Tehnoloģijas

Ķīnas visurgājējs Zhurong uz Marsa ir iemidzināts

Ķīnas visurgājējs

Rovera Zhurong darbība uz Marsa ir apturēta – aukstuma, smilšu un putekļu vētru dēļ.

Roveris darbojas ar saules enerģiju un kopš 18. maija ir pārgājis uz miega režīmu. Tikmēr temperatūra uz Sarkanās planētas ir aptuveni -20°C dienā un -100°C naktī, liecina Ķīnas Mēness izpētes programma.

Arī Ķīnas Marsa zonde Tianwen-1, kas pagājušā gada maijā nogādāja roveru Zhurong uz Marsu, novēro smilšu un putekļu vētru darbību virs rovera nolaišanās vietas Utopijas līdzenumā.

Visurgājēja konstrukcijai ir vairākas funkcijas, kas palīdz izturēt ziemas temperatūru, smilšu un putekļu vētras. Ir iespējams noliekt saules paneļus, lai maksimāli palielinātu saules gaismas uztveršanu un uz paneļiem ir putekļu necaurlaidīgs pārklājums.

NASA InSight nolaižamais aparāts, kas uz Sarkanās planētas ieradās 2018. gada novembrī, arī cenšas iegūt pietiekami daudz saules enerģijas, lai turpinātu savu darbību. Tajā pašā laikā NASA Curiosity un Perseverance roveri var turpināt savu ceļojumu uz Marsa virsmas neatkarīgi no gada laika, jo tiem ir radioizotopu termoelektriskie ģeneratori.

Paredzams, ka roveris Zhurong atsāks darbību decembrī, kad ziemeļu puslodē iestāsies pavasaris un beigsies putekļu vētras.

Avots: Space

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top