Visas ziņas

Kas ir zināms par 3400 gadus senu pilsētu, kas parādījās no ūdens Irākā?

Kas ir zināms par 3400 gadus senu pilsētu, kas pacēlās no ūdens Irākā?

Zinātnieki mūs nemitīgi biedē par globālo sasilšanu, un šie brīdinājumi nav protams bez pamata. Gaisa temperatūras paaugstināšanās dēļ ledāji kūst, kas vēlāk var izraisīt pilsētu applūšanu, daudzu dzīvnieku un augu sugu nāvi. Taču tam ir tomēr arī viens neliels pluss – dažkārt globālā sasilšana netieši palīdz arheologiem atklāt nezināmas senās pilsētas, kuras laiku gaitā nokļuvušas zem ūdens. 2018. gadā Irākā tika atklāta applūdusi pilsēta, kas piederēja senajai Mitanni impērijai. Ik pa laikam viņa atkal nokļūst zem ūdens, bet zinātniekiem izdodas atrakt un pasargāt senās ēkas no mitruma. Noskaidrosim sīkāku informāciju par šo neparasto arheoloģisko vietu.

Apšaubāms globālās sasilšanas pluss

Irāka ir viena no valstīm, kuru visvairāk skārusi globālā sasilšana. Jau vairākus gadus štata dienvidu daļa ir cietusi lielos postījumos no lielā sausuma. Lai novērstu ražas zudumus, varas iestādes nolēma ņemt ūdeni no ūdenskrātuves Mosulas pilsētā. Milzīgajā ūdenskrātuvē ūdens kļuva mazāk un 2018. gadā cilvēki krastā ievēroja seno ēku paliekas.

Dažkārt Mosulas ūdenskrātuve atkal piepildās ar ūdeni, tāpēc zinātniekiem ir ļoti ierobežots laiks seno būvju izpētei. Lai pasargātu tās no ūdens, tie pārklāj ēku paliekas ar plastmasas kupolu. Kad ūdens līmenis nokrītas, darbs pie drupu izpētes atkal tiek atsākts. Ko viņi atrada un uzzināja par senajām būvēm?

Applūdusī  pilsēta Irākā

Applūdusī pilsēta nepārprotami piederēja senajai hurītu valstij Mitanni, kas atradās netālu no Tigras upes un kurā dzīvoja daudzi hurri un semīti. Zinātnieki nav pārliecināti, taču, visticamāk, viņi ir atklājuši Zakiku pilsētu, kas bija nozīmīgs senās valsts centrs. Pēc pētnieku domām, Mitanni valsts pastāvēja ap 1550 gadu pirms mūsu ēras.

Kad 2018. gadā senās pilsētas drupas pirmo reizi parādījās, arheologi varēja dokumentēt senas apmetnes palieku esamību. Trīs gadus vēlāk pilsēta atkal bija pieejama, un zinātnieki sāka to kartēt. Viena no lielākajām Zakiku celtnēm ir pils. Tāpat pilsētā ir nocietinājums ar mūri un torņiem, industriālais komplekss un milzīga noliktava.

Kā stāsta pētniece Ivana Puljiza, visvairāk viņus interesē noliktava. Pastāv iespēja, ka tajā tiek glabāts milzīgs skaits seno artefaktu. Turklāt tie nepārprotami tika izgatavoti ne tikai Mitānijā, bet arī tika atvesti no citām senajām valstīm.

Kas ir zināms par 3400 gadus senu pilsētu, kas pacēlās no ūdens Irākā?

Kāpēc senā pilsēta sabruka un nogrima?

Zinātniekus ļoti pārsteidza tas, ka, neskatoties uz atrašanos zem ūdens, konstrukciju sienas bija ļoti labi saglabājušās. Un tas neskatoties uz to, ka būvniecībā izmantotie ķieģeļi netika pakļauti termiskai apstrādei! Tiek uzskatīts, ka senā pilsēta tika iznīcināta 1350. gadā pirms mūsu ēras spēcīgas zemestrīces rezultātā. Un tā nokļuva zem ūdens aptuveni 80. gados, rezervuāra būvniecības laikā. Kā celtnieki nepamanīja senās un tik lielas būves, nav skaidrs.

Interesants atradums ir arī keramikas kannas, kuru iekšpusē tika atrastas vairāk nekā 100 neapdedzinātas māla plāksnes ar uzrakstiem. Pēc zinātnieku domām, tie parādījās pēc pilsētas iznīcināšanas. Šobrīd zinātnieki vēlas tos atšifrēt, jo plāksnēs esošā informācija var daudz pastāstīt par seno pilsētu. Arheologi vēlas vismaz zināt, kas pilsētā dzīvoja un ar ko viņi nodarbojās.

Tas ir brīnums, ka ķīļraksta plāksnes, kas izgatavotas no māliem, saglabājušās pēc ilgas atrašanās zem ūdens, sacīja pētnieks Pīters Pfalcners.  Iespējams, nākotnē zinātnieki uzzinās vairāk par seno pilsētu

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top