Visas ziņas

Kas var notikt ar cilvēku ekstremu atrakciju laikā?

 

Kas var notikt ar cilvēku ekstremu atrakciju laikā?

Atrakcijas katru gadu piesaista lielu skaitu bērnu un pieaugušo. Populārākās no tām ir “amerikāņu kalniņi”, “centrifūgas”, “brīvā kritiena tornis”, “katapulta” un citi ekstrēmi veidi. Tomēr tikai retais zina, ka nāves gadījumi atrakcijās ir salīdzināmi ar nāves gadījumiem autoavārijās. Taču ne visi traģiskie gadījumi ir saistīti ar tehniskām kļūmēm. Dažkārt cilvēka organisms vienkārši nespēj izturēt pārmērīgu fizisko un emocionālo slodzi.

Kā atrakcijas ietekmē ķermeni

Jebkuras vides apstākļu izmaiņas, vai tā būtu temperatūra, gaisa sastāvs vai pat gravitācija, var izraisīt traucējumus cilvēka organismā. Kā piemēru varu minēt bezsvara stāvoklī, kurā astronautiem pamazām sākas nieru traucējumi, pamanāmas ir asins ainas izmaiņas utt… Kāda tam ir saistība ar atrakciju parkiem?

Ekstrēmas atrakcijas gandrīz vienmēr ir saistītas ar pēkšņiem paātrinājumiem, virziena maiņām, rotācijām, straujiem pacēlumiem un citām izmaiņām. Tas ir iemesls, kāpēc cilvēkiem patīk atrakcijas. Tomēr gravitācijas spēks, kas iedarbojas uz mums, pastāvīgi mainās. Tā rezultātā ķermenis pastāvīgi tiek pakļauts spēcīgai slodzei, kas izraisa dažādas fizioloģiskas izmaiņas.

Pārslodzes gadījumā smadzenes aktivizē nervu sistēmu, šī iemesla dēļ notiek strauja adrenalīna izdalīšanās.Savukārt adrenalīns  paaugstina asinsspiedienu, paātrina sirdsdarbību, paplašina bronhus, palielina asins plūsmu uz smadzenēm.

Taču tas vēl nav viss – pārslodzes ietekmē balsta un kustību sistēmu, t. i., kaulus, locītavas un muskuļus. Tāpēc, ja cilvēka pozīcija ir nepareiza, piemēram, ja operators kļūdās fiksācijā, iespējamas mugurkaula, kakla, ekstremitāšu vai pat galvas traumas. Tiesa, mūsdienu atrakcijas ir drošākas nekā pirms 100-150 gadiem, tomēr traumas joprojām notiek.

Kas var notikt ar cilvēku ekstremu atrakciju laikā?

Atrakcijas ietekmē cilvēka asinis

Pārslodzes laikā asinis kļūst daudz smagākas, tāpēc sirdij ir grūtāk tās izpumpēt cauri asinsvadiem. Tās lēnās plūsmas dēļ sākas hipoksija, kas nozīmē, ka orgāni, tostarp smadzenes, saņem mazāk skābekļa. Šī iemesla dēļ var rasties reibonis vai pat samaņas zudums.

Turklāt asinsvados var veidoties asins recekļi, kas palielina trombu veidošanās risku, kas savukārt var izraisīt insultu un sirdslēkmi. Tāpēc cilvēkiem, kuriem ir nosliece uz trombu veidošanos, labāk izvairīties no atrakcijām.

Atrakcijas var izraisīt sirdsdarbības apstāšanos

Pēc kardiologu domām, arī cilvēkiem ar sirds problēmām vajadzētu izvairīties no ekstrēmām atrakcijām. Asas sajūtas izraisa aritmiju, kas var izraisīt nopietnu lēkmi un pat sirdsdarbības apstāšanos. Atgādinām, ka emocionālais stress tiek uzskatīts par vienu no galvenajiem faktoriem, kas ietekmē sirds darbību.

Atrakciju negatīvo ietekmi uz sirdi pierāda ne tikai zinātniskie pētījumi, bet arī skumja statistika. Piemēram, šā gada oktobrī Apvienotajā Karalistē piecus gadus vecam zēnam tika konstatēta sirdsdarbības apstāšanās. Iepriekš līdzīgi gadījumi ir notikuši ar pusaudžiem un arī pieaugušajiem.

ekstremu atrakciju laikā

Kam nevajadzētu braukt atrakcijās

Tātad mēs jau esam noskaidrojuši, ka no atrakcijām vajadzētu atteikties cilvēkiem ar noslieci uz trombozi, kā arī ar vāju sirdi. Turklāt no šādas ekstrēmas izklaides vajadzētu izvairīties cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar mugurkaulu, jo pārslodze un pēkšņi grūdieni var  veicināt muguras traumas.

Arī cilvēkiem, kuriem ir vestebulārie traucējumi nevajadzētu izbaudīt šādas atrakcijas. Pretējā gadījumā- var rasties reibonis, līdzsvara zudums un slikta dūša, bet tas vēl nav viss. Ir gadījumi, kad no atrakcijām jāatsakās uz laiku, piemēram, cilvēkiem pēc operācijas vai grūtniecēm.

Saskaņā ar medicīnas ekspertu teikto, uz ekstrēmām atrakcijām nedrīkst vest mazus bērnus. Viņiem vēl nav pilnībā nostabilizējušies fizioloģiskie procesi, tāpēc viņi ir jutīgāki pret pārslodzi un stresa situācijām.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top