Visas ziņas

Ko nozīmē pirmā 5G tīkla sertificēšana Latvijā? Skaidro eksperts

Ko nozīmē pirmā 5G tīkla sertificēšana Latvijā? Skaidro eksperts

Foto: Pixabay

“Latvijā mobilo sakaru operatori attīsta savus 5G tīklus, uzstādot jaunas bāzes stacijas, tomēr ar to vien nepietiek, lai cilvēki ar 5G ierīcēm varētu to ērti izmantot. 5G tīkls, kas nav iespējots jeb sertificēts no ierīču ražotāju puses, nav ērti lietojams.

Proti, lai tam pieslēgtos, ierīces īpašniekam jāpieliek lielas pūles, mainot ierīces iestatījumus un dažos gadījumos – pat SIM karti. Turpretim ierīču ražotāja sertificēts tīkls nozīmē to, ka tas atbilst visām kvalitātes prasībām un konkrētā zīmola ierīces 5G tīklam pieslēgsies automātiski,” skaidro mobilo sakaru operatora BITE radio tīkla plānošanas un optimizācijas nodaļas vadītājs Aleksandrs Belajevs.

5G tīkla izveide ir rūpīgs kopdarbs, kurā iesaistās ne vien mobilo sakaru operatori, uzstādot bāzes stacijas un nodrošinot tīkla pārklājumu, bet arī ierīču ražotāji, kuriem jāveic virkne darbību, kas ļauj ierīcēm automātiski pieslēgties pie konkrētā mobilo sakaru operatora 5G tīkla. Tas ir darbietilpīgs ierīču un tīkla savietojamības process, kas ietver ne tikai nepieciešamās konfigurācijas un jaunāko atjauninājumu instalācijas, bet arī tīkla sertificēšanu, kuras laikā tiek pārbaudīts, vai 5G tīkls atbilst visām kvalitātes prasībām. Ja tīkls nav iespējots no ražotāja puses, manuāla pieslēgšanās pie tā ir sarežģīta – pašam ierīces lietotājam jāsazinās ar operatoru, lai uzzinātu, kā pieslēgties tīklam, kā arī jāveic dažādas izmaiņas ierīces iestatījumos.

Līdz šim neviena 5G bāzes stacija Latvijā nav bijusi sertificēta no ierīču ražotāju puses un nav darbojusies tā, lai ražotāju 5G atbalstošās ierīces tām spētu pieslēgties automātiski. Šonedēļ tehnoloģiju ražotājs “Samsung” kā pirmo Latvijā iespējoja BITES 5G tīklu.

“Šobrīd BITES 5G tīkls ir vienīgais Latvijā, kuru tik tikko ir iespējojis tehnoloģiju milzis “Samsung”. Līdz ar to, tās “Samsung” ierīces, kuras atbalsta 5G tehnoloģiju, var pieslēgties BITES 5G tīklam automātiski. Jāatzīmē, ka tik salīdzinoši mazā tirgū kā Latvija, tas ir liels solis uz priekšu 5G tīkla pieejamībā,” uzsver A. Beļajevs.

Viņš atgādina, ka šogad BITE atklājusi līdz šim Latvijā lielāko 5G bāzes staciju skaitu vienkopus jeb lielāko nepārtraukto 5G tīklu Latvijā, ko veido 6 jaunas 5G bāzes stacijas. To pārklājums aptver Vecrīgu, Krastmalu un Ķīpsalu 22 km2 platībā. Ieskaitot 5G bāzes staciju Uriekstes ielā, BITEI kopsummā šobrīd ir 7 5G bāzes stacijas. Tāpat, A. Belajevs piemin, ka jau šobrīd aktīvi norit sarunas arī ar citiem ierīču ražotājiem, lai sertificētu BITES 5G tīklu un padarītu to viegli pieejamu arī citu zīmolu ierīču lietotājiem. Tāpat operators plāno uzstādīt jaunas 5G bāzes stacijas gan galvaspilsētā, gan reģionos.

Jau šobrīd pēc “Samsung” atjauninājumu instalēšanas BITES 5G tīklam var pieslēgties viedtālruņi Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, S21+ 5G, S21, Note 20 Ultra, S20 FE 5G, A42 5G, Fold2 5G. Pārliecināties par tīkla jaudu iespējams izmantojot aplikāciju “Internet speed test Meter” vai speedtest.net.

Par BITI:

BITE ir visstraujāk augošais informācijas un komunikācijas tehnoloģiju uzņēmums Latvijā, kas jau vairāk nekā desmit gadus nodrošina mūsdienīgus, inovatīvus, klientu vajadzībām atbilstošus mobilo un fiksēto sakaru pakalpojumus, “Go3” video satura platformu un integrētus IKT risinājumus biznesa klientiem. Mobilā tīkla infrastruktūras un pakalpojumu attīstībā uzņēmums ik gadu investē aptuveni 10% apgrozījuma. Šobrīd jaudīgais BITES 4G internets ir pieejams jau 99% valsts iedzīvotāju.
Informāciju sagatavoja Una Ahuna-Ozola.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top