Visas ziņas

Krievijas Valsts dome pieņēmusi likumu par interneta izolāciju

Krievijas Valsts dome pieņēmusi likumu par interneta izolāciju

16. aprīlī Krievijas Valsts dome trešajā un galīgajā lasījumā pieņēma likumu par interneta izolāciju valstī.

Likumprojektu Valsts dome iesniedza 2018. gada decembrī. 12. februārī to pieņēma pirmajā lasījumā, bet pagājušajā nedēļā notika otrais.

Likumam jāstājas spēkā šī gada novembrī, izņemot noteikumiem par informācijas kriptogrāfisko aizsardzību, kā arī nacionālo domēnu vārdu sistēmu. Tie stāsies spēkā 2021. gada 1. janvārī.

Likumprojekta autori piedāvā radīt tehnisku iespēju Krievijas tīkla segmentam strādāt autonomi no pārējā interneta. Sistēmas darbs jākoordinē Federālajam uzraudzības dienestam. Aizsarglīdzekļu uzstādīšanas un ekspluatācijas kārtību sakaru operatora tīklā apstiprina Krievijas valdība.

Likumprojekta kritiķi uzskata, ka likumā pamatā ir nauda, kuru budžetā piešķirs Krievijas interneta autonomijas programmu realizēšanai. Šie līdzekļi vēlāk tiks “atsisti”, palielinot interneta piekļuves izmaksas visiem lietotājiem. Faktiski – pilsoņiem pašiem būs jāmaksā par cietumu, kurā viņus apzināti iesēdinās valsts.

Bez patīkamās (struktūrām un personām, kas “apgūs” piešķirto budžetu) naudas puses, pastāv arī jautājuma tehniskā puse, ar kuru ir daudz vairāk problēmu. Tāda likuma trūkums nekādā ziņā netraucēja Federālajam uzraudzības dienestam censties pārtraukt Telegram darbību, tomēr mesendžers funkcionē līdz pat šim. “Paklāju spridzināšana”, ar ko Federālais uzraudzības dienests dedzināja Runetu cīņā ar Telegram, radīja valstij ievērojamu kaitējumu.

Būtu arī jāatcerējas, ka otro gadu Krievijai vērienīgi uzbrūk nezināmi telefonu teroristi – regulāri tiek evakuēti tūkstošiem cilvēku tirdzniecības centros, iestādēs, universitātēs utt., un tiek veikti visai dārgi pasākumi draudu meklēšanā. Divu gadu laikā specdienesti tā arī nav pratuši problēmu atrisināt.

Diezin vai šī ļoti noderīgā likuma trūkums traucēja rezultatīvai cīņai ar teroristiem, un nezin vai likuma esamība tajā palīdzēs.

Tādējādi – no praktiskās vērtības viedokļa attiecībā uz konkrētiem uzdevumiem likums izskatās ļoti neskaidri. Vienīgais, ko var teikt pārliecinoši – likums radīs problēmas visiem pārējiem, izņemot teroristus, un padarīs pasakaini bagātus tā ieviešanā iesaistītos.

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top