Tehnoloģijas

Krievijā vairs nevar ražot Baikal procesorus Apvienotās Karalistes sankciju dēļ

Krievijas procesori Baikāls

Apvienotā Karaliste sankciju sarakstā ir iekļāvusi Krievijas uzņēmumus Baikal Electronics un MCST, kas ražo procesorus un mikroshēmas. Tas nozīmē, ka tiks iesaldēti uzņēmumu ārvalstu aktīvi, un ārvalstu tehnoloģiju izmantošana būs aizliegta. 

Visvairāk šajā gadījumā zaudējumus cietīs uzņēmums Baikal Electronics, kurš nodarbojas ar Baikal procesoru un mikroshēmu ražošanu, kas balstās uz ARM arhitektūru. Tie ir L, M un S līnijas produkti, kas tiek ražoti pēc 16 nm procesa tehnoloģijas.

Uzņēmums licencē procesoru kodolus no Lielbritānijas kompānijas ARM Holdings un jau “montē” tos gatavajos produktos. Licences atsaukšana nozīmē, ka Baikal Electronics nevarēs sadarboties ar tādām procesoru montāžas kompānijām kā UMC, Global Foundries un TSMC. Pēdējā, starp citu, jau februārī apturēja Krievijas uzņēmumu Baikal un Elbrus procesoru montāžu.

Pēc Kommersant aptaujātā eksperta teiktā, Baikal Electronics ir divas iespējas:

  • Atrast montāžas kompāniju, kura ir gatava pārkāpt Rietumu sankcijas un autortiesību likumu.
  • Ražot procesorus un mikroshēmas, kas balstās uz atvērtām arhitektūrām – RISC-V, MIPS un VLIW. Tas radīs izdevumus aptuveni 1 miljarda rubļu apmērā. Pārejas process uz šīm arhitektūrām ilgs divus līdz trīs gadus.

Uz Elbrus procesoriem sankcijas neattiecas – tie tiek ražoti uz tāda paša nosaukuma arhitektūras, kas ir izstrādāta, balstoties uz VLIW mikroarhitektūru. Taču arī to montāža ir apšaubāma: Zelenogradas ražotne, kas atrodas netālu no Maskavas, kas spēj nodrošināt tikai 90 nm procesa tehnoloģiju.

Avots: Komersant

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top