Kas mīt Jupitera lielākā pavadoņa zemledus okeānā?
Vai pašreizējo laiku var saukt par “jauno kosmosa izpētes laikmetu”? Šķiet, ka jā, jo šodien mēs ne tikai laižam kosmosā raķetes, Marsa visurgājējus un Starman ar Teslu, bet arī plānojam misijas uz attālākiem Saules sistēmas punktiem, piemēram, uz Jupitera pavadoņa “Eiropa”. Sestā lielākā Saules sistēmas planēta zinātniekus interesē jau ilgu laiku, jo zem tās ledus slāņa var būt labvēlīgi apstākļi dzīvo radību pastāvēšanai.
Šajā konkrētajā gadījumā mēs nerunājam par fosfīnu (kas arī atrodas uz Venēras) un arī ne par mikroorganismiem (kas, iespējams, atrodas uz Marsa), bet gan par dzīvām radībām, kas var apdzīvot šīs tālās un aukstās planētas zemledus okeānus. Nesen kosmosa pētniece profesore Monika Breidija nāca klajā ar atklājumu, ka astoņkājiem līdzīgas radības varētu apdzīvot Jupitera pavadoni Eiropa.
Vai uz pavadoņa “Eiropa” ir dzīvība?
Lai cik fantastiski tas neizklausītos, bet citplanētiešu meklējumi ir viens no svarīgākajām kosmosa pētnieku darbiem, kā arī šie meklējumi kalpo par pamatu daudzām kosmosa izpētes programmām. Neapšaubāmi, ārpuszemes dzīvības meklējumi darbojas kā diezgan spēcīgs stimuls, lai plānotu doties kosmosā, pat neskatoties uz daudzajiem riskiem, ko šī aukstā un nedraudzīgā vide sevī slēpj. Mēs joprojām vēl neesam atraduši ārpuszemes dzīvības avotus, taču tas nenozīmē, ka Visumā mēs esam vieni. Turklāt mēs nevaram izslēgt faktu, ka zem kilometriem biezā ledus slāņa uz gāzes giganta pavadoņa “Eiropa” pastāv dzīvība. Runājot par dzīvības formām, kas varētu būt uz Jupitera pavadoņa, ir domājams, ka dzīvās radības visdrīzāk līdzinās astoņkājiem.
Pēc planetoloģijas un kosmosa zinātņu profesores, Liverpūles universitātes rektores Monikas Breidijas teiktā “Big think” izdevumā, ir noprotams, ka nezināmas dzīvības pastāvēšanas varbūtība kaut kur Piena ceļa galaktikā ir diezgan liela.
Runājot par dzīvības pastāvēšanas iespēju ārpus Zemes, daudzu zinātnieku acis ir vērstas uz Jupitera pavadoni vai drīzāk uz to, kas var būt paslēpts zem tajā esošā ledus slāņa. Uz Jupitera pavadoņa zem ledus esošās dzīvības formas var būt attīstītākas nekā uz Marsa esošās baktērijas, un tām var būt astoņkāju “inteliģence”.
Jāatzīmē, ka ledus biezums uz gāzes giganta pavadoņa vietām var sasniegt pat 24 kilometrus, kas padara ūdens pastāvēšanu šķidrā fāzē ļoti ticamu. Turklā zem ledus esošais ūdens var pasargāt visas dzīvās būtnes no radiācijas un asteroīdu ietekmes. Tajā pašā laikā Breidija neuzskata mūsu Saules sistēmu par īpašu , “no statistikas viedokļa, pētot citas zvaigznes un galaktikas, mums vajadzētu spēt atrast dzīvībai piemērotus apstākļus arī citviet,” saka profesore. Tomēr diez vai tik drīz notiks tikšanās ar citplanētiešiem – ņemot vērā lielo attālumu no citām planētām.
Zinātnieki Jupitera pavadoni “Eiropa” sauc par “okeānu pasauli” pēc gadu desmitiem ilgajiem novērojumiem, norādot uz okeānu esamību uz tā zem ledus. Pavisam nesen, 2019. gadā NASA apstiprināja tvaiku esamību uz Jupitera. Jāatzīmē, ka Jupitera mēness ir nedaudz mazāks nekā mūsu mēness un tas griežas ap Jupiteru ik pēc 3,5 dienām.
Astoņkāji-citplanētieši
Tātad, ja pieņemam, ka zem kilometriem biezā ledus slāņa pastāv okeāni, kuros ir dzīvas radības, tad kāpēc pētnieki runā tieši par astoņkājiem? Daži astoņkāji patiešām izskatās vairāk kā citplanētieši nekā dzīvas radības, kas parādījās evolūcijas gaitā uz mūsu planētas.
Pirmkārt, astoņkāji ir jūras dzīvnieki, tātad astoņkājiem līdzīgas radības var izdzīvot ūdenī arī zem 24 kilometru bieza ledus. Otrkārt, astoņkāji var mainīt savu formu, lai maskētos aizsardzības nolūkā. Piemēram, daži astoņkāji guļ plakaniski, maskējoties par plekstēm, un spēj pārsteidzoši labi paslēpties. Ņemot vērā to, ka mēs nezinām, kāds varētu būt ūdens zem Jupitera ledus slāņa, ir loģiski pieņemt, ka dzīvajām radībām, kas atrodas šajā ūdenī, vajadzētu būt spējai nokļūt pat visgrūtāk pieejamās vietās.
Šīm apbrīnojamajām radībām ir arī neticami sarežģīta nervu un redzes sistēma. Tiek uzskatīts, ka astoņkājiem ir augsts intelekts, taču tas, kā tie uztver pasauli un ar to mijiedarbojas, ļoti atšķiras no mugurkaulniekiem, kas ir attīstījušies evolūcijas laikā uz Zemes. Tādējādi astoņkāju iepazīšana var kalpot par svarīgu alternatīvu modeli dzīvo organismu inteliģences izpētei kopumā un var palīdzēt ekspertiem atpazīt neparastas inteliģento dzīvo radību izpausmes, kas ir radušās citās planētās.