Visas ziņas

Kas ir Streisandes efekts?

Jau sen tiek uzskatīts, ka internets ir vieta, kur informāciju un datus nebūtu jācenzē. Taču ne visi šo uzskatu atbalsta, īt īpaši to noraida valdības politika, taču daudzi interneta lietotāji ir pret cenzēšanas ideju. Šajā sakarā ir nozīmīgi apskatīt, ko nozīmē Streisandes efekts.

Kas ir Streisandes efekts?

Streisandes efekts ir parādība, kurā mēģinājums noņemt, slēpt vai cenzēt informāciju internetā rosina pretēju efektu, proti, tās tālāku izplatīšanos. Būtībā tas nav nekas jauns (cilvēkus ir vienmēr piesaistījusi aizliegta, slēpta informācija) un internets šo parādību ir popularizējis.

Šis efekts ir nosaukts amerikāņu mākslinieces Bārbras Streisandes (Barbra Streisand) vārdā, kuras mēģinājums noslēpt savas Malibu mājas fotogrāfijas, cieta neveiksmi, tām tika pievērsta vēl lielāka uzmanība. Fotoattēli tika pavairoti un kļuva pieejami dažādās interneta vietnēs, būtībā šos fotouzņēmumus vairs nebija iespējams noņemt no interneta.

Lieki piebilst, ka lielākā daļa sabiedrisko attiecību speciālistu zina par šādu Streisandes efektu un tā gravitācijas vilkmi. Viens no ieteikumiem gadījumā, ja kāda slēpta informācija pēkšņi ir nokļuvusi sabiedrības rokās, ir pieņemt šo situāciju vai vienkārši to ignorēt.

Kā internets rada piemērotu vidi Streisandes efektam?

Interneta ieviesēji jau sākotnēji atbalstīja un iedibināja informācijas brīvības ētiku. Piemēram, organizācija Electronic Frontier Foundation, ir plaši pazīstama ar savu izteikto privātumu un digitālo tiesību aizstāvību. Šī organizācija pat izdeva Kibertelpas Neatkarības Deklarāciju.

Pēc būtības internets nav bijis paredzēts informācijas slēpšanai un vienmēr ir bijusi atbalstīta brīvi pieejama informācija. Tomēr ir jāņem vērā tas, ka atšķirībā no drukātās preses, interneta vidē ir iespējams satriecoši lielā ātrumā un bez īpašas kontroles pavairot un publicēt “aizliegta” satura informāciju. Līdz ar to tas masveidā pastiprina cilvēku vēlmi meklēt un atrast slēptu un aizliegtu informāciju. Šāda vēlme kalpo par labu augsni Streisandes efekta izplatībai.

Tomēr internets arī parasti aizsargā privātumu. Tātad, lai gan daudzi cilvēki vēlas brīvi piekļūt dažāda satura informācijai, kopumā informācijas un datu drošība internetā tiek augstu novērtēta.

Streisandes efekts arī kripto pasaulē bieži pamanīts, tikai ir jāmāk atšķirt, kur tas ir speciāli izspēlēts, kur patiess.

Noslēgumā

Streisandes efekts būtībā pasaulē ir kļuvis plaši zināms, kaut gan izskatās, ka daudzas sabiedrisko attiecību kompānijas un cilvēki kopumā arvien vairāk cenšas no tā izvairīties. Vikipēdijas mājaslapā ir pieejama informācija par Streisandes efektu, un ir redzams slavenais Streisandes Malibu mājas fotoattēls, kurš guva ievērību 15 gadus atpakaļ.

Kas ir Streisandes efekts

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top