Visas ziņas

Kas ir decentralizētā autonomā organizācija?

Kas ir DAO

Pašlaik noris diskusijas par kriptovalūtas un blokķēdes tehnoloģijas nozīmi un pielietojuma iespējām. Viens no jauninājumiem kiptovalūtas pasaulē ir Decentralizētas Autonomas Organizācijas (DAO) izveide.

Kas ir DAO?

Decentralizētā autonomā organizācija ir vide, kas pašpietiekami un patstāvīgi nodrošina kādas funkcijas apstrādi vai produkta izveidi. Šo terminu 2013. gadā ieviesa BitShares radītājs Daniels Larimers. Savukārt Maiks Hīrns jau ilgāku laiku atpakaļ DAO nākotni saistīja ar klientu pārvadājumu pakalpojumu nodrošināšanu, kas nozīmē, ka pasažieri tiek nogādāti no viņiem vēlamā punkta līdz galamērķim, un šis pakalpojums tiek apmaksāts bitkoinos. Daļa šo bitkoinu tiek izmantoti transportlīdzekļa uzlādei elektrostacijā.

DAO var nodošināt jebkura vieda ražojumu vai protokola izstrādi, izmantojot automatizētus mehānismus un atbilstošos protokolus, kas tiek integrēti blokķēdē. Pretstatā reālās pasaules ražošanas metodēm, DAO nodrošina darba vadītāja darbību procesu aizstāšanu ar mehanizētas sistēmas darbu, un biznesa lēmumu pieņemšana pilnībā tiek uzticēta tokenu īpašniekiem, kas pārstāv šo ekosistēmu.

Pašreizējā darbība

Iespējams DAO pašlaik ir vislabāk zināmā decentralizētā autonomā organizācija, kas ir izveidota Ethereum tīklā. Sākumā gan, kopš DAO izveides, tā tika pakļauta kiberzubrukumiem, kā rezultātā tika izveidots Ethereum Classic forks.

Protams, bez DAO pasaulē pastāv arī virkne citu decentralizētu autonomu organizāciju. BitShares DASH savukārt savai attīstībai izmanto DAO nodrošināto attīstības protokolu. BitShares DASH īpašnieki parasti balso par projektiem, kas darba komandai būs jārealizē, un šos projekta izstrādātājus finansē DASH attīstības bāze. DigixDAO un Maker DAO ir vēl divi organizāciju piemēri. Abām šīm organizācijām ir autonomas ekosistēmas, kas izstrādā un pārvalda stabilos koinus. Digix’s DGD pārvalda darbības ar digitālo zeltu, bet Maker DAO nodrošina ASV dolāru tokenizāciju.

Nesen paveiktais darbs

Kaut arī paši pirmie DAO plāni saistījās ar bitkoinu un citu altkoinu virsgrāmatu izstrādi, Ethereum viedo līgumu ieviešana paplašināja DAO darbības iespējas. Viedie līgumi ļauj algoritmu atbalstītajai sistēmai iekļaut daudz vairāk komponentu, nekā iepriekš bija cerēts.

Iespējams, šīs platformas pārveidos finanšu, medicīnas un apdrošināšanas nozares. Katra no tām saskaras ar nozīmīgiem ārējiem ietekmējošiem faktoriem, kurus autonomās kapitāla un darba organizācijas var risināt. Kriptovalūtas pasaulē pašlaik jau ir sākušies šo trīs nozaru pāveides procesi.

Nākotnes plāni

Vairāki akadēmisko aprindu pārstāvji un ekonomikas teorētiķi sāk uzskatīt, ka decentralizētās autonomās organizācijas spēj nodrošināt globālu pāreju uz postkapitalistisku sabiedrību. Ja esošais plāns tiks pareizi īstenots, DAO apvienos daudzus jaunus un nozīmīgus elementus, kas, kā norāda daudzi teorētiķi, ir indikators evolūcijai ārpus kapitālisma. Šie elementi ir – programmējama ekonomika, tokenu ekonomika un dalītā ekonomika.

Jebkuras produkcijas sastāvdaļu ražošanas automatizācijas iespēja, kā norāda projekta organizators, nozīmē to, ka DAO būs potenciāli efektīvāka un konkurētspējīgāka, nekā citi uzņēmumi jebkurā nozarē, jo DAO pilnībā samazina galvenās ražošanas izmaksas. Iespējams, ka nākošo desmitu gadu laikā DAO varētu kļūt par pirmo projektu, kurā tika veikta pāreja no darbinieka/vadītāja darba attiecībām uz dalībnieka/algoritma darba modeli.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top