Tehnoloģijas

Klimata un enerģētikas ministrs devies vizītē uz Tet datu centru Dattum

Klimata un enerģētikas ministrs devies vizītē uz Tet datu centru Dattum

Latvijas klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis darba vizītē apmeklēja tehnoloģiju un inovāciju uzņēmuma Tet datu centru Dattum, kas ir vienīgais TIER III sertificētais datu centrs Latvijā, lai pārrunātu projektēšanas stadijā esošā Salaspils datu centra dekarbonizācijas, apritīguma un drošības aspektus. Īpaša uzmanība tika pievērsta energoefektivitātes risinājumiem, zaļās enerģijas izmantošanas kāpināšanai, iekārtu atkritumu mazināšanai Tet datu centros un IT risinājumu dematerializācijai. Tika runāts arī par Tet datu centru biznesa potenciālu Latvijas eksporta bilances uzlabošanā.

Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis atzīmēja, ka jau pēc diviem gadiem Salaspils iegūs lētāku siltumenerģiju. “Tet projektēšanas stadijā esošajā datu centrā Salaspilī plānots datu centra ģenerēto siltumu nodot centralizētajos siltumtīklos, kas ir Latvijas mērogā nebijis projekts. Ilgtspēja, efektivitāte un pakalpojuma kvalitāte ir tie vaļi, kas ļauj Tet datu centra pakalpojuma kapacitāti gandrīz pilnībā nodarbināt kā eksportu. Pozitīvi vērtējams arī pilsētas viedās apgaismošanas sistēmas eksperiments, kas, izmantojot mākslīgā intelekta iespējas, var samazināt pilsētas apgaismojuma enerģijas patēriņu līdz pat 80%, nemazinot iedzīvotājiem nozīmīgo apgaismojuma kvalitāti,” uzsver ministrs.

Kā norāda Tet Ilgtspējas attīstības direktore Adriāna Kauliņa: “Ikvienā ekonomikā datu centri ir nozīmīgi enerģijas patērētaji. Šī enerģija ir nepieciešama, lai uzturētu digitalizācijas un interneta nozīmīgo lomu mūsu dzīvēs. Pēdējā laikā datu plūsmas pieaugumu ir veicinājusi arī mākslīgā intelekta izmantošana. Lai gan datu centru enerģijas intensitāte efektivitātes rezultātā pēdējā dekādē ir ievērojami samazinājusies, emisiju mazināšana un apritīguma veicināšana joprojām ir būtiski ilgtspējas mērķi, tāpēc ir svarīgi izmantot skaitļošanas jaudu saimnieciskāk. To var sekmēt uzņēmumu datu turēšana komerciālos datu centros mākoņpakalpojumu formā, IKT preces aizstājot ar pakalpojumiem un dodot priekšroku tāda dizaina pakalpojumiem, kuru izmantošanā nepieciešams mazāk iekārtu.”

Tet datu centri Latvijas kiberdrošības ekosistēmā ir neaizvietojams resurss, kas esošajos ģeopolitiskajos apstākļos ir drošticams sadarbības partneris gan stratēģiskiem valsts nozīmes spēlētājiem, gan privātā sektora dalībniekiem. Turklāt datu centrs Dattum ir vienīgais datu centrs Latvijā, kas ir ieguvis TIER III sertifikātu (izsniedz Uptime Institute, ASV), kas apliecina augsto infrastruktūras drošības līmeni.

Projektēšanas stadijā esošo datu centru Salaspilī plānots būvēt tuvāko gadu laikā. Kopumā Tet saimniecībā Latvijā ir seši datu centri. Uzņēmums katru gadu strādā pie datu centru energoefektivitātes uzlabošanas un arī pagājušajā gadā turpināja iekārtu maiņu tīklā un datu centros. Lielāko pievienoto energoefektivitāti dod tehnoloģiju maiņa (pāreja no ciparu centrālēm uz interneta tehnoloģijām tīklā). Datu centru energoefektivitātes uzlabošanai Tet katru gadu investē apmēram 300 tūkstošus eiro.

Tikšanās laikā tika pārrunāta arī Tet pieredze ar tehnoloģiju izmantošanu, kur papildus tiešās ietekmes mazināšanai IKT uzņēmumi, tādi kā Tet, var palīdzēt samazināt emisijas, enerģijas un citu resursu patēriņu citās tautsaimniecības sfērās, piemēram, līdzdarbojoties viedās un gudrās un drošās pilsētvides veidošanā.

Par Tet 

Tet ir viens no lielākajiem tehnoloģiju uzņēmumiem Baltijā, kas rada inovācijas gan mājām, gan darbam, un to veido 1300 darbinieku liela komanda. Uzņēmums piedāvā uzticamus un kvalitatīvus TV, interneta, elektrības un e-komercijas pakalpojumus, kā arī integrētos IT&T risinājumus uzņēmumiem gan Latvijā, gan eksporta tirgos. Tet rada modernākos tehnoloģiskos risinājumus IT drošības jomā, attīsta OTT-servisus un ražo savu TV saturu. Tet grupā ietilpst arī meitasuzņēmumi Citrus Solutions, Telia Latvija, Helio Media un Baltijas Datoru Akadēmija. Vairāk: https://www.tet.lv/par-mums

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top