Visas ziņas

Kas ir kriptobankas un kā tās strādā?

Kas ir kriptobankas un kā tās strādā?

Bitkoina izstrādātājiem savulaik bija liels mērķis – izveidot savu kriptobanku. Zinot to, kas ir nepieciešams, lai nodrošinātu atbilstošu bankas darbību, šī bitkoinu izstrādātāju apņemšanās, kas bija uzrādīta oficiālā dokumentācijā 2008. gadā, tajā laikā šķita ganrīz neiespējama. Ir pagājuši jau vairāk nekā desmit gadi un bitkoini joprojām atrodas tradicionālās finanšu sfēras perifērijā, tomēr izveidotā decentralizētā nozare šobrīd patiešām var replicēt un piedāvāt daudzus tradicionālo banku finanšu pakalpojumus, izmantojot blokķēdes tehnoloģiju, kas iepriekš nebija iedomājams.

Vai pastāv decentralizēta  finansēšana?

Decentralizētā finansēšana (DeFi) ir kļuvusi jau par teju labi zināmu finanšu terminu. Šobrīd daudziem ir nodrošināta iespēja izmantot decentralizētas kriptovalūtas maiņas un kreditēšanas platfomas. Blokķēdes tehnoloģija var nodrošināt tradicionālo banku pakalpojumu alternatīvu, un šajā ekosistēmā ir iespēja izmantot aktīvus ar lielāku elastību. Decentralizētā finansēšana neietilpst tradicionālo banku sistēmā, tā tikai imitē banku pakalpojumu funkcijas, taču nespēj nodrošināt tradicionālajām bankām tik nozīmīgo drošību. Populārās tiešsaistes maksājumu platformas Skrill izpilddirektors Lorenco Pellegrino (Lorenzo Pellegrino) :

“Pastāv zināms skaits uzņēmumu, kas apgalvo, ka darbojas kā bankas kriptovalūtas ekosistēmā, tomēr gandrīz visiem šāda veida uzņēmumiem ir grūti saglabāt bankas statusu reglamentētā telpā. Tiek izmantota šāda veida finanšu sfēras terminoloģija, jo tā apzīmē drošības un augstu regulējuma līmeni, tomēr, visticamāk, tieši tas iztrūkst viņu piedāvātajā finanšu palalpojumā.”

Kriptovalūtas ekosistēma nepiedāvā naudas izņemšanas iespēju  bankās, kas ir zināms trūkums. Netiek nodrošināta juridiska atbildība, un nav investoru aizsardzības shēmas gadījumā, ja viedie līgumi zaudē spēku. Tāpat kā regulējums, kas vēl tiek izstrādāts, arī kriptobanku nozare ir tikai attīstības stadijā,  to skaits ir pavisam neliels.

Tomēr blokķēdes tehnoloģijas paspārnē šī finanšu nozare sāk veidoties un regulatoriem to jau ir nācies pamanīt.

Kas ir kripto banka?

Kriptobankas ir banku iestādes, kas veic standarta ar naudu saistītas finanšu darbības, piemēram, tiek nodrošināti noguldījumi, uzkrājumi, aizdevumi un aizņēmumi. Kaut arī šie piedāvātie pakalpojumi lieliski raksturo arī standarta banku piedāvāto pakalpojumu klāstu, šajā ekosistēmā galvenā valūta ir kriptovalūta.

Blokķēdes tehnoloģijas uzņēmumiem ir jāsaskaras ar diviem izaicinājumiem – ir jāievēro normatīvās vides prasības un ir jābūt atbilstošai spēju kapacitātei nodrošināt uzticamus finanšu risinājumus. Progresīvas politikas veidotāju valstī, kāda, piemēram, ir Vācija, finanšu uzņēmumi un iestādes, kurām ir atbilstošs naudas līdzekļu vai aktīvu apjoms, var viegli piedalīties decentralizētajā ekonomikā ar kripto bankas starpniecību. Šāda veida kripto bankas, piemēram, Bitwala un Spot9, jau šobrīd sāk veidot tiltu starp fiat valūtas sistēmu un kripto ekonomiku.

Vācijas Federālās finanšu uzraudzības iestādes pārvaldītie Bitwala noguldījumi Vācijas noguldījumu garantiju sistēmā ir apdrošināti līdz EUR 100 000 (aptuveni $113 000), tāpat kā citās Vācijā regulētās bankās. To  partnerība ar Eiropas Savienības regulētām SolarisBank nodrošina, ka kontu īpašnieki var lietot Bitwala norēķinu kontu tāpat, kā to darītu ar savu parasto bankas kontu, t.i., saņemt samaksu, maksāt īri un rēķinus, veikt valūtas maiņu, nosūtīt starpbanku maksājumus un bez sarežģījumiem uzglabāt naudu gan fiat valūtā, gan kriptovalūtā.

