Tehnoloģijas

Francija var izraisīt revolūciju pasaules enerģētikā

Iter kodolenerģija
Pirms pāris dienām Francijā sākās Starptautiskā eksperimentālā kodolreaktora, kas pazīstams kā ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor), būvniecības darbi.
Pie projekta sāka strādāt jau 80. gadu vidū, taču platformas sagatavošana sākās tikai 2007. gadā, bet pilnvērtīgi iekārtu sāka būvēt tikai tagad. Reaktoru plāno palaist 2025. gadā, bet ar pilnu jaudu – veiksmes gadījumā – iekārta strādās tikai 2035. gadā.

Ja viss ritēs labi, tad ITER var izraisīt revolūciju pasaules enerģētikā, pierādot, ka cilvēce spēj radīt efektīvu iekārtu vadāmai kodoltermiskai sintēzei, kas izdalīs vairāk enerģijas – nekā tiek patērēts tās darbībai. Jāatzīmē, ka vairāku desmitu gadu laikā cilvēce ir uzbūvējusi vairākus simtus šādu reaktoru – taču visi tie patērē daudz vairāk enerģijas, nekā ģenerē. ITER mērķis – tikt pāri tai barjerai, aiz kuras iekārta sāk izdalīt vairāk enerģijas, nekā tiek patērēts iesildīšanai. Saskaņā ar aprēķiniem – ITER spēs ģenerēt apmēram 500 MW siltumenerģijas, patērējot 50 MW.
Atšķirībā no esošajām atomelektrostacijām, kuru darbības princips ir balstīts uz radioaktīvo sairšanu, kodolsintēzes reaktors balstās uz smagāko elementu sintēzi no vieglākiem.

Kodolsintēzes reaktori ir daudz drošāki par parastajiem gan no procesa viedokļa, gan arī no atkritumu pozīcijas – to darbībai galvenokārt vajadzīgs ūdeņradis, bet efektivitāte vairākkārt pārsniedz atomu ierīces uz sairšanas procesa bāzes.
Pie ITER projekta strādā ļoti daudzas valstis. To skaitā – Krievija, Indija, Ķīna, ASV, Japāna, Eiropas Savienības valstis un daudzi citi dalībnieki. Objekts atrodas Francijā – Kadarašas pētniecības centra teritorijā. Projekta aptuvenās izmaksas būs ap 20 mljrd. eiro.

Avots: Sciencealert

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top