Tehnoloģiju ziņas

Kāpēc saules aptumsuma laikā izklīst mākoņi

Kāpēc saules aptumsuma laikā izklīst mākoņi

Saules aptumsums ir aptumsuma veids, kad Mēness nostājas starp Sauli un Zemi, tādā veidā pilnībā vai daļēji aizklājot Sauli un aptumšojot Zemes virsmu. Lai to novērotu ir nepieciešamas tikai īpašas saulesbrilles, kas var filtrēt acīm bīstamos starus. 2024. gadā saules aptumsumu varēs redzēt 8. aprīlī un 2. oktobrī – šajās dienās Mēness aizklās Sauli, un diena uz dažām minūtēm kļūs tumšāka.

Daudzi cilvēki ir pamanījuši, ka Saules aptumsuma laikā mākoņi pēkšņi sāk izklīst. Tas nenotiek vienmēr, taču tas notiek bieži. Daudzus gadus zinātnieki nespēja saprast, kas to izraisa, un tikai nesen spēja sniegt skaidrojumu šai parādībai. Turklāt viņi atklāja vēl vienu interesantu detaļu, kas noteikti būtu jāpatur prātā tiem, kas cīnās pret globālo sasilšanu.

Mākoņi Saules aptumsuma laikā

Zinātniskās publikācijas Science Alert autori raksta, ka saules aptumsumu laikā mākoņi bieži izklīst. Parasti tie sāk izzust un atklāj cilvēkiem retās astronomiskās parādības skaistumu, kad Mēness aizklāj Sauli par 15%.

Protams, ne visi mākoņi izklīst. Ja Saules aptumsuma laikā debesis vienmēr būtu skaidras, mēs nekad nedzirdētu cilvēkus sūdzoties, ka viņi nevar redzēt aptumsumu mākoņainā laika dēļ. Tas, vai debesis būtu skaidras vai ne, ir atkarīgs no tā, kādi mākoņi bija izveidojušies pirms aptumsuma sākuma.

Mākoņu veidi

Zinātnieki identificē daudz dažādu mākoņu veidus, kurus iedala pēc formas, augstuma un vispārējā izskata. Baltus un pūkainus mākoņus, kuru aprisēs cilvēki ar labu iztēli saskata dažādus dzīvniekus un citas figūras, sauc par gubumākoņi. Ir arī slāņaini mākoņi, kas izskatās kā pelēkas segas, kas klāj visas debesis – tie parasti nozīmē stabilus laikapstākļus bez pārsteigumiem, bet nes līdzi smalku lietu vai sniegu. Ir arī spalvmākoņi un gubu lietusmākoņi.

Saules aptumsums mākoni

Kāpēc mākoņi izklīst

Profesors Viktors Trīss uzskata, ka Saules aptumsumu laikā izklīst tikai tie gubumākoņi, kuru pamatne atrodas mazāk nekā 2 kilometru augstumā – tie ir vistuvāk zemei. Ja astronomiskās parādības laikā debesīs ir spalvmākoņi, tie var joprojām aizsegt skatu uz Sauli.

Pētot Saules aptumsuma datus no 2005. līdz 2016. gadam, zinātnieki novēroja, ka gubumākoņi izzūd, kad Saule tiek aizklāta par 15 procentiem un tie neparādās, kamēr nav beidzies Saules aptumsums.

Lai noskaidrotu, kāpēc tā notiek, zinātnieki ir uzsākuši programmu, lai projecētu mākoņu uzvedību. Izrādījās, ka Saules aptumsumu laikā gubumākoņi izzūd, jo Saule pārstāj sildīt Zemes virsmu un tā strauji atdziest. Rezultātā pazūd uz augšu vērstas siltā gaisa plūsmas, kas ir ļoti svarīgas gubumākoņu veidošanās procesā.

Globālā sasilšana

Noslēpums, kāpēc Saules aptumsumu laikā mākoņi izklīst, var tikt uzskatīts par atrisinātu. Taču zinātniskā darba ietvaros zinātnieki ir pamanījuši vēl kādu interesantu detaļu.

Nākotnē, lai apturētu globālās temperatūras paaugstināšanos uz Zemes, zinātnieki vēlas mēģināt bloķēt saules gaismu. Teorētiski šāda tehnoloģija patiešām varētu atvēsināt Zemi.

Taču tagad izrādās, ja tiek bloķēta Saules gaisma, gubumākoņi vairs nevar veidoties. Miljardiem gadu tie ir filtrējuši saules gaismu, un bez tiem mūsu planēta var kļūt vēl karstāka, un kosmiskais “lietussargs” var nepalīdzēt.

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top