Mainings

Iznīcinām kripto mītus. Kas ir 51 procenta uzbrukums?

Iznīcinām kripto mītus. Kas ir 51 procenta uzbrukums?

Aktuala tēma – ņemot vērā Ethereum Classic pēdējo dienu problēmas. Daudzi kriptovalūtu “lietpratēji” uzskata, ka – ja lietotājam ir vairāk kā puse tīkla maininga jaudas, tad viņš var darīt ko vien vēlas – tērēt monētas pa labi un pa kreisi, var justies, kā  kripto dievs. Tas tā nav – noskaidrojam to sīkāk.

Kas tad īsti ir 51 procenta uzbrukums?

Pieņemsim – kādam mainerim pieder 60 procenti tīkla jaudas. Pateicoties tam, viņš var “paturēt’ savus blokus un nesūtīt tos uz tīklu, bet turpināt mainot savu ķēdīti patstāvīgi. Ļoti iespējams, ka šis maineris “sadabūs” vairāk bloku, nekā viss pārējais tīkls izvēlētajā laika periodā. Pēc tam maineris “uzrodas” ar savu garo ķēdīti un māj ar roku visiem pārējiem maineriem, tā sakot – sveiki un uz redzēšanos – man ir garāka. Tīkls priecīgi pieņem viņa ķēdīti, bet maineri, astes nolaiduši, iet mainot tālāk, nesaņemot par savu mainingu ne kapeikas – galu galā visi viņu bloki būs Orphan un Stale.

Kā to var izmantot?

Pieņemsim – jūs esat tas sliktais maineris ar 60 procentiem tīkla. Jums makā ir 100 BTC. Jūs mainojat un paturat savu garo ķēdīti, par to neviens nezina. Jūs nosūtat 100 BTC uz biržu, bet to darāt nevis savā ķēdītē, bet gan pārējās pasaules ķēdītē, kuru pieņem pārējie. Monētas nonāk līdz biržai un saņem apstiprinājumu. Jūs tās maināt pret citu kriptovalūtu, piemēram – Ethereum, un izvadāt no biržas. Pēc tam “izgāžam” savu garo ķēdīti pasaulē un noplātam rokas, sakot:

Piedodiet, kungi, visas pasaules ķēdīte nekam neder. Lūk, mana garā, un tā ir pareiza. 

Ethereum jums ir makā. Bitkoinu – kā izrādās – jūs nekur arī neesat sūtījis. Birža cieš zaudējumus.

Kas tad īsti ir 51 procenta uzbrukums

Ir jāsaprot, ka tīkla 51 procenta īpašnieks nevar to pārņemt, sagrābt vai iznīcināt. Viņam nav piekļuves lietotāju makiem vai transakcijām, kas tika veiktas vai tiks veiktas.

Vai tas ir izdevīgi? Nepavisam ne visām valūtām. Piemēram, bitkoinam noteikti nav izdevīgi (dārgi + ļoti sarežģīti) un arī tādā gadījumā tiktu praktiski iznīcināta visa sistēma.

Ko nevar darīt uzbrucējs?

Maineris ar vismaz 51 procentu neko nepārvalda. Viņš ir tikai maineris. Viņam nav piekļuves ne pie kādiem makiem. Bez jūsu maka privātās atslēgas nevienam pasaulē nav pie tā piekļuves. Maineris var rakt, bet var nerakt – proti, vai nu mainot blokus, vai nē. Jā, iespējams, ka ļaunprātis “atripinās” jūsu transakcijas atpakaļ, bet viņam nav nekādu iespēju mainīt jūsu transakciju adresātu vai nosūtīt monētas no jūsu maka jūsu vietā. Jūs un tikai jūs rīkojaties ar savu kriptovalūtu.

Uzbrucējs nevar izveidot jaunas monētas no gaisa, viņš nevar pārvaldīt neviena bilances! Tās ir muļķības!

 

Kāpēc neuzbrūk bitkoinam vai citai lielai valūtai?

Jāaprot, ka uzbrucēja izmaksas – tie ir miljoni dolāru, ja runājam par lielu monētu. Vien nedaudzi būs gatavi tādām izmaksām “iespējamās peļņas” dēļ.

Maininga pūli ar vismaz 51 procentu kādas monētas hash rate var tikai sagraut savu biznesu, pamēģinot apmānīt kopienu.

Ja pūls veiks 51 procenta uzbrukumu, par to uzzinās visi un uzreiz. Pūls tiks diskreditēts, ar to vairs nesadarbosies kripto izveidotāji un maineri, platforma vairs nepastāvēs. Vai viņam tas vajadzīgs? Pūli saņem diezgan labu procentu no maininga, tāpēc tāds scenārijs šķiet apšaubāms.

Pat ja ir zināms, ka pūls ir veicis tādu mahināciju, kriptovalūtu izveidotāji var vienkārši atritināt atpakaļ bloku ķēdīti, izmantojot patches. Tā jau bija ar DAO.

Kā pretoties 51 procenta uzbrukumiem

Biržas pieprasa daudzus apstiprinājumus pirms monētu ieskaitīšanas bilancē. Piemēram – ZEN vai ZCL tie ir veseli 500 apstiprinājumi, proti – 500 jauni bloki vai 1250 minūtes – gandrīz diennakti! Ilgi? Jā, bet tā kā šiem tīkliem piemīt mazs hash rate, tad nākas aizsargāties tieši tādā veidā. Uzbrūkošam mainerim noturēt vairāk kā 500 blokus būs tik dārgi, ka spēle nebūs tā vērta.

Pūli kontrolē notiekošo, visi redz – kas ar kādu hash rate maino un kurš ņem blokus. Ja pūls pamana ko nelāgu – tā pārstāvji nosūta informāciju kopienai un kriptovalūtas izstrādātājiem. Bet tie jau veic atcelšanu un pieņem turpmākos lēmumus.

 

Maineris ar vismaz 51 procentu neko nepārvalda

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top