Visas ziņas

Kirgizstāna apturējusi banku darbību un atslēgusi SWIFT sistēmu

Kirgiztāna apstādina SWIFT

fOTO: Kristaps Grundsteins/Unsplash.com

Kirgizstānas Nacionālā banka 7. oktobrī ieteica komercbankām un nebanku finanšu un kredītu organizācijām apturēt darbību, ņemot vērā valstī turpinošos masu protestus. Tāpat arī valstī ir atslēgta pārrobežu maksājumu sistēma SWIFT.

Saskaņā ar Nacionālās bankas oficiālās pārstāves Aidas Karabajevas sacīto – SWIFT pagaidu apturēšana ir paredzēta, lai novērstu kapitāla izvešanu no valsts:

“Veiktie pasākumi ir nepieciešami, lai nodrošinātu sistēmas drošību un aktīvu saglabāšanu. Nacionālā banka kontrolē situāciju, un, tai stabilizējoties, banku sistēma atsāks darbību standarta režīmā”, – sacīja Karabajeva.

Regulators atstāja iespēju veikt bezskaidras naudas norēķinus, izmantojot nacionālo maksājumu sistēmu “Elkart”, kā arī bankas maksājumu kartes, elektroniskos makus, mobilo lietotni “Elkart Mobile” un QR kodus.

Kirgizstānas bankas iepriekš izņēma no bankomātiem visu skaidro naudu, lai nepieļautu tās izlaupīšanu.

Bez banku pārskaitījumiem starptautiskā aktivitāte un ekonomiskā darbība valstī tiks bloķēta, – atzīmē Moscow Digital School pasniedzēja, Grad vadošā partnere Marija Agranovska.

Šādā situācijā kriptovalūtas potenciāli var kļūt par alternatīvu aktīvu iedzīvotājiem. Tomēr tas nav tik vienkārši, jo valstī tās netiek atzītas par likumīgu maksāšanas līdzekli.

“Maziem uzņēmumiem un privātiem darījumiem kriptovalūtas var sniegt ievērojamu palīdzību. Bet lielam, un īpaši regulējamam biznesam, šāds maksāšanas līdzeklis var arī nebūt pieņemams”.

  1. oktobrī – pēc vēlēšanām Biškekā – notika masu protesti no to partiju puses, kas netika republikas parlamentā. Mēģinot izdzenāt mītiņu, sākās sadursmes ar drošībniekiem, protestētāji ielauzās parlamenta ēkā un Kirgizstānas prezidenta administrācijā.

Atgādināsim – ka augustā Kirgizstānas Ekonomikas ministrija sagatavoja lēmuma projektu, ar kuru maineriem uzliek par pienākumu reģistrēties nodokļu institūcijās un atskaitīties par savu darbību.

Jūnijā parlaments trešajā lasījumā pieņēma likumprojektu “Par grozījumu ieviešanu Nodokļu kodeksā”, kas paredz nodokļa likmi kriptovalūtu ieguvei 15% apmērā.

Neraugoties uz to – tajā pašā mēnesī Kirgizstānas Nacionālā banka uzsvēra, ka kriptovalūtām nav tiesiska statusa, lai gan valstī jau pastāv operācijas ar digitālajiem aktīviem kā sabiedrisko attiecību veids.

Daudzas valstis regulējošo ierobežojumu fonā pāriet uz kriptovalūtām. Ķīnā pēc aizlieguma izvest no valsts kapitālu virs 50 tūkstošiem $ – strauji pieauga transakciju apjoms bitkoinā un USDT.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top