Banku pakalpojumi

Ņemot vērā blokķēdes tehnoloģijas finansējuma unikālās iespējas, daudzi no lielākajiem centralizētajiem kripto uzņēmumiem var piedāvāt banku pakalpojumus citiem uzņēmumiem, pat tad, ja regulējums nav pilnībā izstrādāts. ASV Vērtspapīru un biržu komisija vēl nav norādījusi, ka šie uzņēmumi var integrēties banku sistēmā, un pagaidām tie būtībā ir investīciju fondi. Coinbase Custody ir viens no lielākajiem piemēriem, taču uzņēmums varēs iegūt bankas statusu tikai tad, ja regulatori to apstiprinās.

Investoriem un uzņēmumiem, kas izvēlas darboties, pilnībā ievērojot nodokļu sistēmas prasības un regulējumus, būs jāveic atskaites, lai likumīgi veiktu ieguldījumus tokenos, kas pieejami ir Coinbase Custody. Tas neliks investoriem kripto tirgū veikt liela apjoma bitkoinu uzglabāšanu bezsaistē, pilnībā ļaujot integrēt savus līdzekļus Coinbase Pro apmaiņā, apdrošināt savus noguldījumus, veikt pielāgotu atskaišu sagatavošanu un trešo personu revīziju.

Pieaugošais BTC banku skaits visā pasaulē

Kas pietrūkst Coinbase risinājumam? Amerikas Savienoto Valstu iedzīvotājiem Coinbase nodrošina uzticamu naudas līdzekļu uzglabāšanu un apmaiņu, taču netiek nodrošināta iespēja apmaksāt rēķinus no Coinbase konta un saņemt algu. Ar kriptovalūtu var norēķināties ASV kinoteātros vai atmaksāt naudu draugam, kurš iegādājās jums kino biļeti, nosūtot naudu uz viņa bankas kontu. Coinbase konta īpašniekam vispirms ir  jānosūta bitkoini no Coinbase uz pievienoto banku, pēc tam no pievienotās bankas uz paša lietotāja bankas kontu. Bez normatīva apstiprinājuma fiat valūtu var apmainīt pret kriptovalūtu (un otrādi), bet fiat valūta un kriptovalūta nepieder vienai naudas sistēmai. Skaidrs, ka joprojām pastāv šķēršļi pārskaitījumu jomā. Lorenco Pellegrino:

“Kaut arī kriptovalūtai noteikti būs liela loma maksājumu nākotnē, mēs uzskatām, ka tā papildinās pašreizējo monetāro sistēmu, nevis konkurēs ar to.  Maksājumu apstrādes pakalpojuma sniedzējiem, piemēram, kā mums, būs izšķirīga loma šajā sfērā.” 

Ir skaidrs, ka kriptovalūtas pielāgošana pašreizējai monetārajai sistēmai nav iespējama.

Kriptovalūtas tirdzniecības platformām ir jākonkurē un jāievēro regulatoru nosacījumi, taču nedrīkst aizmirst arī par pārskaitījumu lielo lomu, kas ir viens no pieciem valūtas pamatelementiem.

Tokeni un koini pēc būtības ir spēcīgs naudas līdzeklis, taču regulējums var ierobežot to pārskaitījumus. Tādas progresīvas platformas kā MyCryptoBank.io var izmantot fiat valūtai piesaistītus stabilos koinus, lai veiktu bezmaksas pārrobežu darījumus, ieguldījumus, taču lielākoties naudas īpašnieks izvēlas savā īpašumā glabāt reālus ASV dolārus vai kapitāla vērtspapīrus (un nevis blokķēdes atvasinājumus), līdz ar to pastāv poblēma šajā sakarā. Regulatori var ietekmēt kriptovalūtas apriti un radīt šķēršļus tās izvēlē.

Secinājumi

Cilvēki vēlās izmantot visu sev pieejamo naudu, nevis 90% no tās. Šobīd nepietiek ar atvasinātu naudas līdzekļu vai nedrošu debetkaršu risinājumiem. Uz visiem blokķēdes finanšu darījumiem attiecas pamatā esošā fiat tirgus trīs līdz piecu dienu darījuma apstrādes laiks. Ja darījuma partneri apmainītos ar kriptovalūtas aktīviem (digitālo valūtu, kurai nav vajadzīga centrālas regulējošas iestādes starpniecība), nevis ar fiat valūtu, maksājumus varētu veikt dažās minūtēs.

Pašlaik tiek veikti lēni soļi, lai kriptovalūtu atzītu par vērtīgu valūtu pāskaitījumu veikšanai un uzglabāšanai. Nākotnē attiecībā uz kriptovalūtas ekosistēmu vislielāko labumu gūs visliberālākās banku iestādes ar integrētu ekonomiku. Ņemot vērā to, ka bitkoini joprojām nav centrālās finanšu sistēmas fokuspunktā, var droši prognozēt, ka masveida bitkoinu atzīšana nav tik drīz sagaidāma.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top