināms, ka pēc ekspluatācijas laika beigām tie “uzpūšas”.

Ne vienmēr ir iespējams vizuāli noteikt vecā akumulatora korpusa integritāti. Apvalka bojājuma gadījumā gaisā izdalās toksiski tvaiki, kas var izraisīt veselības pasliktināšanos. Toksiskie tvaiki ir īpaši bīstami bērniem un mājdzīvniekiem, bet arī pieaugušajiem var būt kaitīgi, ja viņi pastāvīgi atrodas telpā, kuras gaisā ir toksiski tvaiki.

Piemēram, svins uzkrājas nierēs, izraisa nervu sistēmas traucējumus un pat smadzeņu slimības. Svina iedarbība bērnībā var izraisīt veselības problēmas pieaugušā vecumā. Kadmijs uzkrājas vairogdziedzerī, aknās un nierēs. Tas ir kancerogēns un izraisa vēzi.

Dzīvsudrabs ir spēcīgākā inde, kas pieder pie pirmās bīstamības klases. Dzīvsudrabs uzkrājas visu orgānu audos, izraisa dzirdes un redzes traucējumus, ietekmē smadzenes, nervu sistēmu, elpošanas orgānus u. c., kā arī izraisa aknu un nieru bojājumus. Tomēr jāsaka, ka pēdējā laikā bateriju ražotāji ir atteikušies no dzīvsudraba izmantošanas.

Jāsaprot, ka toksisko elementu ietekme izpaužas tikai laika gaitā. Toksisko vielu mikrodozes no baterijām ilgstoši uzkrājas audos, dažkārt tas notiek vairāku gadu garumā. Pakāpeniski tās sāk iznīcināt organismu.

Kāpēc baterijas un akumulatorus nedrīkst izmest atkritumu konteineros

Ja baterijas un akumulatori atrodas izgāztuvē, tie sāk bojāties vēl ātrāk. Indīgie elementi vispirms iegulst augsnē un pēc tam nonāk gruntsūdeņos. Tā rezultātā tiek saindētas ūdenstilpes, tostarp tās, no kurām tiek ņemts ūdens.

Piesārņota tiek arī augsne, kurā aug kultūraugi. Tiek lēsts, ka viena baterija var piesārņot 16 kvadrātmetrus augsnes vai 400 litrus ūdens.

Lai novērstu kolosālu vides piesārņojumu, baterijas un akumulatori ir jānodod īpašos savākšanas punktos. Šim nolūkam lielveikalos ir uzstādītas specializētas tvertnes. Auto akumulatorus ir iespējams nodot autoveikalos un saņemt pat samaksu par to. Vidēji par nolietotu standarta akumulatoru maksā no 5 – 7 eiro. No savākšanas punktiem baterijas un akumulatori tiek nosūtīti uz pārstrādes uzņēmumiem, kur tie tiek utilizēti, nodarot minimālu kaitējumu videi.

Lai mazinātu kaitējumu videi un sev, centieties tomēr izmantot atkārtoti uzlādējamas baterijas. Tās kalpos ilgāku laiku.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top