Tehnoloģijas

Kiberdraudi: pastiprinājušās krāpnieciskas darbības ap Covid-19 vakcīnām

Krāpnieki nepārtraukti meklē jaunas lietotāju datu zagšanas iespējas. Pērn par vienu no blēžiem ienesīgākajām afērām kļuva pilnīgi jauna iespēju kategorija. Viņi plaši izmantoja ar Covid-19 saistītas mēstules un pikšķerēšanas lapas, lai iedzīvotos no gada satraucošākajām un skaļākajām ziņām. „Kaspersky” pārskats „Surogātpasts un pikšķerēšana 2021. gada 1. ceturksnī” liecina, ka krāpnieki turpina izmantot šo epidemioloģisko problēmu, bet tagad galveno uzmanību velta vakcinācijas procesam.

Kaspersky” eksperti ir konstatējuši dažādu veidu pikšķerēšanas lapas, kas izplatītas visā pasaulē. Tāpat arī mēstulēs saņēmēji tika aicināti vakcinēties, piedalīties aptaujā vai diagnosticēt Covid-19. Piemēram, daži lietotāji Apvienotajā Karalistē saņēma e-vēstuli, kas šķita pienākusi no Valsts veselības dienesta. Saņēmēji tika uzaicināti vakcinēties, bet vispirms vēlme vakcinēties bija jāapstiprina, noklikšķinot uz saites.

Apvienotās Karalistes Valsts veselības dienesta vārdā rakstītas pikšķerēšanas e-vēstules piemērs

Apvienotās Karalistes Valsts veselības dienesta vārdā rakstītas pikšķerēšanas e-vēstules piemērs

Lai pieteiktos uz vakcinēšanu, lietotājiem bija jāaizpilda veidlapa, norādot personas datus, tostarp bankas kartes informāciju. Tādējādi viņi savus finansiālos un personas datus nodeva uzbrucējiem.

Vēl viens veids, kā piekļūt lietotāju personas datiem, bija viltotas vakcinācijas aptaujas. Krāpnieki sūtīja e-vēstules lielu farmācijas uzņēmumu, kas ražo Covid-19 vakcīnas, vārdā, aicinot saņēmējus piedalīties īsā aptaujā.

Vakcīnas ražotāja vārdā nosūtītu viltotu e-vēstuļu piemēri

Vakcīnas ražotāja vārdā nosūtītu viltotu e-vēstuļu piemēri

Par piedalīšanos aptaujā visiem dalībniekiem tika solīta dāvana. Pēc jautājumu atbildēšanas upuri tika novirzīti uz lapu ar „dāvanu”. Lai saņemtu balvu, lietotājiem tika lūgts aizpildīt ar personas datiem detalizētu veidlapu. Dažkārt uzbrucēji lūdza samaksāt simbolisku summu par piegādi.

Visbeidzot, „Kaspersky” eksperti atrada mēstules, kas piedāvā pakalpojumus Ķīnas ražotāju vārdā. E-vēstulēs tika piedāvātas preces vīrusa diagnosticēšanai un ārstēšanai, bet uzsvars tika likts uz vakcinācijas šļirču pārdošanu.

„2021. gadā mēs novērojam 2020. gada tendenču turpināšanos. Potenciālo upuru pievilināšanai kibernoziedznieki joprojām aktīvi izmanto Covid-19 tematiku. Izvēršoties koronavīrusa vakcinācijas programmām, krāpnieki izmanto šo procesu par ēsmu. Nedrīkst aizmirst, ka, lai gan šādi piedāvājumi var izskatīties ļoti izdevīgi, sekmīga darījuma varbūtība ir vienāda ar nulli. Lietotāji var izvairīties no datu un dažkārt arī naudas zaudējuma, ja piesardzīgi izturas pret internetā izplatītiem šķietami izdevīgiem piedāvājumiem,” komentē „Kaspersky” drošības eksperte Tatjana Ščerbakova.

Lai nekļūtu par krāpšanas upuri, „Kaspersky” arī iesaka lietotājiem rīkoties šādi.

  • Skeptiski izturēties pret visiem neparasti dāsniem piedāvājumiem un akcijām.
  • Pārliecināties, ka paziņojumi ir saņemti no uzticamiem avotiem.
  • Nenoklikšķināt uz saitēm aizdomīgās e-vēstulēs, tūlītējās ziņās vai sociālo mediju saziņā.
  • Pārbaudīt apmeklēto vietņu īstumu.
  • Ieinstalēt drošības risinājumu ar atjauninātām datubāzēm, kas ietver informāciju par jaunākajiem pikšķerēšanas un surogātpasta resursiem.

Par „Kaspersky”

„Kaspersky” ir starptautisks kiberdrošības un digitālās informācijas aizsardzības uzņēmums, kas dibināts 1997. „Kaspersky” dziļā draudu pazīšana un drošības zināšanas nepārtraukti pārtop inovatīvos drošības risinājumos un pakalpojumos, lai aizsargātu uzņēmumus, izšķirīgi svarīgas infrastruktūras, valdības un patērētājus visā pasaulē. Uzņēmuma visaptverošajā drošības klāstā ietilpst labākā galiekārtu aizsardzība un vairāki specializēti drošības risinājumi un pakalpojumi cīņai ar sarežģītiem un mainīgiem digitālajiem apdraudējumiem. Vairāk nekā 400 miljonu lietotāju ir aizsargāti ar „Kaspersky” tehnoloģijām, un mēs palīdzam 240,000  korporatīvo klientu aizsargāt to, kas viņiem ir vissvarīgākais.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top