Tehnoloģijas

Kas ir hologramma un kā to izveidot?

Kas ir hologramma

Foto: 849356/ Pixabay

Gaisma ir enerģijas veids, kas pārvietojas ar neticamu ātrumu: 300 000 kilometru sekundē. Gaisma no Saules uz Zemi nokļūst tikai 8 minūtēs.

Mēs varam uztvert apkārtējo pasauli ar acīm, jo tās ir kā sarežģīti gaismas detektori. Mūsu acis nepārtraukti uztver gaismas starus, kas atstarojas no tuvumā esošiem objektiem, kā rezultātā smadzenes var radīt vienmēr mainīgu priekšstatu par apkārtējo pasauli. Vienīgā problēma ir tā, ka cilvēka smadzenes nespēj detalizēti saglabāt atmiņā acīm redzēto.

Vai ir iespējams saglabāt gaismas starus?

19. gadsimtā tika atklāts veids, kā iegūt attēlus uz ķīmiski apstrādāta papīra. Fotogrāfija, kā jūs zināt, ir ievērojami mainījusi to, kā mēs redzam pasauli, kopš 20. gadsimta tā sniedz fantastiskas izklaides formas filmu un televīzijas veidā. Neatkarīgi no tā, cik fotogrāfija izskatās reālistiska vai mākslinieciska, patiesībā to nevar ne tuvu pielīdzināt realitātei.

Kas ir hologramma?

Pieņemsim, ka vēlaties nofotografēt ābolu. Jūs turat rokās fotokameru, un, nospiežot pogu, lai to fotografētu, atveras kameras objektīvs un ļauj gaismai nokļūt uz filmas (vecmodīgā fotokamerā) vai uz gaismas jutīgas mikroshēmas (digitālajā kamerā). Gaismas stari, kas atstarojas no ābola, nāk no viena virziena, tāpēc fotokamera var fiksēt tikai divdimensiju attēlu.
Ja cilvēks skatās uz ābolu, gaismas stari atstarojas no ābola virsmas abās acīs, un smadzenes šos gaismas starus apvieno vienā stereoskopiskā (trīsdimensiju) attēlā, tātad veidojas trīsdimensijas attēls. Ja nedaudz pagriežat galvu uz sāniem, no ābola atstarotie stari atstarojas nedaudz savādākā leņķī, un ābola daļas var izskatīties gaišākas, tumšākas vai pat būt citā krāsā.

Hologramma ir krustojums starp to, kas notiek tad, kad fotografējat un to, ko redzat reāli. Tāpat kā fotogrāfija, hologramma ir nemainīgs gaismas atstarojums no objekta. Bet hologramma arī izskatās reāla, kad jūs to aplūkojat tuvāk.

Kā izveidot hologrammu?

Hologrammu var izveidot, atstarojot lāzera staru no objekta, kuru vēlaties fiksēt hologrammā. Lāzera staru ir jāsadala uz pusēm, atstarojot to ar stiklu, kas ir pārklāts ar smalku sudraba kārtu, tā, lai puse lāzera gaismas atstarotos un otra puse izietu caur to. Viena puse atstarojas no stikla, nokļūst uz objekta un atstarojas uz fotoplates, kurā tiks izveidota hologramma. To sauc par objekta staru. Otra lāzera stara puse atstarojas no otra spoguļa un nokļūst tajā pašā fotoplatē. Tas ir balsta stars. Hologramma veidojas tad, kad šie divi stari sastopas fotoplatē.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top