Visas ziņas

Neiztīrītas: 90% lietotu ierīču konstatētas konfidenciālas informācijas paliekas

Neiztīrītas 90% lietotu ierīču konstatētas konfidenciālas informācijas paliekas

Foto: Pixabay

Ir dārgi pirkt jaunas ierīces, it sevišķi, ja šķiet, ka jauninājumi tiek izlaisti katru gadu. Tādējādi, lai ietaupītu, daudzi meklē lietotas ierīces, ko tālākpārdod iepriekšējais īpašnieks. Taču jaunākajā “Kaspersky” ekspertu veiktajā pētījumā noskaidrots, ka lielākā daļa šo ierīču pirms pārdošanas nav iztīrīta, tāpēc iepriekšējo īpašnieku informācija ir pakļauta briesmām, ka tā nonāks svešinieku rīcībā.

Divos mēnešos “Kaspersky” pētnieki izanalizēja vairāk nekā 185 datu nesējus, piemēram, atmiņas kartes un cietos diskus, un konstatēja, ka 90% no tiem ir palikuši dati. No 90%, kas ietvēra datus, 16% sniedza tiešu piekļuvi šai informācijai, bet 74% tika iegūti ar datņu atdalīšanas paņēmienu, ko izmanto datņu atgūšanai no neadresētas vietas datu nesējos.

Tika atrasti visdažādākie dati, sākot no kalendāra ierakstiem un sanāksmju pārskatiem līdz personiskajām fotogrāfijām un videoierakstiem un pat nodokļu dokumentiem, bankas informācijai, pieteikšanās datiem un medicīniskajai informācijai – to visu nonākšana sliktās rokās būtu bīstama.

Turklāt 17% ierīču aktivizēja vīrusu skenerus, un tas nozīmē, ka lietotāji, kas iegādājas lietotas ierīces, var ne tikai saņemt datu atliekas, bet arī mantot iepriekšējā īpašnieka ļaunprogrammatūras.

“Vispār dati personīgajās ierīcēs ir jāglabā šifrētā veidā, ja nu ierīce tiek nozaudēta vai kāds neatļauti piekļūst tai. Kad jūsu personas dati nonāk sliktās rokās, atkarībā no atrastās informācijas tas var apdraudēt ne tikai jūs, bet arī jūsu draugus un ģimeni vai pat darba devēju. Ir plaši izplatīts maldīgs priekšstats, ka pietiek tikai izdzēst datus vai pārformatēt datu nesēju, lai tas būtu iztīrīts. Tomēr kaut mazliet tehniski zinīgi ļaudis var atgūt šos datus. Tāpēc ir ļoti svarīgi veikt pilnīgu pārrakstīšanu,” norāda “Kaspersky” vadītājs Baltijā Andis Šteinmanis.

Lai nodrošinātu, ka dati patiešām ir izdzēsti, kad pārdodat lietotu ierīci, “Kaspersky” eksperti iesaka rīkoties šādi.

• Nodrošiniet atmiņas apgabala, kur glabājas datnes, pārrakstīšanu. Pārrakstīšanu, ko dēvē par smalcināšanu, var veikt ar tam paredzētām programmām. Dažiem drošības risinājumiem šāda veida datu noņemšanas rīks ir “Datņu smalcinātājā”, un tas nodrošina, ka atlasītie dati tiek atkārtoti pārrakstīti un tāpēc tos nevar atgūt.

• Var izmantot arī “Windows” iebūvēto datu noņemšanas rīku “Cipher”, ko parasti lieto šifrēšanai, bet ko var izmantot, arī lai dzēstu datnes no cietā diska vai padarītu tās neizmantojamas.

Par Kaspersky

Kaspersky ir starptautisks kiberdrošības uzņēmums, kas dibināts 1997.gadā. Kaspersky dziļā draudu pazīšana un drošības zināšanas nepārtraukti pārtop inovatīvos drošības risinājumos un pakalpojumos, lai aizsargātu uzņēmumus, izšķirīgi svarīgas infrastruktūras, valdības un patērētājus visā pasaulē. Uzņēmuma visaptverošajā drošības klāstā ietilpst labākā galiekārtu aizsardzība un vairāki specializēti drošības risinājumi un pakalpojumi cīņai ar sarežģītiem un mainīgiem digitālajiem apdraudējumiem. Vairāk nekā 400 miljonu lietotāju ir aizsargāti ar Kaspersky tehnoloģijām, un mēs palīdzam 250 tūkstošiem korporatīvo klientu aizsargāt to, kas viņiem ir vissvarīgākais. Uzziniet vairāk vietnē www.kaspersky.com.

Informāciju sagatavoja Māra Zepa, Kaspersky sabiedrisko attiecību konsultante Latvijā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top